Bebek Ekle

Anne adaylarına 8 öneri

Bir kadın için şüphesiz, hamilelik dönemi en özel zamanlardan biri. Ancak aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için yapmanız gereken öyle çok şey var ki... Ancak korkmanıza hiç gerek yok. İşte size, gebe olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren uygulayabileceğiniz 8 öneri.

Bir kadın için şüphesiz, hamilelik dönemi en özel zamanlardan biri. Ancak aynı zamanda büyük bir sorumluluk. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için yapmanız gereken öyle çok şey var ki... Ancak korkmanıza hiç gerek yok. İşte size, gebe olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan itibaren uygulayabileceğiniz 8 öneri.

1- Folik asit alın

Hamile kalmadan önce folik asit almaya başlamalısınız. Eğer şimdiye kadar almadıysanız bile hemen başlamakta fayda var. Folik asit kullanan annelerin bebeklerinde beyin-sinir sistemi anomalilerini azaltıyor Bu açıdan folik asit açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, tahılca zenginleştirilmiş kahvaltılıklar, kepekli ekmek, meyve suları sizin için ideal olacaktır. Ayrıca doktorunuzun tavsiye edeceği yeterli miktarda folik asit içeren bir ilacı da düzenli olarak kullanabilirsiniz.

2- Sağlıklı beslenin

Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için doğru beslenmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Günlük besin alımının üçte biri nişastalı yiyeceklerden olmalıdır. Bunun için patates, makarna, pirinç, tahıl ürünleri ve ekmek yemelisiniz. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze ile 1 porsiyon et ve balık yemeye çalışın.

Somon balığı, uskumru gibi balıklar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, bebeğinizin göz sağlığı ve beyin gelişimi için ihtiyaç duyduğu yağ asitleri bakımından oldukça zengin birer kaynaktırlar. Enerji için demir zengini yiyecekleri tercih edin. Sütü, tereyağı ve tabii ki suyu asla ihmal etmeyin.

3- Sorunlu yiyeceklerden uzak durun

Taşıdıkları riskler dolayısıyla hamilelik boyunca uzak durmanız gereken bazı yiyecekler vardır. Bunlar:

- Yumuşak olgunlaşmamış peynir, pastörize edilmemiş koyun ve keçi sütünden yapılmış peynir ve çiğ yumurta; listeria (gebelikte fetüse geçerek düşüğe sebep veren bir bakteri türü) enfeksiyonu riski taşıdıkları için tehlikeli olabilir.

- Ciğer ve ciğer ürünleri fazla alındığında bebeğinize zarar verebilecek yüksek miktarda A vitamini taşırlar.

- Eğer ailenizin alerjik bir geçmişi varsa; çocuğunuzun da olma riskine karşı yer fıstığından uzak durun.

- Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında diet kola ve suni tatlandırıcıları kullanmayın.

4- Sigara içmeyin

Uzmanlar hamilelik süresince içilen sigaranın bebeğinizin soluma zorluğu ve düşük kilo sorunlarıyla doğma riskini artırdığına inanıyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki, sigara içmek bebeğinizin folik asit, B ve C vitaminlerinin emilmesini engelleyebilir ve bu da hamilelikte değişik hastalıklara sebep olabilir. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız derhal bu konuda profesyonel yardıma başvurun.

5- Alkol kullanmayın

Her ne kadar bazı otoriteler haftada 1 veya 2 kere alınan 2 ünite alkolün (1 ünite, 1 kadeh şaraba, 1 ölçü sert içkiye veya yarım şişe biraya eşittir) kabul edilebilir bir miktar olduğunu söylese de, bazıları da kesinlikle içki içilmemesi gerektiğine inanıyorlar. İçki içmeyi tercih etseniz bile kesinlikle sarhoş olacak kadar alkol almayın.

6- Hamileliğinizi saklamayın

Birçok anne adayı bir süre için mutlu haberi kendilerine saklamak isterler. Ancak bazı kişileri hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez haberdar etmek gerekir. Birçok ilaç ve tıbbi uygulamadan gebelik sırasında uzak durulmalıdır. Bu yüzden eczacı, doktor ve diş hekiminize hamile olduğunuzu söylemelisiniz. Eğer sizi ve bebeğinizi risk altında bırakabilecek bir mesleğiniz varsa işvereninizi de haberdar etmeniz gerekecektir. Örneğin; mikrobiyoloji ve tarım işlerinde çalışıyorsanız zararlı organizmalarla temas etmemeye çalışmalısınız. Fiziksel güç gerektiren bir işte çalışıyorsanız düşük riskine karşı dikkatli olmalısınız.

7- Toksoplazmosisten kaçının

Toksoplazmosis (kedi vs. hayvanların tükürük, dışkı ve salgılarıyla insana geçen hastalık )doğmamış bebeğinize zarar verebilecek bir enfeksiyondur. Neyse ki önlenebilir ve tedavisi mümkündür. Toksoplazmosis riski nedeniyle çiğ et ve şarküteri ürünlerini (salam, sucuk, pastırma, sosis) yemeyin. Doğacak bebeğinizi korumak için;

- Sadece iyi pişmiş et yeyin

- Et hazırladıktan, bahçe ile uğraştıktan, sebze ve meyve yıkadıktan ve de kedi-köpek gibi hayvanları sevdikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.

- Bahçe işleri ile uğraşırken eldiven giyin.

- Sebze ve meyveleri topraktan temizleyebilmek için iyice yıkayın.

8- Doktorunuza başvurun

Hamileliğinizin farkına varır varmaz, ideal olarak 12. haftadan önce doktorunuza başvurun. Doktorunuz size; alınması gereken önlemler, yapılacak işlemler ve doğum tarihi gibi konularda yardımcı olacaktır. Sorabildiğiniz kadar soru sormaktan çekinmeyin. Doktora gitmeden önce sorularınızı unutmamak için bir yere not etmek size yardımcı olacaktır. Ne çeşit bir doğum istediğinize bir an evvel karar vermelisiniz çünkü hamilelik tahmin ettiğinizden daha hızlı gelişir.

Yorumlar

Sevgi Karadaş 15 Şubat 2011

çok güzel bilgilerdi, ilacımı içmeyi ihmal ediyordum, hemen folik asidimi aldım :)

Fatoş Ülker Arslan 09 Ağustos 2011

be nde ilacımı içmeye ihmal ediyordum ben de artık muhakkak içeceğim teşekkürler...

Melek Şen 20 Aralık 2011

teşekkürler..

Diğer Yorumlar: 1 2 3 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Bu kategorideki diğer konular

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...