Anne çocuk ilişkisinin temeli

Bir çocuğun hayatta kendine rol model olarak aldığı ilk kişi annesidir. İster olumlu olsun ister olumsuz annenin çocuk üzerinde tartışılmaz bir etkisi vardır. Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.
Çocuk hayatı yorumlarken ilk olarak anneyi kendine rol model alıyor
Çocuğun gözünde anne, karşılaştığı korkular ve zorluk karşısında güvenebileceği bir limandır. Çocukluk dönemi kişiliğin gelişmesi ve şekillenmesi açısından önemli bir süreçtir. Sağlıklı bir anne-çocuk ilişkisinin temeli, annenin ruh sağlığı ve çocuğa karşı davranışlarına bağlıdır. Hamilelik sürecinde başlayan anne-bebek ilişkisi, doğumdan sonra fiziksel temas ve beslenme yoluyla daha da gelişerek ömür boyu sürecek bir iletişim haline gelir.
Annenin çocuğa gösterdiği ilgi, sevgi, yaptığı onca fedakarlık, ona hayatın kurallarını öğretirken iç dünyasını zedelememek için sarf ettiği tüm çaba çocukta sevgi ve güven duygusunu oluşturuyor. Çocuk yetişkin bir birey olduğunda bu iki temel duygu aracılığıyla ilişkilerine yön veriyor.
Mükemmel anne olmaya çalışmak anne-çocuk ilişkisini zedeleyebilir
Çok çalıştığınızı ve çocuğunuza yeterince zaman ayıramadığınızı düşünebilirsiniz. Bu düşünce genellikle kadının psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Çocuğuna yetemediğini düşünen anne suçluluk duygusu hissediyor.
Halbuki, mükemmel anne olmak hem fiziksel hem de zihinsel enerjimizi tüm gün boyunca çocuğa ayırmak değildir. Annenin çocuğu ile birlikte geçirdiği zamana duygusal yatırım yapması gerekir. Sağlıklı bir çocuk gelişimi için çocukla geçirilen süreden çok içerik önemlidir. Örneğin akşam yemeklerini birlikte yemek ve bunu yaparken geçirilen günün değerlendirmesini yapmak. Yemekten sonra yarım saat bile olsa dünyada başka hiç kimse yokmuş gibi tüm dikkat ve ilginizi çocuğa verip onun ihtiyaç ve isteklerine odaklı bir yarım saat geçirmek her iki taraf için de doyurucu olacaktır. Paylaşılan kaliteli zaman annenin çocukla olan iletişimini güçlendirecektir.
Çocuğa verilebilecek en büyük zarar onu ihmal etmektir. Çünkü ihmal, çocukta özgüven eksikliğine neden olur.
Sağlıklı İlişki Özgüveni Artırıyor
Bebeğin doğduğu andan bir yaşına kadar geçen süre çok önemlidir. Annenin bu dönemde bebeğin ihtiyaçlarını geciktirmeden karşılaması ona şefkat göstermesi bebekte sevgi ve güven duygularının güçlü bir şekilde oluşmasını sağlar. Anne-çocuk ilişkisinde fiziksel temas çok önemli.  Annenin kokusu, vücut ısısı, sesi ve bakışları çocukla aralarındaki bağı güçlendirir. Bu duygulardan yoksun büyüyen çocuk, bir yetişkin olduğunda çeşitli ruhsal sorunlarla karşılaşabilir.
Anne-Çocuk İlişkisinde dikkat edilmesi gerekenler
Doğduğu andan itibaren anneye bağlı olan çocuk 4-5 yaşlarından itibaren “birey” olmayı keşfeder. Hem anne hem de çocuk için sancılı olan bu yaş aralığında ilişkinin sağlıklı devam etmesini sağlamak için annelerin yapması gerenleri Dr. Yavuz şöyle sıralıyor;
Dinleyin ve cevapsız bırakmayın; Dünyaya gözünü açar açmaz size güvenen çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinleyin ve sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın.
Saygı sınırını netleştirin; Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, onun da aynı şekilde davranması konusunda size söz hakkı sağlar. Böyle küçük detaylara dikkat ederek çocuğunuzun özel hayata saygı kavramını geliştirebilirsiniz.
Yumuşak ama kararlı bir anne olun; Çocuğunuz ‘’hayır’’ dediğinizde sinir krizleri geçiriyorsa sakin, yumuşak ama kararlı bir biçimde ona açıklama yapın.
Baba ile iletişimine dikkat! ; Evet, onu 9 ay karnınızda siz taşıdınız ve doğumundan itibaren onunla siz ilgilendiniz. Ama çocuğunuzun gelişiminde ‘’baba’’ kavramının çok önemli bir nokta olduğunu ve baba-çocuk ilişkisine zaman ve zemin yaratmanın da yine sizin göreviniz olduğunu unutmayın.
Nörolog Dr. Mehmet Yavuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı