3.Yaşlara Göre Doğum Günü Partileri Düzenlemek için İpuçları

Sıfır Yaş: Bebek Geliyor (Baby Shower) Partileri!

Bebek Geliyor (Baby Shower) Partileri, aileye katılacak yeni üyenin gelişini kutlamak için. Hamileliğin son günlerini geçiren anne adayının heyecanının paylaşıldığı bu partilerde bebeğin gelişine haftalar kalmıştır, cinsiyeti bellidir. O nedenle partinin rengi ya pembedir, ya da mavi!
Baby Shower, bebeğin gelişini kutlamak ve eğlenmek için güzel bir fırsat. Partinin en önemli amacı ise, anneye bebeğin gelişiyle hızla artacak ihtiyaçları konusunda destek olabilmek.  Baby shower partisi, isminin İngilizce karşılığı olan “hediye yağmuru”nu da buradan alıyor.

Bu partinin ana teması hediye vermek, böyle olunca da, partiyi düzenlemek “en yakın arkadaşa” düşüyor.

Partiyi düzenleyecek “en yakın arkadaşa” birkaç uyarımız olacak:

• Sürpriz parti yapmakta kararlıysanız, önce tarihi belirleyin. (Öyle bir gün seçin ki, sürpriz baby shower’ın sahibi anne adayı gelebilsin, başka bir işi/doktor kontrolü filan olmasın -bu, partiyi hazırlarken gerçekten kontrol edilmesi gereken ilk şey.) Hatta bir arkadaşı, sadece sürpriz partiye anne adayını getirmekle görevlendirin!
 
• Davetli sayısına ve kimler olduğuna karar verdiniz. Sakın, davetiyeye “bunun bir sürpriz parti olduğunu” yazmayı unutmayın. Konuşkan(!) bir davetli, bir çuval inciri mahvedebilir!

•  Çok gecikmeyin. Bebek sizden erken davranabilir.

1. Yaş Doğum Günü Partileri – Harika Birler!

Dürüst olalım. Çocuğunuzun 1. yaş doğum günü partisi, aslında sizin içindir, “anne baba olmanın” kutlamasıdır… Ve mutlaka, güzel bir partiyle kutlanmalıdır.

O gün, çocuğunuzun her bir konuğunuzla fotoğrafını çekmeye özen gösterin. Bu özel kutlamada yanınızda olan sevdiklerinize, parti sonrası göndereceğiniz en anlamlı teşekkür notu bu olsun!

• Bol bol video ve fotoğraf çekimi yapmanızı öneririz. 1. Yaş,  sizin hiç unutmayacağınız bir doğum günü partisidir, ancak ilk doğum gününün anılarını çocuğunuza aktarmanın tek yolu film ve fotoğraflardan geçer.

• İlk’ler, her zaman bir gelenek başlatmak için idealdir.

12 yaşına kadar kullanılmak üzere bir “doğum günü albümü” edinin. (Bu yaştan sonraki kutlamalarda sizin olmama ihtimaliniz yüksek!) Her yıl aynı şekilde çekmek üzere birkaç “fotoğraf kompozisyonu” belirleyin (Pasta başında, aynı ağacın yanında, büyücek bir koltuğun çevresinde…). Albüm, yıllar geçtikçe çocuğunuzun büyüyüşünü (ve yakın çevrenizin yaş alışını) belgeleyen güzel bir anı defterine dönüşür.

2. Yaş Doğum Günü Partileri – Felaket İkiler (Terrible Two!)

İki yaşların, doğum günü hakkında fikirleri vardır. Ancak ne davetlilere karşı saygılı olmalarını ne de parti planlarken sizinle işbirliği yapmalarını bekleyemezsiniz. Çok hareketli, birlikte olmaktan hoşlanan ama birlikte oynamaktan hoşlanmayan ikiler için anneye doğum günü partisini düzenlerken çok hassas planlama detayları düşüyor.

• Sevdiği oyuncak veya dikkatini çeken çizgi film karakterinden yola çıkarak tema belirleyebilirsiniz.

• Doğum günü süresini kısa tutmanızı öneririz. Bir ya da bir buçuk saat sürecek bir parti yeterli olacaktır. Bu düzenlemeyi yaparken, çocuğunuzun uyku saatlerine dikkat. Uykusunu almış 2 yaş “tadından yenmez”, uykusu geldiyse “ortalığı birbirine katar.”

• Anne (ve/veya babaların) davetlilere eşlik etmesini isteyin, davetiyede bunu belirtmekte fayda var! Siz yine de bu parti için az sayıda ve yakın olduğunuz aileleri seçin.

• Köpük balonları çok severler. Partinin farklı zamanlarında üfleyip, peşinden koşmalarını seyredin!


3. Yaş Doğum Günü Partileri – Eğlence başlıyor!

İkna edilebilir, sosyalleşebilir, çevresiyle barışık üçler. İşte, Şimdi Parti Zamanı! Tamamıyla partinin ne olduğunu kavramasa da, doğum günü sahibi olmayı sever,“özel günün anlamını bilir.” Arkadaşlarıyla oynama fırsatını kaçırmayacak, hediye almaya bayılacak…

• Tema için malzemeniz artık çok. İlgi alanları, kahramanları var. Bu karakteri doğum gününde görmek çok hoşuna gidecektir.

• Bu davetli grubunu mutlu etmek için önceden oynatacağınız parti oyunlarını belirleyin. Az gürültü (çok ses içlerinden bazılarını huzursuz edebilir), kısa süreli oyunları tercih edin. Mesela birkaç oyuncağı saklayın, bulsunlar. Müziği severler, birlikte şarkı söyleyebilirsiniz. Daire olup, müzik eşliğinde hareketler yapabilirsiniz…  

• Aralarında kavga çıkabilir. Kimseyi cezalandırmayın, sadece birbirinden uzaklaştırın. 

4-6 Yaş için Doğum Günü Partileri – Partiyi Birlikte Planlama Zamanı

4 yaş itibarıyla çocuklar partinin ne olduğunu tamamen anlarlar ve artık anne babalara düşen, her geçen yıl “onları daha fazla dinlemektir.”

• Doğum günlerini beklerler, hatta gün sayarlar. Yer, tema seçimi, arkadaş davetleri konusunda beklentilerine kulak verin.

• Bu yaşlarda parti kadar, hazırlık süreci de onlar için çok heyecanlı ve öğreticidir. Onları “projeye” dahil edin.

• Bu yaşlarda “sahip oldukları şeyler” çok kıymetlidir. Bir şeylerini kaybetmekten nefret ederler. Davetlilerin partinizde unutmamasına ve sizden oyuncakları yanlışlıkla götürmelerine olanak sağlayacak etkinliklerden kaçının.

• Oyun, oyun, oyun! Birlikte oynamanın tadına vardıkları bu dönemde partinin başarısında iki temel vardır: Çocuğunuzun isteklerine uygun, yaratıcı bir tema ve bu temayla örtüşen grup oyunları! Korsan partisi ve hazine avı oyunu, Sünger Bob partisi ve balık avı oyunu. Ya da daha sakin bir etkinlik; Dinazor partisinde hep birlikte, Taş Devri (Fred Çakmaktaş ve ailesi) dizisinden bir bölüm seyretmek, üzerine konuşmak…

“Daha fazla parti ipucu” ve birbirinden “renkli parti ürünleri” için mağazalarımıza ya da simdipartizamani.com’a bekliyoruz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı