Alternative camp engel tanımıyor!

Alternatif Yaşam Derneği’nin (AYDER) bir çalışması olan Alternative Camp, engellilere ve farklı ihtiyaç gruplarından gelen bireylere spor, tatil ve eğitim imkanı sağlayan kamplar düzenliyor. Kampın kampanya ve proje sorumlusu Nehir Kuyurtar “Alternative Camp kar amacı gütmeyen, bağımsız ve gönüllülüğün esas alındığı bir sivil toplum örgütüdür” diyor ve sizleri de kampa davet ediyor…

bebek.com: Alternatif Camp’ı bize kısaca tanıtabilir misiniz?

Nehir Kuyurtar: Alternative Camp, engelliler ve farklı ihtiyaç grupları için spor, eğitim, tatil ve entegrasyon altyapısı oluşturmayı hedefleyen, tamamen gönüllü bir girişimdir. Farklı engel grupları, farklı yaş ve cinsiyetler, farklı kültürler ve diller arasında kurduğu köprü ile grupların sosyal yaşama katılımına katkıda bulunarak, toplumda farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlayan bir model uygulamadır.


Mevcut tesislerde gönüllük mantığı içerisinde ve ücretsiz olarak engellilere sağlanan spor, tatil ve eğitim kampları, Alternative Camp projesinin ilk basamağını teşkil etmektedir. Ulusal ve uluslararası platformda öncü ve örnek bir model olan Alternative Camp bir toplumsal dönüşüm dinamiğidir. Uyguladığı “çalışan sistemler” modeli ve projelerinin sürdürülebilirlik ve kendine yeterlilik özelliğiyle de alternatif bir sivil insiyatiftir.

Alternative Camp kar amacı gütmeyen, bağımsız ve gönüllülüğün esas alındığı bir sivil toplum örgütüdür.

bebek.com: Kampın katılımcı profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

Nehir Kuyurtar: Engelliler ve farklı ihtiyaç gruplarından gelen bireyler kampın temel katılımcı profilini oluşturur.

bebek.com: Katılımcılar için yaş sınırınız var mı?

Nehir Kuyurtar: Hayır, yok.

bebek.com: Kampa katılımcı olarak katılabilmenin şartları nelerdir?

Nehir Kuyurtar: Kampa üç farklı şekilde katılım yapılabiliyor, bunlar şöyle sıralanabilir…
Kurumsal

Kampa katılacak grupların, dernek, vakıf, spor kulübü, rehabilitasyon merkezi, özel eğitim merkezi veya okulu, sosyal hizmet birimleri vb. gibi kurumlar aracılığıyla başvurmaları ve katılmaları esastır. Oluşturulan katılımcı grupların aynı yaş aralıklarından seçilmesine önem verilmelidir. (8-15, 16-26, 27-40, 40 ve üzeri gibi) Kurumlar arasında ayırımcılık yapılmaz, kamp dönemleri gözetilerek fırsat eşitliği sağlanır. Katılımcı gruplar arasında, kurum tarafından özellikle ihtiyaç sahibi olanların belirlenmesi istenir ve refakatçi gereken özel durumlarda kurum eğitmenleri ya da asistanlarının birlikte gelmesi tercih edilir. Gruba aile bireylerinin, akrabaların ve tanıdıkların fazladan dahil edilmesi engel grubuna göre değişiklik gösterir.


Bireysel
Kampa katılmak için bireysel başvuru yapanların kendi engel durumlarına uygun sivil toplum örgütlerine dâhil olmaları teşvik edilir. Ancak bunun olanaklı olmadığı durumlarda bireysel başvuruda ısrar edenler bir bekleme listesine alınarak kampın uygun bir döneminde karma grup yapma fırsatı tanınabilir. İstisnai durumlarda sosyal rehabilitasyonu açısından faydalı olacağı düşünülen bireyler aynı engel ve yaş grubuna denk düşen bir döneme katılmaları sağlanabilir.

Uluslararası Katılım
Kamp uluslararası işbirliğine önem verir. Özellikle Avrupa Birliği Gençlik Değişim Projeleri gibi gençliği ve engellileri temel alan programların uygulama alanıdır. Uluslararası ilişkilerde kültürel değişim, entegrasyon, bilgi alışverişi ve fon kaynağı yaratma temel beklentilerdir. Değişik ülkelerdeki sivil toplum hareketleriyle ortak çalışmalar yapılarak kamp çok uluslu buluşmaların uygulama alanı haline getirilir.

bebek.com: Kampın gönüllü profilinden bahsedebilir misiniz?

Nehir Kuyurtar: Gönüllülük, Alternative Camp Projesi’nin en temel noktasıdır. Yurtdışı gönüllülük ve kampçılık organizasyonları ile genel olarak üniversiteler, gönüllü kaynağının önemli bir yüzdesini oluşturmaktadırlar. 2002–2005 yılları arasında Alternative Camp 350 gönüllüye ev sahipliği yapmıştır.
Gönüllü profili içerisinde görme, işitme engelliler, ampute, tekerlekli sandalye bağımlıları, quadraplejikler, değişik seviyede spastisitesi olan arkadaşlar bulunmuştur.

bebek.com: Kampa gönüllü olarak katılabilmenin şartları nelerdir?

Nehir Kuyurtar: Gönüllü olmak isteyen kişiler öncelikle, sitemizde bulunan “Gönüllü Çalışma Formu” nu
doldururlar. Bu formun yanı sıra başvuru sahibinin CV’si ve motivasyon mektubu incelenerek, kamp yöneticisinin yetkisi dahilinde gönüllü çalışma için nihai karar verilir. Üniversitelerden yapılacak başvurular da, yine benzer şekilde değerlendirilirler.

bebek.com: Kampa gönüllüler ne kadar süre ile katılabiliyor? (minimum/maksimum)

Nehir Kuyurtar: Yabancı gönüllüler için minimum katılım süresi 1 aydır, kamp yönetimi tarafından tavsiye edilen süre 2 ay olmakla beraber, özel durumlarda 6 aya kadar katılım olasıdır.
Türkiye’den katılan gönüllüler için katılım süresi minimum 15 gün, maksimum 1 aydır.

bebek.com: Kamplarda katılımcılar ne gibi aktiviteler yapıyorlar?

Nehir Kuyurtar:
Spor

Alternative Camp yüzme, snorkling, serbest dalış, aletli dalış, tüm su sporları, su jimnastiği, yapay tırmanma, plaj voleybolu, bocce, aerobik sabah sporu, basketbol, badminton, tenis, masa tenisi, binicilik, dağ bisikleti, outdoor aktiviteleri gibi sporun tüm alanlarında özel ihtiyaç gruplarına uygun spor altyapısı kurar. Sporcu ruhu ve sağlıklı yaşam Alternative Camp’ın temel taşlarındandır. Bu anlayış, kötü alışkanlıklardan kurtulmayı, sporcu disipliniyle yaşamayı teşvik eder. Kulüp ve olimpiyat sporcusu olabilecek yetenekli bireyleri keşfeder ve onları uygun klüplerle ve organizasyonlarla buluşturur.

Sosyal ve kültürel
Kampımızda entegrasyonu hızlandırıcı tiyatro, drama, dans, müzik, ritim, resim, satranç, seramik, grup oyunları, takım ruhu çalışmaları, kültürel geziler gibi sosyal aktiviteler düzenlenir.

Eğitim
Katılımcı grupların yaratıcılığını, yaşam becerilerini, genel kültürlerini geliştirici çalışmalarla onların toplumsal yaşama daha aktif katılımını ve üretkenliğini artırmayı hedefleyen Alternative Camp, resim, müzik, dans, seramik, bahçecilik, çevrecilik, bilgisayar, fotoğraf, el becerileri, yabancı dil, temel sağlık, ilk yardım, sağlıklı beslenme, kişisel gelişim, yön bulma, teknecilik alanlarında sertifikalı veya sertifikasız kurslar verir, sunumlar, workshoplar düzenler.

bebek.com: Daha önce kampa katılmış kişiler tekrar kampa katılabiliyorlar mı?

Nehir Kuyurtar: Evet, tabii.

Daha fazla bilgi almak için: www.alternativecamp.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı