Anneler ve bebekler için organik gıda

Organik gıdalar son dönemlerde çok revaçta. Artık marketlerde organik gıda reyonları bulunuyor. Hatta organik gıda pazarı bile var! Anne adaylarına, bebeklere ve çocuklara özellikle tavsiye edilen organik gıdalarla ilgili merak ettiklerinizi uzmanların görüşleri doğrultusunda hazırladığımız bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeğinizi beslerken doğal ve sağlıklı ürünleri tercih ettiğinizi biliyoruz. Ama ne yazık ki günümüzde katkısız ve hormonsuz ürünleri bulmak hiç de kolay değil. Doğal olduğunu düşündüğümüz pek çok sebze ve meyve bile tarımsal ilaçlar ve suni gübreler nedeniyle aslında sağlığımızı tehdit ediyor. İşte bu noktada anne ve babaların son zamanlardaki tercihi organik gıdalar olarak karşımıza çıkıyor. Organik gıdalar, kimyasal ilaç ve hormon gibi sağlığımız için zararlı olan maddeleri içermeyen doğal şartlarda yetiştirilip, doğal koruyucular ile hazırlanmış gıdalar olarak tanımlanıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, “Üzerinde logosu bulunan, istendiğinde belgesi gösterilen organik ürünler (hormonsuz ürün organik demek değildir), bebek beslenmesinde tercih edilmesi gereken en doğru ve en sağlıklı ürünlerdir. ABD gibi gelişmiş ülkelerin, 0-2 yaş arası çocuklarda organik beslenmenin zorunlu olması gereğini tartıştıkları günümüz dünyasında, birçok şey gibi gıda maddelerinin de kirlendiğini düşünürsek, sağlıklı nesiller ve bunların sağlıklı dimağları için çocuklarımızın beslenmesinde organik besinlere yer vermeliyiz.” şeklinde konuya yaklaşıyor.

Neden organik gıda tüketilmeli?

Beslenme Uzmanı Dr. Filiz Açkurt ise organik gıda tüketilmesinin önemini şu şekilde açıklıyor: “Besinlerle alınan zararlı ögeler, gebe ve emziren annelerden bebeklerine geçer. Bu nedenle anne sağlığı ile birlikte bebeğin sağlığı ve geleceği de tehlikeye atılmış olur. Besinlere ve içeceklere çeşitli yollarla bulaşan mikroorganizmalar, inorganik elementler, pestisit, insektisit gibi kimyasal ögeler, işlenmiş besinlerdeki zararlı katkı ögeleri, uygunsuz paketleme malzemeleri, radyoaktif kalıntılar, hormonlar, fabrikalardan atılan toksik kimyasallar sağlığı tehdit eden, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa yol açabilen etkenlerdir. Organik, ekolojik ya da biyolojik olarak isimlendirilen besinler ve içecekler bu riskleri elimine eden sağlık ürünleri olarak tanımlanmaktadır. Organik ürünler, tarladan başlayıp tüketime kadar her asşaması kontrol altında tutulan, sertifikalandırılmış, hiçbir aşamasında sentetik bazlı kimyasal girdi kullanılmadığı belgelenmiş ürünlerdir. Beslenme açısından risk altındaki gruplar olarak nitelendirilen gebe-emzikli anneler ve büyüme çağındaki çocuklar için bu ürünlerin yeri daha da ayrıcalıklı olmaktadır. Anne adayları ve annelerin bu konuda gereken hassasiyeti göstermesi, gerek kendi sağlıklarının korunması gerekse geleceğin nesillerini oluşturacak olan çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmesi için beslenme uygulamalarında çevresel kirlilik taşımayan ürünlere yer vermesi toplum bilinci açısından da büyük önem taşımaktadır.”

Neden Organik Tarım?

City Farm Genel Müdürü Sinan Bilgin, neden organik tarım sorusuna şu şekilde yanıtlıyor: “Anne sütü ile bebeğe, tarım ilaçları, sunnii gübre bileşenleri, hormonlar, sentetik gıda katkı maddeleri, saç boyaları, krem ve şampuanlar da dahil olmak üzere 350 farklı kimyasal maddenin geçebiliyor. Bu açıdan annelerin ve anne adaylarının çocukları ve kendileri için organik gıdalarla beslenmesi son derece yararlıdır. Yetiştirilmesi ve işlenmesi sırasında suni gübre, sentetik ilaçlar, antibiyotikler, hormonlar, kimyasal boyalar ve diğer katkı maddeleri kullanılmayan ve genetik modifikasyona uğramamış ürünler organik ürünlerdir. Organik ürünler doğayı korumayı amaçlayan, doğadan aldığını doğaya geri veren, tarımın sürekliliğini sağlayan ve çalışanların menfaatini koruyan bir felsefenin ürünüdür. Üretimin her aşaması ilgili yönetmelikler çerçevesinde izlenir, kontrol edilir ve tarım bakanlığınca yetkilendirilmiş bağımsız kuruluşlarca sertifikalandırılır.”

Organik Tarım Hakkında…

   • Organik tarımla üretim yapıldığı bağımsız yetkili kuruluşlar tarafından, hammade, üretim,son ürün aşamalarında aşamalarında denetlenmekte ve organik sertifikası veriliyor.
   • TC Tarım Bakanlığının tanıdığı ve atadığı 8 sertifikasyon kuruluşu vardır: BCS, Ceres, Ecocert, Ekotar, Etko, Icea, Imo, Skal
   • Organik Tarım’la üretim yapıldığı uluslar arası bağımsız denetleme kuruluşları tarafından kontrol ediliyor ve onaylanıyor.
   • Organik olduğu belirtilen bir ürünün üzerinde hem denetleme kuruluşunun hem de T.C Tarım ve Köy işleri Bakanlığının logosu olmalıdır.
   • Olgunlaşmadan toplanan meyve ve sebzelerdeki düşük vitamin ve besin oranlarının yanında ORGANİK ürünler hem doğal hem de besin içeriği açısından daha zengindir.
   • Organik tarımla üretilmiş ham maddeler (sebze, meyveler) manavlardakinden çok daha güvenli ve sağlıklıdır.
   • Karayolları Genel Müdürlüğü ağındaki ana yollara, 1 Km. mesafedeki tarım arazilerinde organik bitkisel üretim yapılamaz.
   • Ağır sanayi tesisleri, reaktörler, hidrolik ve termik enerji santrallerine, maden işletmelerine, kentsel atıkların toplu olarak bırakıldıkları alanlara 3 Km. mesafedeki tarım arazilerinde organik tarım yapılamaz

Organik Tarımla Üretilen Ürünleri Nerelerden Bulabilirsiniz?

   • Ekolojik Gıda Pazarı
Ekolojik Pazar, her Cumartesi Saat 08.00 ile 19.00 saatleri arasında Bomonti Caddesi Lala Şahin Sokakta açılıyor. Buğday Hareketi’nin öncülüğünde açılan pazar, katkısız ve doğal ürünleri daha çok tüketiciye ulaştırmayı amaçlıyor.

   • Milupa Kavanoz Mamaları
Milupa Kavanoz Mamaları, “Organik Tarım” ile üretilen Türkiye’nin tek kavanoz mamasıdır. ‘Organik Tarım’ ile yetiştirilmiş sebze ve meyvelerin hiçbir katkı maddesi ilave edilmeden sterilize edilerek bozulmaya neden olacak bakterilerin öldürülmesi ve hava almayacak şekilde vakum altında kapatılması ile yapılır.

   • City Farm Mağazaları

Doğal ve nitelikli gıda ürünleriyle alternatif bir yaşam tarzı sunan City Farm, sağlıklı organik lezzetleri ile kent yaşamına doğanın özlenen saf, doğal tadını taşıyor. Etiler, Çiftehavuzlar, Yeniköy, Ataköy ve Akatlar MKM’ de mağazaları bulunan CITY FARM, Careffour, Gima, Champion’larda da organik ürünlerini satışa sunuyor. City Farm’da evlere de “ücretsiz servis” olanağı da var. CITY FARM mağazalarında ve www.cityfarm.com.tr; web sitesinde bulunan üyelik formu doldurulduğunda “Eve Organik” üyeliği başlamış oluyor. Her hafta salı günü 0212 345 03 60 numaralı telefondan saat 12:00’ye kadar alınan siparişler, çarşamba günü istenilen saatte ve adrese ücretsiz olarak teslim ediliyor. Ödemeler, teslimat sırasında peşin veya kredi kartıyla yapılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı