Adet Gecikmesi Nedenleri Hakkında Her Şey!

Kadınlar tarafından regl kanaması; ağrısıyla, ateşiyle, şişkinliğiyle, gerginliği ile ne kadar rahatsız edici olarak görülse de adet olamadığı veya gecikme yaşadığı dönemlerde kadınlar daha çok gerilmekte ve şikayetleri daha çok olmaktadır.

“Günüm geçti, acaba hamile miyim?”, “Kullandığım ilaçtan mı reglim gecikti?”, “Kasıklarım ağrıyor ama günüm geçmesine rağmen hala adet görmedim!” gibi sorularla karşı karşıya kalırsınız.

Peki normal süreçte ilerleyen bu döngü ne oluyor da bozuluyor. Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir, neler adet olmamızı etkiler, adet gecikmesinde hormonların etkisi nedir; kısacası adet gecikmesi (regl gecikmesi) hakkındaki bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Adet Geci̇kmesi̇ Nedi̇r?

Bir kadında görülen adet döngüsü normalde 21 ile 35 gün arasıdır. Yani en son görmüş olduğunuz adet gününü dikkate alarak yapmış olduğunuz hesaplamaya göre en fazla 35 günü geçiyorsa adet düzensizliğinden bahsedebiliriz.

Böyle bir durumla karşılaşıldığında akla ilk gelen soru “Acaba hamile miyim?” olacaktır. Fakat hamilelik dışında da adet gecikmesi yaşanabilmektedir.

Peki, “Regl neden gecikir?” sorusuna cevap arayarak adet gecikmesine neden olan durumlar nelerdir, kısaca bahsedelim.

 • Hormonlar

FSH, LH, estrojen, progesteron, prolaktin süt hormonu, TSH, tiroksin, triiyodotironin, testosteron gibi kadınlık hormonlarında görülen değişiklikler adet düzensizliğine, adet gecikmesine veya erken adet görülmesine neden olmaktadır.

Bu hormonlardaki değişiklikler kadınların psikolojik durumunu, tatlı ihtiyacını, enerjisini etkileyerek adet gecikmesine neden olmaktadır.

Eğer adetinizde gecikme yaşıyor ve hamile olmadığınızdan eminseniz öncelikle kadın doğum uzmanından randevu alıp jinekolojik kontrolünüzü yaptırmanızı ve mutlaka hormonlarınızın kontrolü için hormon testi yapmanızı öneririz.

 • Doğum Kontrol Hapları Veya İğneleri̇

Gebelikten korunmak için yaygın olarak kullanılan doğum kontrol hapları veya iğneleri progesteron ve östrojen hormonunu içermekte ve dışarıdan alınan bu hormonlar da yumurtalıklardaki yumurta olgunlaşmasını önlemektedir.

Eğer doğum kontrol haplarının veya iğnelerinin düzenli ve belirtilen sürede kullanımına dikkat edilmezse regl gecikmesi yaşanabilmektedir.

Doğum kontrol haplarının düzenli bir kullanım süresi vardır. Bu hapların içinde 21 gün kullanılmak üzere 21 adet hap bulunur. Bir kutu doğum kontrol hapı içildikten birkaç gün sonra kanama görülür ve 21 gün sonunda hapın kullanımına son verilir.

7 günlük aradan sonra 2. kutuya geçilir. Bu arayı vermeden 2. kutuya geçilmesi durumunda adet gecikmesi yaşanmaktadır. Yani adetiniz bu yüzden de gecikmiş olabilecektir.

Doğum kontrol haplarının kullanım talimatını dikkatlice okuyup belirtilen şekilde kullanmanız adet gecikmesine neden olmayacaktır.

 • Menopoz

Yumurtalıkların işlevinin sona ermesi ile yumurta oluşumu gerçekleşmemekle beraber ayrıca hormonlar da hormon üretimini yapamamaktadır.

Menopoz genel olarak 45 ila 50 yaş aralığındaki kadınlarda görülmektedir ve regl gecikmesinin nedenleri arasında her kadının mutlaka yaşayacağı durumlardan biridir.

Eğer kadınlar 40 yaşını geçtikten sonra regl gecikmesi yaşıyorlarsa menopoza geçiş dönemine girmiş olabileceklerini düşünerek bir takım hormon testleri yaptırmalıdırlar.

Menopoz sürecine girilip girilmediğinin kontrolü için yapılan hormon testlerinde estrojen, FSH ve LH hormonlarının değerine bakılır. FSH ve LH artmış, estrojen azalmışsa menopoz tanısı konulabilir. Bu testler ve test sonucuna göre adet gecikmesine menopozun sebep olup olmadığı anlaşılabilir.
 • Stres

Stres hayatımızı, sağlığımızı, kararlarımızı bile etkileyen büyük bir faktör olduğundan adetin gecikmesine de neden olmaktadır.

Çok stresli olunan dönemlerde vücut, gebelik için uygun olmadığını hissedecek, yumurtlamayı sağlayan hormon salınımını azaltacaktır. Bu azalma ile birlikte yumurtlama geciktiği için adet günü de gecikecektir.

Mümkün olduğunca stresten uzak durmalı, stresin sağlığımızı etkileyen çok önemli bir faktör olduğunu bilip buna göre yaşamımızı stressiz bir şekilde devam ettirmeyi sağlamalıyız.

 • Aşırı Egzersi̇z

Özellikle profesyonel sporcuların karşılaştığı bir durumdur. Yoğun egzersiz programının yanı sıra günlük kalori miktarının azalmasına bağlı olarak adet gününde gecikme yaşanabilmektedir.

Eğer adet döneminize yakın ağır sporla uğraştıysanız bu durum adetinizde gecikme yaşanmasına sebep olabilecektir.

Adet gecikmesi ve gebelik konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

 • Normal Veya Hormonlu Spi̇ral

Bakırlı spiral olarak da bilinen normal spiraller adet kanamasını arttırmakta, hormonlu spiraller ise adet miktarını azaltmaktadır. Her iki türde takılan spiraller ilk üç ay adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Eğer adet gecikmesi durumu üç aydan fazla sürerse mutlaka bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp hormon testi yaptırmanız, bu durumun spiralden mi yoksa başka bir nedenden mi kaynaklandığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

 • Rahi̇mde Mi̇yom Veya Poli̇p Oluşumu

Rahmin iç zarında veya ağzında ortaya çıkan küçük, çoğunlukla iyi huylu kitleye polip denilmektedir. Polip, her yaşta görülebilmektedir ve “Adet neden gecikir?” sorusuna cevaben akla gelen ilk seçeneklerden biridir. Bir diğer faktör ise miyomlardır.

Miyomların çoğu hiçbir belirti vermemesine rağmen adet düzensizliği veya adet miktarında artış ile kendini gösterebilmektedir. Böyle bir şeyle karşılaşmanız durumunda kadın doğum uzmanından randevu alıp jinekolojik kontrolünüzü yaptırmanızı öneririz.

 • Poli̇ki̇sti̇k Over Sendromu

PKOS çoğunlukla kadınları etkileyen bir endokrin hastalığı olup yumurtlama bozukluğu, androjen hormonları artışı, insülin direnci ve tip 2 diyabet gibi hastalıklarla doğrudan ilişkilidir.

Polikistik  over sendromunda yumurtalık dokusunda çok sayıda kist bulunmaktadır. En önemli belirtisi ise adet düzensizliği ve adet gecikmesidir. Fakat esas tanı, kadının ultrasonografik yumurtalık incelemesinden sonra konulabilmektedir.

Adet gecikmeniz PKOS hastalığının belirtisi olabilir. Bu nedenle eğer aşırı kilolu iseniz, insülin ilacı kullanıyorsanız ve adetinizde gecikme yaşıyorsanız jinekolojik muayenenizi yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Polikistik over sendromu hakkında her şey! Konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Polikistik over sendromu hakkında her şey! https://www.bebek.com/polikistik-over-sendromu-hakkinda-her-sey/

 • Yetersi̇z Beslenme

Burada yetersiz beslenmeden kastımız, yeterli miktarda yemek yememek ve yediğiniz yemeklerin kan yapımında yeterli olmamasıdır.

Eğer adet gecikmesi yaşadığınız dönemde az yemek tüketmişseniz ya da aldığınız gıdalar vücudun kan üretimine destekte bulunmadıysa adetinizde gecikme yaşayabilirsiniz. Öğünlerinize dikkat ederek yeterli beslenmeniz halinde adet gecikmesi sorununu çözebilirsiniz.

Hamile kalmaya yardımcı 6 besin! Konulu yazımızı inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Hamile kalmaya yardımcı 6 besin! https://www.bebek.com/hamile-kalmaya-yardimci-6-besin/

 • Ameli̇yatlar

Ameliyatlar vücudu ve hormonlarımızı etkileyen bir operasyon olduğu için ameliyat sonrası adet döneminde gecikme yaşanması çok normaldir.

Ancak bu sürecin uzun süre devam etmesi durumunda bir problem olduğunu düşünebiliriz. Bunun için hormon testi yaptırılmalı, eğer hormonlarda bir problem yoksa ultrason ile rahim ve yumurtalıklarda kist olup olmadığı araştırılmalıdır.

 • Yanlış Hesaplama

Adet döngüsü, 21 ila 35 gün arasında her kadına göre değişen aralıkta seyredebilir. Kadınlar bazen adet gününü yanlış hatırlamakta ve dolayısı ile adet gecikmesi yaşadığını düşünebilmektedir.

Eğer adet gününüzü hatırlamıyorsanız, mutlaka bir yere not edin ve takvimsel olarak bir şablon oluşturun. Böylelikle adet gecikmesi stresini yaşamamış olursunuz.

 • Hami̇leli̇k

Adet gecikmesi neden olur?” sorusuna verilebilecek ilk cevap, asında hamileliktir. Adet gecikmesi, kadınların hamile olduğunun farkına vardığı ilk belirtidir.

Bir kadının günü geciktiği zaman aklına gelen ilk gelen soru “Acaba hamile miyim?” olur. Adetinizin bir hafta ile on gün gibi bir süre geçmesi durumunda hamilelik ihtimali üzerinde durulmalıdır.

Bunun tespiti için gebelik testi yapabilirsiniz. Bazen gebelik testleri doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle hamile olup olmadığınızın kontrolü için kan testi yaptırabilir veya jinekolojik kontrol ile durumunuzu netleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı