Anne adaylarının ağız ve diş sağlığı çok önemli!

Hamilelik döneminde hormonal dengenin değişimi ile dişlerin daha çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratılmış oluyor. International Polikliniği Etiler Diş Hekimi Nilgün Arı, “Hamilelik döneminde ağız hijyeninin sağlanmasına daha fazla özen gösterilmelidir.” diyerek anne adaylarını uyarıyor.

bebek.com: Hamilelik dişeti sağlığını nasıl etkiler?
Nilgün Arı : Minik bir bebeğe dokuz ay boyunca ev sahipliği yapacak olan kadın vücudu, hamilelik tamamlanıncaya kadar çeşitli değişimlere uğrar. Bu farklılaşma, hormonal dengenin değişimi ile ilgilidir. Östrojen ve progesteron, hamileliğin 2. ayından itibaren salgılanma miktarında artış gözlenen ve ağız sağlığını etkileyen iki önemli hormondur. Bu artış, hamileliğin 8. ayına kadar devam etmekte ve doğum olayının gerçekleşmesi ile beraber yavaş yavaş normal seviyelere dönmektedir. Hamilelik döneminde, progesteron ve östrojen hormonunun artması ile, ağız mukozası dış etkenlere karşı özellikle de bakteri plağına karşı daha hassas hale gelir. Hassaslaşan dişetinden bakteri plağı uzaklaştırılmadığı takdirde “ hamilelik dişeti iltihabı ” adı verilen ve anne adayına sıkıntılı anlar yaşatan hastalık durumu gelişir. Dişetleri şişkin ve kanamalı bir hal alır. Ayrıca, hamile kadınlarda, “ hamilelik tümörü ” denen dişeti büyümeleri de gelişebilir. Bunlar, hassaslaşmış dişetinin irritasyonuna bağlı olarak gelişen iltihabı lezyonlardır. Bu lezyonlar genellikle kendi haline bırakılmakla birlikte , hastaya rahatsızlık veriyorsa ya da ağız hijyeninin sağlanmasını engelliyorsa diş hekimi tarafından alınabilir.

bebek.com: Hamilelik diş sağlığını nasıl etkiler?
Nilgün Arı : Hamilelik döneminde hormonal dengenin değişimi ile dişlerin daha çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratılmış olur. Hamileliğin ilk 3 ayında yüksek oranda görülen mide bulantıları, anne adayının bu dönemde ağız hijyenini sağlamasını güçleştirir. Yine bu dönemde, tatlı ve şekerli besinlere karşı ilginin artması çürük gelişimini hızlandırır. Diğer bir olumsuz etki de, hormonal değişim sonucu daha çabuk kanayan dişetleri nedeni ile anne adayının dişlerini fırçalamaktan kaçınması sonucunda yaşanır. Tüm bu nedenlerden dolayı, hamilelik periodu diş ve dişeti sağlığına daha çok özen gösterilmesi gereken bir dönemdir.

bebek.com: Her bebeğin anneye bir diş kaybettireceği inancı doğru mudur?
Nilgün Arı : Bu inanç, hamilelik döneminde annenin dişlerinden kalsiyum çekildiği fikri ile gelişmiş olan yanlış bir inançtır. Hamilelik döneminde diş ve dişeti sağlığının olumsuz yönde etkilenmesinin altında yatan sebepler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi mide bulantıları ve kanayan dişetleri nedeni ile ağız hijyeninin ihmal edilmesi ve tatlı besinlere karşı ilginin bu dönemde yüksek oranda artmasıdır. Hamilelik döneminde saydığımız sebeplerden dolayı diş ve dişeti sağlığına daha fazla özen gösterilmediği takdirde diş kayıpları gerçekleşebilir.

bebek.com: Hamilelik döneminde yaşanan diş ve dişeti sorunları nasıl önlenebilir?
Nilgün Arı : Hamilelik döneminde ağız hijyeninin sağlanmasına daha fazla özen gösterilmelidir. Plak kontrolünün sağlanması için dişler, mutlaka günde iki kez fırçalanmalı ve ara yüz temizliği için günde bir kez, tercihen yatarken diş ipliği ile temizlik yapılmalıdır. Bu dönemde dengeli beslenme ile birlikte vitamin C ve vitamin B12 desteği diş ve dişeti sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir.

bebek.com: Diş hekimine ne zaman gidilmelidir?
Nilgün Arı : Bu açıdan en doğru olanı, planlı bir hamilelik düşünülüyorsa hamile kalınmadan önce diş hekimine gitmektir. Çürük dişlerin tedavi edilmesi, çürük riski taşıyanlara koruyucu tedavilerin yapılması ve diş hekiminin gerçekleştireceği profesyonel temizlik ile dişeti sağlığını bozabilecek diş taşlarının ağız ortamından uzaklaştırılması en idealidir. Eğer plansız bir hamilelik gelişmişse diş hekimine gitmek için en doğru zaman hamileliğin öğrenildiği ilk dönemlerdir. Diş ve dişeti sağlığını tehdit eden unsurlar bu dönemde diş hekimi tarafından belirlenerek kontrol altına alınabilir ve bir tedavi planı oluşturulabilir. Ayrıca, ağız hijyeninin hamilelik döneminde nasıl sağlanabileceği konusunda gerekli olan bilgileri de hekiminizden uygulamalı olarak öğrenebilirsiniz.

bebek.com: Hamilelik döneminde diş tedavileri için en uygun zaman hangisidir ve hangi tedaviler yapılabilir?
Nilgün Arı : Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde düşük, son 3 aylık döneminde ise erken doğum riski olması nedeni ile diş tedavileri açısından en uygun zaman 4, 5 ve 6. ayları kapsayan dönemdir. Bu dönemde anne adayını fazla strese sokmayacak her türlü diş tedavisi yapılabilir. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlar söz konusu olduğunda ise, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği düşünülerek hamileliğin her döneminde müdahalede bulunabilinir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda anne adayını takip eden kadın doğum uzmanı ile mutlaka görüşülmelidir.

bebek.com: Hamilelik döneminde diş röntgeni zararlı mıdır?
Nilgün Arı : Diş hekimliğinde röntgen filmi almak için gerekli radyasyon dozunun düşük olması ve karın bölgesinden uzakta çekim yapılması nedeni ile zorunlu hallerde ağız içinden 1 – 2 film alınmasında fazla bir sakınca yoktur. Radyasyon dozu düşünüldüğünde, kullanımı giderek yaygınlaşan ve hem hastanemiz hem de International Polikliniği Etiler diş bölümünde aktif olarak kullanılan radyovizyografi adı verilen görüntüleme teknikleri klasik diş filmlerine göre daha avantajlıdır. Bu teknikte radyasyon dozu azaltılmıştır. Yine de tedbir olarak, ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmak; zorunlu olunduğunda ise kurşun önlük kullanmak gerekir.

HASTANE: İstanbul Cad. No:82 34149 Yeşilköy-İstanbul
Tel: 0 (212) 663 30 00
Fax:
0 (212) 663 28 62
E-mail: mailto:etiler@internationalhospital.com.tr

POLİKLİNİK: Nispetiye Cad. No:2 (Ayyıldız İşhanı) 34340 Levent-İstanbul
Tel: 0 (212) 280 40 30
Fax: 0 (212) 280 40 24
E-mail:
etiler@internationalhospital.com.tr
Web:
http://www.internationalhospital.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı