Anne adaylarını neler uykusuz bırakıyor?

Pek çok anne adayı; ‘’bebek doğduktan sonra geceleri uykusuz kalacağım, doğmadan önce bol bol dinlenmeli iyi uyumalıyım’’diye düşünüyor. Ancak özellikle hamileliğin son haftalarına doğru iyice büyüyen karın, bacak krampları, kimi zaman reflü gibi sebepler uyku kalitesini bozuyor. Bu yazımızda anne adaylarının geceleri uykularını kaçıran nedenleri sıraladık ve  bazı önerilerde bulunduk.
Tuvalete gitme ihtiyacı 
Hamileliğin son üç aylık döneminde büyüyen rahim mesane üzerine baskı yaptığı için bu durum sık sık idrara çıkılmasına neden oluyor. Yatmadan iki saat önce sıvı tüketimine son vermek bu soruna karşı faydalı olabiliyor.
Kramplar
Hamilelikte kalsiyum ve magnezyum eksikliği bacaklardaki krampların en önemli sebebi. Bacaklara masaj yapmak işe yarasa da özellikle uyku sırasında bu kramplardan yakınıyor ve bu sebeple uykusuz kalıyorsanız doktorunuza danışarak kalsiyum ve magnezyum eksikliğini gidermelisiniz.
Mide yanması
Mide yanması çoğunlukla gebelikteki progesteron hormonu artışına bağlı oluşuyor. Artan hormon, mide yemek borusu arasındaki kasları gevşeterek mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve midede yanma hissine neden oluyor. Akşam yemeklerinde porsiyonları azaltmak, yatmadan 3 saat öncesinde yeme- içmeyi bitirmek, aşırı baharatlı, asitli yiyeceklerden, kızartmalardan kaçınmak sorunu çözmede işe yarıyor. Ayrıca yastığınızın başını yükseltmek de bu sorun ile mücadelede etkili. Ancak sıkıntınız devam ediyorsa doktorunuza danışarak reflüyü engelleyen ve bebeğinizin sağlığığını olumsuz yönde etkilemeyen ilaçlardan kullanmanız mümkün.
Bebek ile ilgili endişeler
Anne adaylarının bebeğinin sağlığını merak etmesi zaman zaman bu konuda endişe duyması son derece normal. Ancak bu durum son aylarda artarak sizi uykusuz bırakabiliyor. Aniden aklınıza takılan bir soru, olumsuz düşünceler uykusuz kalmanıza neden oluyorsa bu endişeleri azaltmak için birşeyler yapmalısınız. Doğum öncesi hazırlık kurslarına katılmak ve endişe duyduğunuz her konuda bilgi edinmek rahatlamanıza yarayabilir.
Doğru yatış pozisyonunu bulamamak
Hamilelikte doğru yatış pozisyonunu bulamamak, bebeğe zarar vereceğiniz düşüncesi uykularınızı bölebiliyor. Özellikle son aylarda sırt üstü yatmaktan kaçınmak gerekiyor. Bu pozisyonda yattığınızda rahim bütün ağırlığıyla büyük kan damarlarına, omurgaya, sırt kaslarına ve bağırsaklara baskı yapıyor, bel ağrılarına neden olabiliyor. Ayrıca sırt üstü yattığınızda kan basıncında düşme, nefes darlığı görülebiliyor. Sol yana yatmak en ideal pozisyon. Sol yana yattığınızda plasentaya (bebeğin eşine) giden kan miktarı artıyor, bebeğe daha fazla oksijen ulaşıyor. Sol tarafa yatıp, bacaklarınızın arasına yastık koyarak daha rahat uyumanız mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı