Aileler ve çocuklar için sağlıklı kış tüyoları

Ailelerin bebek ve çocuklarının kendilerini en yorgun hissettikleri dönemin, şubat ayı sonu olduğunu gözlemleyen Prima Uzman Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Vural ailelere özellikle bilinçsiz vitamin karışımlarından uzak durulmasını öneriyor.
 
“Vitamin ve Mineral desteklerinin mutlaka hedefe yönelik ve doktor yönlendirmesiyle kullanılması gerekiyor”
 
Prof. Dr. Mehmet Vural özellikle eczane raflarını donatan vitamin ve mineral ilaçlarının hemen her ebeveynin ilgisini çektiğini ve çoğu ailenin de bu karışımlardan almadığında “çocuklarına yeterli ilgi gösteremediğini” düşündüğüne belirterek, tüm bebek ve çocukların bu tür destekleri mutlaka almaları gerektiğine dair bilimsel bir veri olmadığına dikkat çekiyor. Prof. Dr. Vural, bu konuda “en doğru yaklaşım, doktorların gerek görmeleri durumunda, her şeyi içeren karışımlar yerine daha hedefe yönelik, belirli vitamin ve mineral desteklerinin yapılmasını”nı öneriyor.
 
“Çocukların kış mevsiminde yeterli derecede uyumaları ve düzenli beslenmeleri diğer mevsimlere nazaran daha önemli”
 
Vural, çocukların kendilerini en yorgun hissettikleri dönemin, Şubat ayının son günleri olduğunu, okulun yanı sıra çocukların diğer spor ve sanat aktivitelerine katılmalarının da yorgunluğu artırdığını ifade ediyor. Araya giren hastalıkların da bu yorgunluk hissini artırdığını ifade eden Vural, bu dönemde az uyumanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyeceğini unutmamak gerektiğini, çocukların ders ve aktivitelerini uyku düzenlenenlerini aksatmayacak şekilde ayarlamakta yarar olduğunun da altını çiziyor. İyi beslenme bağışıklık sistemini desteklerken, çocukların yemeklerinde bakliyat, tahıllar, taze sebze-meyve, et, balık ve sütlü gıdalara yer verilmesi gerekiyor.
 
Okulun yanı sıra çocukların diğer spor ve sanatsal aktiviteleri de yorgunluğun sebepleri arasında yer alıyor. Hastalıkların da aynı dönem artması ile çocukların uyku düzenleri ve beslenmeleri daha da büyük önem taşıyor. Özellikle az uyumanın da bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalı ve çocukların ders, aktivite saatlerinin doğru ayarlanması gerekiyor.
 
“Enfeksiyonların çok sık rastlandığı kış mevsiminde çocuklar, kalabalık ortamların yerine havadar yerlere götürülmeli”
 
Vural, kış mevsiminde enfeksiyonlara çok sık rastlandığını, bu sebeple çocukların kalabalık ortamlara sokmaktansa bahçe ve orman gibi havadar yerlere götürülmesini öneriyor. Vural, ayrıca ebeveynlerin işten, çocukların okuldan eve döndüklerinde ve yemeklerden önce ellerin yıkanmasın gerektiğine dikkat çekiyor ve özellikle hapşırdıktan sonra kullanılan mendillerin de ortada bırakılmaması gerektiğini hatırlatıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı