Bebek Ekle

Çocukların en sık karşılaştığı kazalar ( 2 )

Baş yaralanmalarına karşı alınması gereken tedbirleri Çocuk Cerrahı Emir İmani bu hafta da sizlerle paylaşmaya devam ediyor. (09 Haziran 2006 Cuma)

Yüz Yaralanmaları

*Dudağı Yarıldıysa
Başını yana doğru eğerek kanın ağzına akmasını engelleyin.yaranın üzerine temiz bir bez koyun ve parmağınızla çok hafif baskı uygulayın.10 dakikada bir kanın durup durmadığını kontrol edin.kanama 30 dakikadan uzun sürerse ya da tekrar başlarsa, hastaneye başvurun;çünkü dikiş atılması gerekebilir.

*Gözü Kanlandıysa
Gözde aşırı sulanma,kızarıklık,ağrı varsa ve görme bozukluğu söz konusuysa,hemen hastaneye gidin.

*Burnu Kanıyorsa
Akan kanı yutmaması için çocuğunuzun karşıya bakmasını sağlayın.ağzından nefes almasını söyleyin ve 10 dakika boyunca burun deliklerini yavaşça sıkarak birleştirin. Çocuğunuzu,burnuna dokunmaması ve burnunu darbelerden koruması konusunda uyarın.eğer kanama çok fazla ise durmuyorsa,kanama durduğu halde çocuğunuz burnundan nefes almakta zorluk çekiyorsa ve burun kemiğinde kırıktan şüpheleniyorsanız,hemen hastaneye gidin.

Yutulan Yabancı Cisimler

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve bebekler her şeyi ağızlarına götürürler.şans eseri,çocukların yuttuğu maddelerin %80 ila %90’ı hiçbir problem olmaksızın sindirim sisteminden geçer.Uzmanlar,çivi gibi keskin şeylerin bile,mukozayla çevrili ve esnek olan mideden ve boşaltım sisteminden sorun yaratmadan geçebildiğini söylüyor. Fakat yine de, ilgilenmeniz gereken iki mesele var.(saat pilleri ve bozuk paralar.) Piller boğazdan kolayca geçebilecek kadar küçüktür; Ama boğazda kalabilir veya sindirim sisteminin başka bir yerine takılabilir ve takıldığı yerde birkaç saat içinde bir delik açabilir.böyle bir durumda,çocuğunuzu hemen acil servise götürmelisiniz.

*Bozuk paralarsa yüksek oranda çinko içerir ve birinin boğazına takılırsa,dokuyu zedeliyebilir veya bozabilir.Uzmanlar,çocuğunuz bozuk para yutarsa,hiç vakit kaybetmeden onu çocuk cerrahına veya acil servise götürmeniz gerektiğini söylüyorlar.Paranın boğazda mı takılı kaldığını, yoksa mideye mi? İndiğini anlamanın tek yolu röntgen çekmektir.Boğaza yapışmış durumda ise ,hareket ettirilmesi gerekecektir.

*Siz çocuğunuza engel olamadan, herhangi bir nesneyi yutarsa,sakın “bekle ve gör” taktiğini uygulamayın.Hemen çocuk cerrahına başvurun,nesnenin 24 ile 48 saat içinde dışarı çıkması olasıdır.Bu yüzden doktorunuz size, çocuğunuz her tuvalete gittiğinde,dışkısını kontrol etmenizi söyleyecektir.Eğer nesne çıkmazsa, çocuğunuz kusmaya veya karın ağrısı çekmeye başlarsa, doktorunuzu tekrar arayın ve acil servise gidin.Sakın onu bir şeyler yemeye ve içmeye zorlamayın,parmağınızı boğazına sokmayın.Bir şey görmeden parmağınızla ağzının içini temizlemeye kalkışmayın.Böyle yaparak nesneyi daha aşağılara itebilirsiniz.

Küçük Ev Gereçleri

Çocuğunuz emeklemeye başladıktan sonra,yerlerde ufak tefek şeyler bırakmamaya daha özen gösterin.Çocuklar,çengelli iğneleri,çivileri,hapları,anahtarları ve aklınıza gelebilecek daha bir çok şeyi, siz farkına bile varmadan yutabilirler.

*KURUYEMİŞ
5 yaşın altındaki çocuklara fındık,fıstık gibi kuruyemişler vermeyin.Bunlar çocuğun solunum yoluna kolaylıkla kaçabilir.
Diğer Tehditler: Patlamış mısır ve sert şekerler de çocuğunuz için tehlike yaratabilir. Çocuğunuza üzüm, sosis,ya da çiğ havuç yedirirken,küçük parçalara ayırarak verin.

*ELİŞİ MALZEMELERİ
Parlak renkli kalemler,plastik boncuklar ve buna benzer diğer malzemeler okul öncesi çocuklar için cezbedicidir.Neyse ki, bunların çoğu toksik madde içermez ve sindirim sisteminden geçebilecek kadar küçük olur.
*TAKILAR
Bebekler ve yürümeye yeni başlayan çocuklar,takılara bayılırlar.Küpenizi veya kolye ucunu çekip çıkarabilir ve bir-iki saniye içinde yutabilirler.

*YILBAŞI SÜSLERİ
Yılbaşı ağacının alt dallarındaki süsler ciddi birer tehlikedir.Bir keresinde çan,4 yaşında bir çocuğun boğazına takılmış.Doktor röntgen çektirmeye bile gerek görmemiş,çünkü çocuk zıpladıkça çanın sesi duyuluyormuş.

*ÇENGELLİ İĞNELER
Bebekler çengelli iğneleri kolayca yutabilirler.Kıyafetlerde kullanıyorsanız,iğnenin kilitlendiğinden emin olun.

*METAL KONFETİLER
Hediyelerle veya doğum günü kartlarıyla gelen parlak ve renkli,minicik konfetiler küçük çocuklara şeker gibi gelir.Ağızdan salya gelmesi ve öğürme, konfetilerin boğaz yüzeyine yapıştığının işaretidir.

*BOZUK PARALAR
Bir çok çocuk,bozuk paradan kaynaklanan yaralanmalar yüzünden acil servislere götürülüyor.Cüzdanınızı çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun.

*PİLLER
Saat pillerini çıkardığınız zaman,onları çocukların ulaşamayacağı bir yere koymayı unutmayın.Yoksa yeni yürüyen çocuğunuz çöp kutusunu devirip içinden bir pili alabilir.

ACİL DURUM

Çocuğunuz tehlikeli bir şey yutup yutmadığından emin değil misiniz? Eğer aşağıdaki tehlikeli çanlarından herhangi birini fark ederseniz, hemen harekete geçin.

  - Nefes almada,konuşmada,yutmada zorluk çekiyor veya ağlıyorsa,Heimlich taktiğini uygulayın:Çocuğunuzu kucağınıza oturtun,her iki elinizin işaret ve orta parmağını göbeği ve kaburga kemiği arasına yerleştirin,karnından yukarı doğru bastırın.Bu hareketi yaparken kaburgasına zarar vermemeye dikkat edin.Boğazındaki nesne çıkana kadar bu hareketi tekrarlayın.

  - Eğer nefes alamıyorsa,ağzından çok fazla salya akıyorsa,genzi tıkalıysa,kusuyorsa veya şiddetli karın ağrısı varsa,hemen yardım çağırın veya çocuğu acil servise götürün.

  - Ateş,öksürük,boğazda ve burunda aşırı mukoza,yutulan maddeden kaynaklanan bir solunum yolları enfeksiyonunun habercisi olabilir.Bu durumda hemen doktorunuzu arayın.

Yorumlar

Bu içerik hakkında hiç yorum yapılmamış.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...