Annenin diş sağlığı bebeği etkiliyor

İstanbul Ortodonti Kliniği Uzmanlarından Dr. Ceylan Alioğlu Uludağ, ağız dolusu gülebilmek için anne ve anne adaylarına tavsiyelerde bulunuyor.
Annelerin çocuklarıyla ilgilendikleri her an özeldir. Ancak kimi anneler, yavrularına uzaktan bakmayı, onlarla gülüp eğlenmemeyi tercih eder. Bu çok özel paylaşımın önündeki tek engel önlenebilir, ağız ve diş rahatsızlıklarıdır. Uzman Dr. Ceylan Alioğlu Uludağ Annelerin hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı sorunları ile karşılaşmaması için üç aylık dönemlerde rutin kontrollerini ihmal etmemesini hatırlatırken “İlk üç ay röntgen çektirmekten ve zorunlu kalmadıkça tedavi yaptırmaktan uzak durun. Hamilelik sürecinde uzun ve komplike işlemleri doğum sonrasına bırakın” diyor.

Anne adayları bebeklerini de tehlikeye atıyor

Annelerin ağız ve dişlerindeki rahatsızlıkların sadece kendilerini değil bebeklerini de olumsuz etkilediğini vurgulayan Uludağ, “Tedavi edilmemiş derin çürükler, tüm vücuda yayılabilecek enfeksiyon kaynağı olarak hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir” şeklinde konuşurken, ideal olanın hamilelik planlayan anne adaylarının öncelikle ağız ve diş sağlığı konusundaki eksiklerinin giderilmesi olduğunu da ifade ediyor.

Değişen hormonlar diş eti kanamalarına yol açıyor

Uzman Dr. ULUDAĞ, diş tedavilerinin hamileliğin en uygun dönemi olan ikinci trimester yani 3-6. aylar arasında yapılmasını öneriyor. “Anne adaylarımızın ilk 3 ay, röntgen çektirmekten kaçınmalarını ve zorunlu kalmadıkça tedavi yaptırmamalarını öneriyoruz. Hamilelik sürecinde uzun ve komplike işlemleri doğum sonrasına bırakmanız daha doğru olacaktır.” şeklinde konuşan Uludağ hamilelikte karşılaşılan bir başka sorunun ise diş fırçalama esnasında dişetlerinin kanaması olduğuna dikkat çekti. Hamilelikte, gebeliğin ikinci ayından itibaren hormon seviyesinin artması ve ağız hijyeninin bozulması nedeniyle dişetlerinin iltihaplanmasının sıkça görüldüğünü söylerken, bu dönemde annelere iyi bir ağız hijyenine sahip olmaları için dişlerini günde en az 2 kez fırçalamalarını ve diş ipi ile diş aralarını temizlemelerini tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı