Anaokullarında bank street yaklaşımı

Daha önceki yazılarımda sizlere farklı ülkelerde geliştirilmiş ve ülkemizdeki anaokullarında da uygulanan yaklaşımlardan (Reggio Emilia, High Scope, Montessori, Key Stage gibi…) bahsetmiştim. Bu hafta da yine bu yaklaşımlardan bir diğerini size tanıtmak istiyorum. Bank Street Yaklaşımı!

Bank Street Yaklaşımı, Lucy Spraque Mitchell tarafından ortaya çıkarılmış daha sonra farklı eğitimcilerin ve psikologların katkısıyla günümüzde uygulanan halini almıştır. Ayrıca Sigmund Freud, Erik Erikson, Jean Piaget, John dewey ve Lev Vygotsky gibi bu alandaki önemli isimlerin çalışmaları ile desteklenmiş ve gelişmişir.

Bu yaklaşım çocukların ve yetişkinlerin her yaşta eğitimini kabullenen bir yaklaşımdır. Bireysel farklılıklar ve kişisel ihtiyaçlar göz ününe alındığı sürece her yaştan bireyin eğitilebileceğini savunur.

Temel İlkeler:

Bank Street Yaklaşımı’nın altı temel ilkesi vardır. Bunlar:

   • Gelişim basit bir yol değildir. Gelişim insanların deneyimlerine göre değişim gerektiren, basitten karmaşık bir yapıya, tek bir bireyden topluma doğru olan bir süreçtir.

   • Bireylerin tek bir gelişim yolu olamaz. Birçok olasılık vardır. Yaşamlarının başladığı andan beri kazandıkları deneyimler bir kenera atılamaz. Fakat ileri sistemlere uyumlu hale getirilebilir. İnsanlar en üst düzeydeki seviyeye çıkmak için onun altındaki seviyeleri rahatlıkla yapabilmelidir.
Örneğin; bir çocuğun yürüyebilmesi için emeklemesi gerekir. Çözülmesi gereken en büyük problem gelişimde bir seviyeden diğerine geçiş sürecinin nasıl olacağıdır.

   • Gelişim süreci durağanlık ile hareketliliği kapsar. Eğitimcilere düşün temel görev, çocukların yeni öğrenimlerine yardım etmek ile onları gelişimleri için cesaretlendirmek arasındaki dengeyi sağlamaktır. Buradaki temel amaç, gelişimin sürekli ve bireysel olmasıdır.

   • Çocuklar gelişirken dünyalarına birçok şey eklerler. Genel olarak daha çok fiziksel ve sembolik yolları kullanırlar.

   •  Çocukların kendi algılamaları (duyguları) ve deneyimleri, diğer insanlar ve nesneler ile ilişkileri sonucunda oluşmaktadır. Bu kişisel bilgiler sürekli tekrarlarla oluşmaktadır.

   • Büyüme uzlaşmayı içerir, kabul eder. Kendisiyle uzlaşma, diğer insanlarla uzlaşma çok önemlidir ve gelişim için gereklidir.

Öğretmenin Rolü:

Bu yaklaşıma göre öğretmen mutlak otaritenin sembolü olarak algılanmaz, onun yerine günlük etkinlikleri düzenler ve çocukların aktivitelerine rehberlik eder. Yaklaşıma göre öğrenciler öğretmen tarafından yönetilmez sadece yönlendirilirler. Öğretmenler farklı etkinliklerle çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır, onları öğrenmeye ve keşfetmeye teşvik eder.

Aile Katılımı:

Öğretmenler, anne babalara sınıf ortamını ve programı anlatmak için sık sık fotoğraf çeker, bunun yanı sıra her ayın sonunda ailelere bilgilendirme mektubu yollarlar. Ayrıca ev ziyaretleri yaparak aileyi tanır, çocuk hakkında daha fazla bilgi sahibi olurlar. Ayda bir kez ailelerden biri okula gelerek okul ortamını daha yakından tanıma fırsatı edinir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Erken Çocukluk Döneminde Kendilerini Sürekli Geliştirebilen Çocuklar: Bank Street Yaklaşımı
Ebru Aktan Kerem, Çoluk Çocuk Dergisi, Sayı:43, 2004.

www.bankstreet.com
www.bankstreet.edu

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı