1 yaş çocuklarının şaşırtan özellikleri

Hemen paniğe kapılmayın! Olağandışı bir şey olmuyor. Bu yaştaki çocuk etrafındaki dünyayı tanımaya başlar. Tanımaya çalışma sırasında seçtiği yöntemlerden biri de aynı şeyi tekrar tekrar yapmaktır. Bu durumlar anne ve babanın kafasını karıştırabilir. Elbette bu kadarcık bilgiyle karanlıkta bırakmayacağız sizi. Uzmanlardan 4 en büyük 1 yaş esrarını çözmelerini istedik.
 
1. ÖRNEK
 
1 yaşındaki çocuğunuz iki haftadır aynı kitap diye tutturuyor, okumanız bittiğinde “Yine oku!” diye bağırıyor.
 
Bilgi: Tıpkı sizin en sevdiğiniz kitaplar veya şarkılar olması gibi, çocuğunuz da kendi tercihlerini oluşturmaya başlıyor. Hoşlandığı ve hoşlanmadığı şeyler konusunda giderek daha “sesli” olacak. Öte yandan bu tekrarlar aynı zamanda daha büyük bir amaca hizmet ediyor. Çocuk, güvenebileceği şeyler olduğunu anlamaya, dolayısıyla kendisini güvende hissetmeye başlıyor. Aynı hikâyeyi üst üste defalarca dinlemek dünyada bir düzen olduğunu ve bu düzeni biraz kontrol edebileceğini anlamasına yardım ediyor. Tekrarlar aynı zamanda çocuğun belli yetilerini geliştirmesini sağlıyor. “İyi Geceler Aydede” kitabını üst üste okumak size usandırıcı gelebilir, ama çocuğunuz bu sayede yeni sözcükler öğrenir, olanları anlar ve ezberler. Kitaptan alabileceği her şeyi aldığını hissettiği anda ilgisi zaten yeni bir şeye kayacaktır.
 
2. ÖRNEK
 
15 aylık çocuğunuz kucak istiyor, ama kucağınıza alır almaz aşağı inmek için çırpınmaya başlıyor.
 
Bilgi: Artık çocuğunuz kendi kendine hareket edebildiğinden bağımsızlığı bir parça tatmıştır. Bu yeni tanıştığı özgürlükle kendi kendine etrafta dolanmayı sever. Ama anneden veya babadan uzaklaşmak biraz da korkutucudur. Anneyle baba çocuğun güvenlik merkezi gibidir. Bu nedenle yeni yürümeye başlayan çocukların geri dönüp yeniden temas kurmak istemeleri olağandışı bir durum değildir. Çocuğunuz bir kez kendini yeniden güvende hissetti mi, yeniden keşfe çıkmak için aşağı inmeye hazır olacaktır. Özellikle yabancı çevrelerde, mesela bir arkadaşınızın evinde, yeni çevreyi araştırmak ile yabancı bir yerde yakınınızda olmak ihtiyacı arasında gidip gelişlerini daha iyi izleyebilirsiniz. 
 
3. ÖRNEK
 
Siz arkanızı döner dönmez çocuğunuz bilgisayarınızın klavyesine vuruyor. Monitör kapalı olduğu zamanlarda bile.
 
Bilgi: Eğer siz bilgisayarınızla ilgilenmeseydiniz, muhtemelen çocuğunuz da ilgilenmeyecekti. Ama yeni yürüyen çocuklar sizden ipucu alırlar; siz e-postanıza bakmak, yemek tarifi almak için her gün bilgisayar karşısında zaman öldürünce, meraklı 1 yaş çocuğunuz, bilgisayarda neyin bu kadar çekici olduğunu da merak eder. Mesela güneş gözlüğünüzü deneyerek veya cep telefonunuzu kulağına götürerek anne ya da baba gibi davranmak çocuğunuzun kendini size daha yakın hissetmesini sağlar. Ayrıca sizden alacağı olumlu tepkilerle mutlu olur. Ama sizi taklit etmesinin tek nedeni ilgi çekmek değildir. Taklit, öğrenmenin erken bir biçimidir. Diğerlerini taklit ederek çocuk hassas motor ve bilişsel yetilerini geliştirir ve hayatın işleyişini çözmeye çalışır.
 
4. ÖRNEK
 
Son zamanlarda 18 aylık çocuğunuz her şeyi babasıyla birlikte yapmak istiyor, siz de kendinizi dışlanmış hissediyorsunuz.
 
Bilgi: Çocuğunuzun sizi adam yerine koymamasını üzerinize alınmamanız zor elbette, ama işin aslı, gerçekten kasten yapmıyor. Sizinle hiç ilgisi yok hatta. O yaşlardaki çocuklar duygularınızı incittiklerini veya sizi dışladıklarını fark edemezler. Onlar sadece kendi ihtiyaçlarına odaklanmışlardır. Babayla bir şeyler paylaşmak da bazen belli bir ihtiyacı karşılıyordur. Aşağı yukarı 12 aylıkken çocuklar anneden ve babadan farklı şeyler aldıklarını fark etmeye başlarlar. Anne daha çok besleyen ve huzur verene dönüşürken, baba genellikle daha ziyade oyun arkadaşı olur. Dolayısıyla, çocuğunuz babanın dişini fırçalatırkenki gürültücü ve eğlenceli halini istiyor olabilir. ya da bütün gün işte olduğu için eşinizle ayrı zaman geçirmek istemek gibi basit bir neden vardır altında. Nedeni her neyse, biraz sonra yine “Anne, anne!” diye bağıracağını hatırlayarak kolayca kendinizi rahatlatabilirsiniz.
 
Oyun zamanı 
 
Yeni yürüyen çocuklar tahmin edilebilir şeyleri severler, ama bu demek değil ki hiçbir şeyi değiştirmemek gerek. Dönemi en güzel değerlendirmenin aşağıdaki eğlenceli yollarını deneyin.
 
Etkileşimde bulunun: Çocuğunuz “Ali Baba’nın Çiftliği” şarkısını tekrar tekrar dinlemek istediğinde, play düğmesine basmakla yetinmeyin, siz de katılın. Mesela, doğru zamanda, doğru hayvan seslerini çıkartın birlikte. Ya da, bir kez daha aynı hikâyeyi okurken çocuğunuza arada hikâyenin gidişiyle ilgili sorular sorun.
 
Yardımcı olun: Çocuğunuza en taklitçi olduğu bu dönemde kendi kullandığınız fotoğraf makinesi gibi eşyaların oyuncaklarını alın. Kaşığı ya da diş fırçasını kendisinin kullanmasına izin verin. Tam olarak idare edemeyebilir, ama bu şekilde alıştırma yapma ve hassas motor yetilerini geliştirme imkânı bulur.
 
Güldürün: Yeni yürüyen çocuklar tahmin ettikleri sürprizlere bayılırlar. “Liderini takip et” gibi tekrar tekrar oynanacak eğlenceli ve basit oyunlar oynayın onunla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı