Anne adaylarının merak ettiği sorular ve cevapları

Hamilelik döneminde anne adayları bazı konularda endişe yaşıyorlar. Akıllarına birçok soru takılıyor. Bebek.com anne adaylarının en çok sorduğu 10 soruyu Mesa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Rahime Tuncer’e yönelttik.

bebek.com: Hamilelikte Sigara Kullanmanın Sakıncaları Nelerdir?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Gebelikte sigara kullanımı önlenmelidir. Sigara hem anne hem de bebek açısından pek çok sağlık riskleri taşımaktadır. Bebeğin anne karnında gelişememesi, düşük doğum ağırlığı, erken doğum, düşükle sonuçlanan gebelik, ölü doğum gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir.

bebek.com: Evde Evcil Hayvan Besleyenler Açısından Bazı Sakıncalar Var Mıdır?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Veteriner gözetiminde, sağlık kontrolleri ve aşıları düzenli yapılan evcil hayvanların gebeler için sakıncası yoktur. Ancak hayvanlardan insanlara bulaşabilen ve tedavi edilmediğinde gebelikte bebek açısından sorun yaratabilecek toxoplazmozis gibi hastalıklar bulunmaktadır.

bebek.com: Kafein Alımı Kesilmeli Midir? Neden?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Kahve, çay ve kolalı içeceklerde kafein adlı madde bulunmaktadır. Kafeinin mutajenik ve karsinojenik etkileri pek çok hayvan deneyleri ile araştırılmıştır. Hayvanlarda bulunan zararlı etkileri insanda gösterilememiştir. Bazı çalışmalar ile fazla miktarda ( günde 4 büyük fincandan fazla) kafein tüketen annelerin bebeklerinde düşük doğum ağırlığı bildirilmiştir. Aşırı olmayan kafein tüketiminin bebek için risk taşımadığı gösterilmiştir. Fazla miktarda kafein tüketimi kendiliğinden düşükler ile ilişkili olabilir. Aşırı kafein alımı ile birlikte sigara kullanımı sonucunda düşük doğum ağırlıklı bebek riski , tek başına sigara kullanımındakinden daha fazla olmaktadır.

bebek.com: Hamilelikte Dişe Dolgu Yaptırmak Güvenli Midir?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Gebelikte çürük dişler tedavi edilerek enfeksiyon odakları ortadan kaldırılmalıdır.Dişe dolgu yapılabilir.

bebek.com: Saç Boyatmak Güvenli Midir?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Saç boyalarının gebelikte yaptıkları zararlı etkileri kesin olarak gösteren veriler olmamakla birlikte, gebeliğin ilk üç ayında çok zorunlu değilse saç boyatmaktan kaçınmalıdır.

bebek.com: Gebelik Öncesinde Folik Asit Kullanmayan Kadınları Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Folik asitin bebekte nöral tüp defekti(NTD) riskini etkili bir şekilde azalttığı gösterilmiştir. Daha önceki gebelikte NTD öyküsü varsa, hastalara günlük 4 mg folik asit önerilmektedir.Tercihan gebelikten 3 ay önce başlanmalı ve gebeliğin ilk 6-12 haftasında devam edilmelidir. Bu şekilde tekrarlama riski % 70 azalmaktadır. Diğer tüm kadınlarda ise gebelik öncesinden başlamak ve gebeliğin ilk 6 haftasına kadar devam edecek şekilde günlük 0.4mg folik asit önerilmektedir.

bebek.com: Hamilelere Neden Çok Su İçmesi Önerilir?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Gebelikte çok su içilmesi önerilir.Gebelerde asemptomatik bakteriüri ve idrar yollarında genişleme olabilir. İdrar yolu enfeksiyonuna müsait bir ortam olacağından, çok su içilerek bunun önlenmesine çalışılır.

bebek.com: Yapay Tatlandırıcıları Kullanmak Zararlı Mıdır?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Yiyecek ve içeceklerdeki yapay tatlandırıcılar, aspartam adıyla anılırlar. Gebelik anında yapay tatlandırıcılar kullanılmasının bebek açısından herhangi bir riski bulunamamıştır.Ancak fenilketonüri hastalığı olan kadınların bu maddeleri kullanması riskli olabilir.

bebek.com: Hamilelikte Dışarıdan Demir Alımı Neden Gereklidir?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Hamilelikte dışardan demir alımı gereklidir. Gebe ve emziren kadınlara günde 30-60 mg demir desteği önerilmektedir. Çünkü gebelik esnasında anneden fetüse 300-500 mg demir geçişi olmaktadır. Gebeliğin ilk yarısında demir gereksinimi artışı çok olmadığı için, besinlerden demir alınması yeterli olacaktır. Ancak, gebeliğin ikinci yarısında hem annenin kırmızı kan hücrelerindeki artış hem de fetüsüm hızlı büyümesi nedeniyle, demir gereksinimi artacaktır. Bu da yalnız besinler yoluyla sağlanamayacağı için, dışardan demir alınması gereklidir. Demir eksikliği anemisi eğer çok ciddi değilse gebeliği tehlikeye sokmaz ama ciddi olduğu zaman bebekte intra uterin büyüme geriliği ve erken doğuma yol açabilir.

bebek.com: Dışarıdan Kalsiyum da Almak Gerekir Mi?
Doç. Dr. Rahime Tuncer : Gebelikte dışardan kalsiyum almak gerekir.Gebeliğin ileri dönemlerinde ve emzirme süresince günlük kalsiyum alımının 1.5 grama kadar artırılması gereklidir. Yetersiz kalsiyum alınması halinde fetüsün ihtiyaçları anne iskeletini oluşturan kemiklerin demineralizasyonu yoluyla karşılanacaktır. Emzirme esnasında da kalsiyum depoları azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı