Anne & Bebek

Anne-bebek ilişkisi hamileliğin ilk anlarından itibaren şekillenir. Tıbbi olarak hamileliğin 3.haftası hayatın başladığı an olarak kabul edilir. Annenin sağlıklı beslenmesi, stressten uzak durması, uyku düzenine dikkat etmesi, alkol ve sigara kullanmaması başlıca olması gerekenler arasında yer alır. Hamilelik süresince annenin vücudunda birçok değişiklik olur. İlk 3 aylık evrede halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, uykuya düşkünlük, hafif bulantı ve karında şişkinlik görülür. Bu süre zarfında gıdalardan yeterince vitamin alınabilinir ama ekstra olarak folik asit takviyesi yapılması gereklidir. İkinci 3 aylık evrede vücut gebeliğe alıştığı için ilk 3 aykı rahatsızlıklar hafiflemeye başlar. Bebeğin hareketlerinin hissedilmeye başlamasıyla anne bebek arasındaki duygusal bağ daha farklı bir şekil alır. Bu dönemde annde iştah artışı ve kilo alımı artar. Karbonhidrat bazlı yiyecekler ekmek, makarna gibi kilo artışını hızlandırır. Bu hızlanmayı kontrol altında tutmak için yapılan diyette bazı değişikliklere gidilebilinir. Hafif ve kısa süreli yürüşler yada yüzme kasların kuvvetli olmasına yardımcı olur. Son 3 aylık dönemde bebeğin ağırlaşması ve duruş değişiklikleri sırt ağrılarına sebep olabilir. Bu dönemde ani hareketlerden uzak durmak gerekir. Hamileliğin son zamanlarına doğru yatakta yatış pozisyonlarında zorlanma başlar. Sırt üstü yatmak anne için zor olduğu kadar bebeğe giden kan akışında azalmaya sebep olur. Bu yüzden olabildiğince sol yan tarafa doğru yatmak gerekir.

Doğum sonrası ilk altı haftalık dönem lohusalık olarak adlandırılır. Hamilelik ile vücudda ortaya çıkan değişikliklerin bu süre içerisinde yok olmaya başlar. Lohusalık süresine iyileşme dönemi olarakta bakılabilinir. Anne iyileşme süresince bolca dinlenmelidir. Bebek uyuyunca onunla uyumalı ağır ev işlerinden olabildiğince uzak durmalıdır. İlerleyen zamanlarda uykusuz geceler yaşanacağı için bu süreci iyi değerlendirmek lazım. Gün içerisinde kısa süreli kestirmeler bile annenin dinlenmesine yardımcı olur. Dinlenmenin yanısıra beslenmeyede dikkat etmek gerekir. Anne sütü bebekler için en sağlıklı besindir. Emzirme dönemi anne çocuk ilişkisinin çok daha güçlendiği, duygusal bağın arttığı zaman aralığıdır. Emziren annenin sağlıklı beslenmesine bağlı olarak bebekte aynı sağlıklı besinleri anne sütünden alır. Çok fazla enerji harcanması sebebiyle emzirme döneminde hızla kilo kaybı yaşanır, hamilelik döneminde alınan kilolar bu dönemde kolaylıkla geri verilir. Farklı sebeplerle ilerleyen zamanlarda anne çocuk ayrı kalması söz konusu olabilir. Anne sütünü sağarak bu gibi durumlarda bebeğin anne sütü içmeye devam etmesine yardımcı olur. Anne sütü saklamak için oda sıcaklığında 4-8 saat, buzdolabında 24 saat, buzlukta 3 ay, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir. Dondurulduktan sonra eritilen süt oda ısısında 1 saat, buzdolabında en fazla 24 saat saklanmalıdır. 

Hamilelik öncesi, hamilelik, doğum, doğum sonrası, lohusalık ve devam eden süreçleri sorunsuz geçirmek için dikkate edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlara uymak rahat ve keyifli olarak tüm dönemlerin tadını sonana kadar çıkarmaya olanak sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı