1-3 yaş döneminde çocuklar ne yemeli?

Merhaba sevgili anne ve babalar, bundan sonraki yazılarım BEBEK.COM’un en çok okunan ve site edilen DİYETİSYENİNİZ DİYOR Kİ linki sadece üye olanlara ulaşabilecek. En çok okunmak ve ziyaret edilmek çok güzel bir duygu, gösterdiğiniz ilgiye sonsuz teşekkür ederim.

Bu iki hafta yazımı 1-3 yaş grubu çocukların nasıl beslenmeli konusuna ayırdım. İlk hafta aileye öneriler diğer hafta ise hangi besinlerden ne kadar ve nasıl yedirmeliyiz konuları yer alacak. Zevkle okuyacağınız ümidi ile….

Beslenme hayatımızda bir eğitim sürecidir, kazanılacak en güzel beceridir. Bu nedenle ailesi ile sofraya oturmuş olan çocuğa ilk önce ne yemesi değil beslenme bilinci nasıl kazandırılmalıdır gözüyle bakılmalıdır. Çünkü aile dengeli ve yeterli beslenme düzenine sahipse çocuk için özel yemek hazırlamaya gereksinim duyulmayabilir. Bu çağda çocuk yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığını en kolay öğrenebileceği ve kazanacağı dönemdedir.

Çocuğun düzenli yemek yeme alışkanlığının kazanmasında ailenin tutumu çok önemlidir. Çocuğunuzun yediklerini başka çocukların yedikleri ile kıyaslamak ve az yedi diye zorlamak doğru değildir. Çocuğun gereksiniminin ne olduğu bilinmeli, mide kapasitesi düşünülerek yemek yenilmesi sağlanmalıdır.

Unutmayın çocuğun yeterli ve dengeli beslenip beslenmediğini, büyüme ve gelişme durumundan anlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz normal büyüyorsa yediğini yeterli görmeyip daha fazlasını yemesini istemek doğru olmasa gerek!!!! Bu bakımdan büyüme durumu çocuk beslenmesinde rehber alınmalıdır.

Mutlaka büyüme durumunu değerlendirmek için ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANI beslenme durumunu değerlendirmek için çocuk beslenmesinde deneyimli BESLENME UZMANI’na başvurmalısınız.

Normal büyüyen çocuklarda besin alımı ile ilgili sorunlar oluşmaz. Ancak ek besinlere geç başlanmış, genelde mikser ile hazırlanmış karışımlarla beslenmiş, besinlerin ayrı ayrı tatlarını bilmeyen çocuklarda yemek yeme davranışı ile ilgili sorunlar karşımıza çıkmaktadır.

Ancak normal büyüyen çocuk için iki yaşın ortalarında kendi kendine yemek yeme için büyük istek duyar. Bu istek mutlaka yerine getirilmelidir. Bu yaşta çocuk kendi kendine bardakla su içebilir, kaşığı eli ile kavrayıp dökerek yemek yiyebilir. Bu çocuklar için doğal gelişim sürecidir. Bu süreç aile tarafından doğal karşılanmalı onun daha rahat yemek yiyebilmesi için uygun ortam hazırlanmalıdır. Çocuğunuz besinleri eli ile alıp ağzına götürebilir veya besinlerle tabakta oynayabilir ya da yerken yere dökebilir. Onu uyarmanız veya azarlamanız yemek yeme zevkini bölmeniz anlamına gelir ve beslemede güçlükler başlayacak sinyalleri geliyor demektir. Bu dönemde çeşitli besinlerin değeri çocuklara mutlaka anlatılmalıdır. Örneğin süt içince boyumuzun uzayabildiği, havuç yiyince daha net görebileceğimiz veya et yiyince daha kuvvetli olabiliriz gibi…

Bu yaş çocukları yetişkin aile bireylerini kolayca taklit edebileceğinden beslenme konusunda çocuklara örnek olmak gerekmektedir.

Beslenme eğitimi verilirken çocukları birer yetişkin gibi görmelisiniz. Onlarda alınırlar, kızarlar, ürkerler, üzülürler. Bu nedenle onlara bağırmanın veya cezalandırmanın hiç bir faydası yoktur. Çocuklarınızın doğru davranışlarını onaylamalı, yanlış davranışlarda genel davranış biçimleri üzerinde konuşularak toplu ortamlarda ortaya uyarı yapılmalıdır. Yine daha iyi bir beslenme eğitimi için çeşitli materyal veya metotlar kullanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili olarak Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Türkan Kutluay Merdol’un engin deneyimlerinden faydalanacağınız bir beslenme hikayesi ile yazımı sonlandırmak istiyorum. Bütün annelere başarılar.

Protein Yaratığı
(Bu masal 5 yaşında bir kız çocuğu tarafından yazılmıştır…)

Bir varmış bir yokmuş, PROTEİN adlı bir yaratık varmış. Bu yaratık çok garip bir şeymiş. Kimin içine girse onu büyütüyor ve güçlendiriyormuş. Onun için herkes onu yakalamak istiyormuş. Ama kimse onun nerede olduğunu bilmiyormuş. İnsanlar bu yaratığı bazen havada, bazen denizde gördüklerini söylüyorlarmış. Onu havada görenler ‘’o bir UFO’’, denizde görenler ‘’o bir canavar’’ diyorlarmış. Oysa PROTEİN denilen bu yaratık besinlerin içine saklanıyormuş. Hangi besinlere saklanıyormuş biliyor musunuz? Ete, süte ve yumurtada.. İşte bu yüzden bu besinleri yiyen çocuklar büyüyor ve güçleniyorlarmış. Masal da burada bitmiş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu