Anne Sütünün Yeterliliğini Nasıl Anlarım?

Herkese merhaba 263a

Bugün birçok annenin endişe duyduğu bir konu olan “Acaba sütüm yetiyor mu, bunu nasıl anlarım?” sorusunu cevaplıyor olacağız. Haydi gelin, başlayalım.

Yenidoğanlarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Tartışılmaz bir gerçeğimiz var ki bebeği ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüyle besliyoruz. Anne sütü, bebeğin tüm ihtiyaçlarının tamamını ilk 6 ayda tek başına karşılarken 6. aydan sonra yetersiz kalıyor. Bu süreçte ana öğünümüz hala anne sütüyken aralarda minik minik ek gıdayla tanıştırıyoruz.

Bebek yeni doğduğu günlerde mide kapasitesi oldukça küçüktür. İlk gün bir kiraz tanesi kadar iken (5-7 cc), üçüncü gün bir ceviz büyüklüğüne (22-27 cc) ulaşır. İlk ayın sonunda ise bir yumurta büyüklüğüne ( 80-150 cc) gelir.

Bebeğinizin midesi ilk günlerde çok çabuk dolup çok çabuk boşalabilmektedir. Bu yüzden her ağladığında, her arandığında ya da istediğinde emzirmelisiniz. Bunu bir sayıyla ifade edecek olursak günde en az 10-12 kez diyoruz fakat bu durum bebekten bebeğe göre değişiklik göstermekle birlikte bu sayıyı aşmanızın da bir sakıncası yoktur.

Gece Emzirmeleri Nasıl Düzenlenmelidir?

Emzirme döneminde prolaktin ve oksitosin adında iki önemli hormon mekanizması görev alır. Prolaktin süt üretirken, oksitosin üretilen sütün kanallardan akışını sağlar.

Süt üreten prolaktin hormonu gece saatlerinde daha aktiftir. Bu sebeple emzirme döneminde gece emzirmeleri çok önemli bir yer tutar. Prolaktin mekanizmasının daha etkili olduğu saatlerde emzirmek sütünüzün artırmanın yanı sıra devamlılığını da sağlayacaktır.

Bebekler ilk günlerinde mide kapasitesinin kısıtlılığından çok çabuk acıkacağı için gece uyuduğu esnada bunun farkında olmayacaktır. Bu noktada kan şekerinin düşüşünü engellemek için mutlaka 2-3 saatte bir uyandırıp emzirmelisiniz.

Bebeğin Açlık ve Tokluk Belirtileri Nelerdir?

Bebekler ne yazık ki konuşarak bizlere dertlerini anlatamıyorlar fakat bazı belirtiler ile bizlere “Açım!”, “Çok Açım!” veya “Doydum!” mesajlarını verebilirler.

Bebekler acıktığında;

  • Hareketleri artar.
  • Ayaklarını karnına çekerler.
  • Ağzını açar ya da elini emmeye çalışır.
  • Başını sağa sola hareket ettirir.

Açlık düzeyi kritik seviyelere ulaştığında ve bebeğiniz ağlama krizlerine girdiğinde onu beslemeden önce sakinleştirmeniz gerekir. Çünkü stres seviyesi çok yükseldiğinde direkt emzirirseniz memeyi hemen kabul etmeyebilir, reddedebilir.

Bebekler doyduğunda ise;

  • Memeyi kendi isteğiyle bırakır.
  • Rahatlamış, gevşemiş hisseder.
  • Yumruklarını sıkmayı bırakır, kolları serbest şekildedir.

Sütümün Kalitesini Nasıl Artırabilirim?

Anne sütünün kalitesi her annenin kafasındaki soru işaretlerinden yalnızca biri. Öncelikle şunu belirtelim ki; hiçbir annenin sütü kalitesiz değildir. Her annenin sütü bebeğine göre şekillenir ve her annenin sütü kendi bebeği için en uygun ve en yararlı besindir.

Verimli bir emzirme dönemi için annenin dengeli ve düzenli beslenmesi çok önemlidir. Düzgün beslenme ile sütünüzün kalitesini artırabilirsiniz. Bunun için yardımınıza anne sütünün kalitesini artıran besinler koşuyor. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yulaf, ceviz, yoğurt, badem gibi hem kalsiyum hem de sağlıklı yağları içeren bu besinleri beslenme planınıza dahil edebilirsiniz.

Sütümün Bebeğime Yettiğini Nasıl Anlarım?

Anne sütünüzün bebeğinizin ihtiyaçlarına karşılamakta yeterli kalıp kalmadığını anlamanın bazı göstergeleri bulunmaktadır. Bunlardan en sağlıklı değerlendirmeyi sağlayan kriter bebeğinizin ayına göre kilo alımının sağlıklı aralıklar arasında olmasıdır.

Bir yenidoğan doğumdan sonra doğum ağırlığının yaklaşık %10’unu kaybeder. Bazı anne babalar bu durum gerçekleştiğinde endişeye kapılabiliyorlar fakat bu kilo kaybı her bebeğin fizyolojik gelişiminde yer alan doğal bir süreçtir. Burada önemli olan bebeğin ilk 15 gün içerisinde kilo kazanımı ile tekrar doğum kilosuna ulaşmış olmasıdır.

Sonraki dönemlerde bebeğinizin en az her hafta 125 gram, yani ayda 500 gr kilo alımı anne sütünün yettiğine dair en önemli göstergedir.

Bebeğinizin kilo alımını takip etmenin en iyi yolu persentil çizelgeleridir. Siz de persentil tabloları sayesinde bebeğinizin gelişimini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak takip edebilirsiniz. 1f447

Persentil Tablosu ile Bebeğinizin Gelişimini Takip Edin: https://www.bebek.com/persentil-tablosu-ile-bebeginizin-gelisimini-takip-edin/

Anne sütünün yeterliliğini değerlendirebileceğiniz diğer bir gösterge ise günde 6 kez idrarını, 1-2 kez de dışkısını yapıyor olmasıdır.

Bunların haricinde bebeğinizin genel anlamda keyifli olması, huzursuzluk yaşamaması, emzirmeden sonra göğüslerinizde gevşeklik ve yumuşama hissetmeniz gibi küçük değişiklikler de bebeğinizin anne sütü alımı hakkında küçük ipuçları verebilir.

Sütümü Nasıl Artırabilirim?

Anne sütü salınımını artırmak için yapabileceğiniz uygulamaların başında bol bol emzirmek geliyor. Siz bebeğinizi ne kadar emzirirseniz, süt üreten hormon mekanizmalarını bir o kadar uyarmış olursunuz ve yeni süt üretimi devreye girer. Emziremediğiniz anlarda ise sütünüzü sağarak göğsünüzü tam olarak boşaltmaya gayret edin.

Emzirme döneminde görev olan diğer bir hormon da oksitosindir. Oksitosin hormonu, duygu ve düşüncelerden çok kolay etkilenen bir hormondur. “Acaba sütüm yetiyor mu?” ya da “Acaba sütüm kalitesiz mi?” gibi düşünceler maalesef sütünüzü olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden bebeğiniz hakkında olumlu düşünmeniz, kendi sütünüzün en iyisi olduğuna inanmanız, beslemek için hazır, gevşemiş ve rahat hissetmeniz sütünüzü hem artırır hem de kalitesini olumlu etkileyecektir.

Son olarak ise dengeli, düzenli beslenmeyle beraber günde 2.5-3 litreye yakın su tüketimi süt artırmak için uygulayabileceğiniz önemli yöntemlerdendir.

Sevgiler.

Seray Tekin

ebebek’in Beslenme ve Diyet Uzmanı / Emzirme Danışmanı

Instagram: https://www.instagram.com/dytseraytekin/

Diyetisyen Seray Tekin

ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı - Emzirme Danışmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.