Bebek Ekle

Alp'in tuvalet macerası

Yaz geldi. Oğlum 2,5 yaşında! Doğal olarak herkes bana aynı soruyu soruyor: “Alp tuvalet eğitimini tamamladı mı?” Bu soru bana sorulduğunda derin bir iç çekerek  soruya soruyla yanıt veriyorum: “Alp tuvalet eğitimine başladı mı ki?”

Benim hedefim bu yaz Alp’e tuvalet eğitimi vermekti. Oysa oğlum tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair hiçbir işaret vermiyor. Fotoğraftaki çocuk gibi oturağa bile oturmuyor. Aksine altının temizlenmesinden hiç hoşlanmıyor.  Islak bezi ile mutlu, mesut bir hayat yaşamayı tercih ediyor! 

Bir çocuk tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını nasıl belli eder? Uzmanların bu konuda ortak bazı fikirleri var. Belirtileri şöyle sıralamak mümkün:

·         Çocuğunuzun gün içinde en az 2 saat kuru kalması ya da gündüz uykusundan sonra altının kuru uyanması

·         Dışkılamanın düzenli ve öngörülebilir olması

·         Çocuğunuzun gerek yüz ifadesi gerekse beden dili ile çiş ya da kaka yapmak üzere olduğunu ifade ediyor olması

·         Kaka yaptıktan sonra rahatsız olarak bezinin değiştirilmesini talep etmesi

·         Tuvalet ya da lazımlığı kullanmayı istemesi

·          İç çamaşırı giymeyi istemesi

Alp’te bu belirtilerin hiçbiri yok. Aksine tam tersi bir durum söz konusu… Her konuda ablasını taklit etmeyi seven Alp’te bu konuda tık yok. Tuvalet eğitimi konusunda sorun yaşayan bir anneyim! İpek de 2 yaşında bu eğitimi tamamlayıp sonra birdenbire yine bezine yapmaya başlamıştı. Yeniden bu eğitimi vermek epey zamanımı almıştı. Zorlamamak adına Alp’in üzerine düşmüyorum. Ama geç de kalmak istemiyorum. Sevgili anneler bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Sizce acele mi ediyorum? Yoksa eğitime başlamalı mıyım? Önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

İyi haftalar!

Yorumlar

Hatice Gebeş 05 Temmuz 2013

Merhaba.Benim büyük oğlumda aynı sizin Alp gibiydi bezden hiç sıkılmadı. Bana da bu konuda çok soru soran ve öğret artık diyen oldu. Büyük oğlum Mart doğumlu 2 yaşını doldurduktan sonraki yaz ayında ( 2009 ) küçük oğluma hamile olduğumdan ve çalışan anne olduğumdan kendimi hiç sıkıntıya sokmadım. Kardeşinin altını bağlayacağımız için geri beze döner diye de düşündüm. 2009 Kasım ayında kardeşi doğdu, tuvalet eğitimine 2010 Nisan ayında başladık ve kısa sürede hallettik yani 3 yaşını doldurduktan sonra. Gece ve gündüz olarak da çok kısa sürede öğrendi ve kreşe başladı. Kardeşi ise 3 yaşını doldurmadan 1-2 ay önce kreşteki öğretmenlerinin sayesinde tuvalet eğitimini tamamladı ama en çok kaza yani kaçırma küçük oğlumda oldu. Çünkü abisi de ilkokula başlamıştı (66 ayı doldurduğu ve rapor almak istemediğim için okula başlatmak zorunda kaldım) yeterince zaman ayıramadım ve maalesef kaçırmalar daha fazla oldu daha fazla uğraştık. Tabi ki her anne çocuğunu iyi tanır ama benim naçizane fikrim eğer ki hazır olmadığını düşünüyorsanız ve bu süreçte sürekli yanında olamayacaksanız acele etmeyin. Ben büyük oğlumun tuvalet eğitimi sırasında doğum izni dolayısıyla yanındaydım ama küçük oğlumun sürekli yanında olamadığım için ve zamanlama hatasından dolayı biraz problem yaşadım. Şimdilerde ise çok rahatız bir sıkıntımız yok bu konuda. Ben özellikle erkek çocukta acele edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Kolay gelsin size Hande Hanım. :))

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Editörün Son Yazıları

Acaba güvenli mi? (20.03 2015)

Bebeğinizi heyecanla beklerken aklınıza pek çok şey takılıyor. Bazen kulaktan dolma bilgiler, bazen okuduklarınız sizi endişelendiriyor. Siz de: "Acaba güvenli mi?" diye sormaya başlıyorsunuz. Gelin birlikte öğrenelim. Devamı

Anne olunca… (20.03 2015)

Aranıza katılan minik bebeğiniz, pek çok eski alışkanlığınızı geride bırakmanıza neden olurken, yeni alışkanlıklara ve yaşam düzenine de ''merhaba’’ demenizi sağladı değil mi? Bebekten önce ve bebekten sonra olarak iki farklı yaşamım olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim. Neler değişmiyor ki? İşte bunlardan bazıları… Devamı

Bir annenin hayalleri (05.03 2015)

Her anne baba çocukları için iyi şeyler düşler. Elbette ben de o annelerden biriyim... Devamı

Anne olunca neler değişti? (20.02 2015)

Aranıza katılan minik bebeğiniz, pek çok eski alışkanlığınızı geride bırakmanıza neden olurken, yeni alışkanlıklara ve yaşam düzenine de ‘’merhaba’’ demenizi sağladı değil mi? Bebekten önce ve bebekten sonra olarak iki farklı yaşamım olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim. Neler değişmiyor ki? İşte bunlardan bazıları… Devamı

İşe dönme zamanı geldiğinde… (06.02 2015)

Bebeğinizin doğumundan sonra işe geri dönmek çok zordur zor. Aklınız hep bebeğinizde kalır. Bırakın bakıcıyı anneanne / babaanne bile baksa hep bir tedirginlik yaşarsınız. Binbir türlü senaryo kurarsınız.  Devamı
Tüm Yazıları Göster

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...