Bebek Ekle

Hangi göz rengi en çekici?

Gözün renkli kısmına iris adını veriyoruz. İnsan gözüne renk veren 3 gen var. 2012 Şubat ayında 21,022 kişi ile yapılan bir internet anketine göre en çekici bulunan göz rengi yeşil, daha sonra sırasıyla açık mavi, ela ve lacivert geliyor.  (30 Mart 2012 Cuma)

Bebeklerin göz rengi kaç yaşına dek değişir?
 
Bebeklerdeki açık göz rengi, ilk 3 yıl içinde melanin pigmenti birikimi ile koyulaşır. Eğer anne ve baba kahverengi gözlü ise, çocuk da çoğu kez kahverengi gözlü olur. Kalıtım sırasında koyu renkler baskın olma özelliğindedir, kahverengi yeşilden, yeşil de maviden baskındır. 
 

 
Göz rengimiz duygularla değişir mi?
 
Göz bebeğimiz ışıkta daralır ve karanlıkta genişler. Göz bebeğinin bu hareketleri iriste pigmentlerde sıkışma veya daralmaya yol açar. Bu da göz rengini bir miktar değiştirir. Korku, hoşlanma gibi duygular da göz bebeği büyüklüğünü değiştirir. Kimi insanların öfkeli olduklarında veya aşık olduklarında göz renklerinin değiştiğini söylemeleri bu yüzdendir. 
 
Yaşla birlikte de göz rengi değişebilir. Bu değişim renkte açılma, koyulaşma veya başka renge dönüşme şeklinde olabilir. Ancak çok belirgin renk değişimleri, kimi göz hastalıklarına bağlı olabilir ve göz muayenesi gereklidir. 
 
Göz rengimizi nasıl değiştirebiliriz?
 
Günümüzde göz rengini değiştiren ameliyat ve laser teknikleri mevcut olsa da, en pratik ve güvenli yöntem renkli kontakt lens kullanımıdır. 

Yorumlar

Bu içerik hakkında hiç yorum yapılmamış.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...