Anne adayları için pilates zamanı

Hamilelik döneminde yapılan pilatesin hem fiziksel hem de ruhsal pek çok faydaları var. Ancak pilatesten olumlu yönde faydalanabilmek için mutlaka bir uzman eşliğinde yapılması gerekiyor.
Pilates denince akla sıkılaşmaya yönelik egzersizler geliyor. Ancak pilates sadece sıkılaşmaya yönelik egzersizler değil, uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanan klinik pilates duruş bozuklukları, eklem ağrıları, kronik bel, boyun ve sırt ağrısı gibi pek çok rahatsızlığa da karşı kullanılıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Fizyoterapist İpek Temel, konu hakkında bilgi vererek hamilelikte uygulanmasının, hamilelik süreci ile birlikte ortaya çıkan bazı kas iskelet sistemi problemlerinin en aza indirilmesinin amaçlandığını belirtiyor.

 

Doktordan izin almak önemli

 

Özellikle hamilelik döneminde yapılan pilatesin bu konuda eğitimli uzmanlar denetiminde yapılması çok önemli. Öte yandan hamilelerin doktorlarından izin almadan ve gebeliğin durumu hakkında bilgi sahibi olmadan pilates yapmaları önerilmiyor.

 

Rahatlama sağlıyor

Hamilelik döneminde uygulanan pilatesin pek çok yararları var. Öncelikle vücutta artan endorfin hormonu fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlıyor ve anne adayının kendisini güçlü hissetmesine yardımcı oluyor. Hamilelikten kaynaklanan bel ve sırt ağrılarını bu bölgeleri güçlendirerek azaltıyor. Pilates sayesinde anne adaylarının en çok şikayet ettiği kol ve bacaklardaki ödem ve şişlikler de en aza iniyor.

 


Kasları güçlendiriyor

 

Pilates hamilelerin karın kaslarını güçlendiriyor ve denge-konsantrasyon kontrolünü arttırıyor. Böylece anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre oluyor. İçerdiği nefes egzersizi sayesinde anne adayının, hamilelik süresinde yaşadığı duygusal dalgalanmalar da azalıyor. Öte yandan anne adayının diğer anne adayları ile bir araya gelmesini sağlayarak, sürecin daha eğlenceli bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Anne adayı, yaptığı egzersiz sayesinde uykuya daha çabuk dalıyor, gününü zinde ve motive şekilde geçiriyor.

 


Doğum sonrası da faydalı

Pilatesin sadece hamilelik sırasında değil, doğum sonrasında da faydaları var. Doğumdan sonra vücudun ve karın bölgesinin normale dönmesini hızlandırıyor. Hamilelik ve sonrasında oluşan idrar kaçırma problemlerini en aza indiriyor. Meydana gelen postüral değişiklikler nedeniyle zayıflayan göğüs, sırt ve karın kaslarının kuvvetlenmesini sağlıyor.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı