Ebeveynlere Tavsiyeler

Alışveriş sever çocuklar!

Alışverişe çocuklarla gitmek bazen tam bir kabusa dönüşebiliyor. Nasıl mı? Alışveriş esnasında süper markette çocuğunuz almasına izin vermediğiniz bir çikolata için kendini yerden yere atıyor, bağırıyor ve ağlıyor. O sırada herkes size bakıyor, siz ise yüzünüz renkten renge girerken bir yandan çocuğunuzu sakinleştirmeye çalışıyor bir yandan da korumaya çalıştığınız kurallarla çocuğunuza ne cevap vermeniz gerektiğini düşünüyorsunuz. Böyle bir ikilemin ortasında hem ona evet deyip kurallarınızı yıkmak istemiyorsunuz hem de çocuğunuz iyice kontrolden çıkmadan onun bu davranışına son vermek istiyorsunuz. Korkmayın, yalnız değilsiniz. Birçok anne ve baba sizinle aynı derdi paylaşıyor ve bu durama çözüm arıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için neler yapabilirsiniz diye düşündük ve sizler için bazı öneriler hazırladık. İşte önerilerimiz…

Neler Yapabilirsiniz?

-Çocuğunuz kızgın ya da sinirli olduğu anlarda onunla alışverişe gitmeyin, çünkü çocuğunuz zaten sinirli olduğu için en ufak bir olumsuz durumu kendine sorun edecek ve kolayca kontrolden çıkacaktır

-Alışverişe gitmeden önce evde alışveriş listesi hazırlayın ve çocuğunuz istediği şeyleri de bu listeye yazın ve onunla yazdıklarını dışında başka şeyler istemeyeceği yönünde anlaşın

-Çocuğunuzla çok uzun süre alışveriş merkezinde kalmamaya özen gösterin, bu nedenle alışveriş listesi hazırlarken alacağınız ürünleri gruplarına ayırın ve almak istediğiniz ürünlerin bulunduğu tüm noktalara sistemli şekilde uğrayarak alışverişiniz en klısa sürede tamamlayın. Aksi takdirde çocuğunuz bir süre sıkılmaya başlayacak ve kendine farklı şeylerin alınmasında ısrarcı olacaktır.

-Çocuğunuzu alışveriş merkezine mutlaka karnı tok olarak götürün. Hepimiz biliyoruz ki açken hepimiz normalde almayacağımız birçok şeyi alabiliyoruz. Çocuğunuz da eğer aç ise daha fazla şey almak isteyecek ve planınızın dışına çıkacaktır.

-Alışveriş esnasında çocuğunuza bir meyve verebilir ve alışveriş esnasında meyve yemesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem açlık hissetmeyecek hem de meyvesini yemekle meşgul olacağı için raflardaki diğer ürünler saldırmayacaktır.

-Eğer büyük süper marketlerden birine gidiyorsanız ve evinizde bu süper markete ait ürünlerin bulunduğu kataloglardan (genellikle gazete ekleri arasında verilen ve marketşlerdeki indirim ve diğer fırsatlar hakkında bilgi veren resimli kataloglardan bahsediyoruz) varsa alışverişi çocuğunuz için keyifli bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Bu kataloglardan birini yanınıza alabilir ve çocuğunuzdan markette bu katalogta bulunan ürünleri bulmasını isteyebilirsiniz. Bu oyunu oynayarak çocuğunuzun dikkat seviyesini geliştirmiş, aynı zamanda onu başka bir yere yönlendirmiş olursunuz. Ancak bu oyunu oynaması için çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın, markette kaybolabilir ve her şey çok daha kötü olabilir.

-Çocuğunuza bazı görevler verebilir ve çocuğunuzdan alışveriş esnasında listenizde bulunan bazı ürünleri markette bulmasını isteyebilirsiniz.

-Çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı yanına almasına izin verebilir ve markette onunla oyalanmasına izin verebilirsiniz.

İDİL SEDA AK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu