webarticle

Ultrasonda cinsiyet tahmini yanıltıcı olabilir mi?

Görüntülenme: 13608
29.07.2014 - Kategori:   Bebek

Yumurta sperm tarafından döllendiği anda doğacak bebeğin cinsiyeti de bellidir. Ancak anne – babalar “Çocuğumun cinsiyeti ne olacak?” sorusunun yanıtını haftalarca merak ederler. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu ultrasonda cinsiyet tahmini konusunda merak edilenleri anlatıyor.

Yumurta sperm tarafından döllendiği anda doğacak bebeğin cinsiyeti de bellidir. Bunu belirlemede yumurtanın yani annenin hiçbir rolü yoktur.

Cinsiyeti belirleyen erkekden gelen spermin taşıdığı kromozomdur.Cunku anne, yani dişi, XX kromozom yapısına, baba ise XY kromozom yapısına sahiptir. Bu durumda anneden her zaman X kromozomu gelecektir. Eğer babadan gelen sperm X kromozomlu ise doğacak bebek XX yani kız olacak, eğer sperm Y kromozomu taşıyor ise doğacak bebek XY yani erkek olacaktır.

Döllenmenin gerçekleştiği anda aslında belli olan cinsiyet ancak 11. hafta civarında penisin gelişmesi ile dışarıdan bakıldığında anlaşılabilecek hale gelir. Buna paralel olarak doğacak olan bebeğin cinsiyeti kullanılan ultrason cihazının kalitesine ve çözünürlüğüne bağlı olarak bu haftadan itibaren teorik olarak görülebilir. Ancak pratikte bu her zaman mümkün olmamaktadır. Cinsiyet tespiti için en uygun dönem 16-20 haftalar civarıdır.

Bununla birlikte yapılan bir araştırmada gebeliklerinin 11-14 haftalarında olan 148 hastada bebeğin cinsiyeti görülmeye çalışılmış ve bunların 132 tanesinde bir tahminde bulunulabilmiştir. Ancak daha sonra yapılan takiplerde yapılan tahminlerin 106 hastada doğru olduğu geri kalanlarında ise yanılma söz konusu olduğu saptanmıştır. Bir başka deyişle cinsiyeti tahmin edilen bebeklerde yanılma oranı bu haftalar için %19.7'dir.

İlk trimesterda üç boyutlu ultrason ile incelenen 200 kadının bebeklerinde ise cinsiyet %85.3 oranında doğru olarak tahmin edilmiştir.

Bebeğin duruşunun uygun olmadığı zamanlarda gebeliğin sonuna kadar cinsiyet görülemeyebilir. Zaman zaman cinsiyet tayininde hatalar olabilmektedir. Kız denen bebeklerin doğduğunda aslında erkek olduğu ya da tam tersi durumlar söz konusu olabilmekte bu durum da bazı ailelerde yersiz endişeler yaratabilmektedir. Ultrason ile cinsiyet tayininin %100 olmadığı bilinmeli ve hata olabileceği her zaman hatırda tutulmalıdır.

54 kişi beğendi. 1,33/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Popüler kız ve erkek bebek isimleri

Popüler kız ve erkek bebek isimleri

En güzel kız isimleri, en güzel erkek isimleri, 2015 yılının en popüle...

275 kişi beğendi. 1,21/5 ortalama puan. 

Bebek isim önerileri

Bebek isim önerileri

Bebeklerde isim seçme konusu anne adayları ve baba adaylarını en çok z...

232 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Hareketli bebekler

Hareketli bebekler

Bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren hareketlerinin bir anlamı ...

223 kişi beğendi. 1,23/5 ortalama puan. 

Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Bebeğin ilk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Göz sağlığı bütün hayat kalitesini etkileyen ve son derece önemli bir ...

186 kişi beğendi. 1,06/5 ortalama puan. 

Ağlayan bebek için yapılması gerekenler

Ağlayan bebek için yapılması gerekenler

Kolik, yenidoğan bebeklerde en sık rastlanan sağlık problemlerinin ...

183 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>