Aşı ile çocuğunuzu rotavirüs ishallerinden koruyun

Rotavirüs, küçük çocuklarda aşırı su kaybına bağlı olarak hastaneye yatırılmaya yol açan şiddetli ishalin en yaygın sebebi. Dünya çapında evde tedavi edilen 11 milyon enfeksiyona, 25 milyon poliklinik ziyaretine, 2 milyon hastane yatışına ve 500.000 ölüme neden olmaktadır.

Rotavirüs ve rotavirüs aşısı ile ilgili merak ettiklerimizi İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nuran Salman’a sorduk.

Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde, hayatlarının ilk 5 yılında, hemen hemen bütün çocuklar, sosyo-ekonomik durum ayrımı olmadan, en az bir kez ishal ve kusma vakası yaşar. Rotavirüs, bebekler ve küçük çocukların vücutlarında aşırı su kaybına ve hastaneye kaldırılmaya sebep olabilecek şiddetli gastroenteritin en yaygın nedeni olarak kabul edilmiştir. Prof. Dr. Nuran Salman, “Rotavirüs, çocuklardaki akut ishallerin en önde gelen etkenidir. Kolay bulaşma gösterir ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde ölümlere neden olan ciddi vakalara yol açar.” diyor.

Türkiye’de sık görülüyor

Ülkemizde yapılan çalışmalarda da yaş grupları, kullanılan yöntem ve çalışmaların yapıldığı mevsim değişmekle birlikte rotavirüs, çocukluk çağı ishallerinde en sık görülen etken olarak karşımıza çıkıyor. Rotavirüs sıklıkla 6-24 aylık bebeklerde görülür. 2-4 günlük kulukça dönemi sonrası ani ateş ve kusma ardından da sayısı günde 10’a ulaşan ishal gelişir. Bebek dışkısı, kansız ve bol suludur. Ciddi su kaybı yaşanır ve sıvı kaybının mutlaka yerine konulması gerekmektedir.

Nasıl bulaşıyor?

Hastalığın yayılımı da dışkı, temas ve paylaşım ile olmakta. Hastalık öncesi ve sonrası, yayılım bakımından en riskli zamanları oluşturuyor. Üstelik birçok kişi ishal olmadan da bu virüsü bulaştırabiliyor. Dr. Salman şöyle diyor: “Virüs ellerde saatlerce ve katı yüzeylerde günlerce canlı kalabilir. İnsan dışkısında da bir hafta canlı kalır. Dolayısı ile insandan insana, yemek ve su paylaşımından, aynı yere dokunmaktan kolaylıkla geçebilir.

Korunma yolları

Aşılama, hastalığın önlenmesinde öncelikli ve en etkili yöntem. Uygulama oral yolla gerçekleştiriliyor yani ağızdan damla ile veriliyor bu nedenle de hem kolay hem de çocukların canını acıtmıyor. Aşılamanın bebeklerin ilk 6 ayında tamamlanması gerekiyor.”

Tedavi

Sağlıklı bağışıklık sistemi olan hastalar için rotavirüs tedavisi, kaybedilen sıvının yerine konulması için bol sıvı alımını içeriyor. Bu tedavi evde yapılabiliyor. Bebekler ya da küçük yaşta çocuklarda, orta derecede ya da yüksek derecede sıvı kaybı olursa, vücuttaki sıvı ve tuz oranının (elektrolit denge) normal seviyeye getirilmesi için hastanede rehidrasyon tedavisi görmek zorunda kalabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı