1-3 ve 4-5 yaş grubu çocuklara beslenme menüleri

İyi haftalar sevgili anneler, bu hafta sizlere 1-3 ve 4-5 yaş grubu çocuklara porsiyon listelerimizi kullanarak nasıl menüler planlayacağımız hakkında bilgi vermek istiyorum.

Geçen 4 hafta bu yaş grubu çocukların bir günde alması gereken besin gruplarını ve bu besin gruplarına giren besinleri, miktarlarını ilgi ile izlediniz. Geçen haftalar içerisinde bana gelen elektronik postalarda konuyu çok iyi anlayamadık, nasıl uygulayacağız? konulu yazılar aldım. Buna karşılık konuyu çok iyi anlayanların hemen menüler hazırlayıp doğru mu yapmışım? diyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktu.

Sizlere yazılarımı kendi ofisimde hazırlıyor, hasta bakmadığım zamanlarda elektronik postalarımı kontrol ederek cevaplar yazmaya çalışıyorum. Çok sayıda soru alıyor genelde cevap da yazmaya çabalıyorum. Ancak cevap yazamadıklarımda oluyor. Yoğun tempomdan dolayı aksaklıklara nezaketle bakacağınız kanısındayım. Yakın ilginize çok teşekkür ediyorum.

Her anne çocuğunun daha iştahlı olmasını ister. Hatta bu durum biraz abartılır ve yaşıtlarıyla mukayese başlar. Unutmayın her birey kendine özgü özelliklere sahiptir, malesef siz bunu değiştiremezsiniz. Çünkü çocuğunuzun beslenme davranışını etkileyen sadece bireyin kendisi olmamakta çevresel, ailesel, tutumsal etkenler de çocuğun iştahını baskılamakta veya arttırmaktadır. Bu nedenle çocuğa verilecek besinlerde oldukça dikkatli olmak, çeşitlilik sağlamak, tat-duyusal olarak soft menü hazırlamak, enerji ve diğer besin ögelerini tam olarak vermek gerekmektedir. Sizlere anlattığım porsiyon listesinin amacı da yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamaktır.

1 YAŞ ÇOCUĞA ÖZEL BESLENME PLANI

Uyanınca:
Anne sütü

Kahvaltı:
1/4 ince dilim ekmek içi
1-2 dilim domates dilimi
karper kadar tuzu alınmış peynir
1 tatlı kaşığı kayısı marmelatı

Ara:
1/4 kase meyve

Öğle:
1/4ince dilim ekmek içi
1 kase sebze yemeği( etli)
1/2 kase yoğurt

İkindi:
2 adet bisküvi
1/4 kase meyve

Akşam:
1/4 ince dilim ekmek içi
1/4 kase pilav/makarna
1/4 kase kuru baklağil yemeği
havuç salatası (püre halinde)

Gece:
Anne sütü

Not: Porsiyonları siz anneler istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz. Ben size sadece bir uzman olarak menü hazırladım. Her gün için ayrı menüler hazırlayabilirsiniz. Örneğin sebzesinde et kullanmadınız et porsiyonunu kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta olarak kullanabilirsiniz. Süt porsiyonunu topladığınızda peynir ve yoğurtla 2 porsiyon edecektir, önerilen ise 3 porsiyondur. Gece anne sütü alan bebekler 1 süt porsiyonunu tüketmiş olurlar. Yemeklere sıvı yağ desteğini unutmayınız!

Bütün annelere başarılar diliyorum. İsteyen anneler menülerini planlayıp değerlendirmem için bana gönderebilirler. Sevgiler!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı