webarticle

Sağlıklı bebekler için sağlıklı beslenen anneler şart!

Görüntülenme: 2453
29.07.2014 - Kategori:   Hamilelikte Beslenme

Beslenmek de özenli bir hamilelik sürecinin temel basamağı. Sanılanın aksine fazla yemenin bebeğin gelişimine olumlu bir katkısı yok. Çünkü hamilelikte alınan fazla kilolar, hem anne hem de bebek sağlığını tehdit edebiliyor. Hamilelikte alınan fazla kiloların hamilelik sürecine etkilerini ve doğru beslenme biçimini Bahçeci Kliniği Aile Hekimi Dr. Murat Berksoy anlatıyor.

bebek.com: Hamilelikte alınan fazla kiloların zararlı etkileri nelerdir?
Dr. Murat Berksoy: Yapılan araştırmalar, fazla kilo alan hamilelerde hipertansiyon ve gebelik diyabeti riski olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca normal kilodaki hamilelere göre kramp görülme riski de artıyor. Fazla kilolar hamilelik sürecinin yanı sıra hem normal doğumu hem de sezaryen doğumu zorlaştırabiliyor. Üstelik değişik komplikasyonlara da zemin hazırlıyor. Çok ve tek taraflı beslenmekten uzak durup temel besin guruplarından gün içerisinde yeterli ve dengeli almak gerekiyor. Üstelik sanılanın aksine ‘iki kişilik’ yemek de gerekmiyor. Hamilelik sürecinde fazla kilo almayı engellemek için yapılması gereken ilk şey; hangi besinlerden ne kadar tüketeceğinizi öğrenmek...

bebek.com: Hangi anne adayları şişman sayılıyor?
Dr. Murat Berksoy: Hamilelik sırasında kilo alımı kaçınılmaz bir durum. Vücut, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için olağan üstü değişimler yaşar. Bebeğinizin kilosundan, kan hacminize kadar bir dizi değişim sizin normal kilonuza ortalama olarak 10-12 kilo kadar eklenmesi demektir. Ancak her anne adayının kilo alımının farklı olduğunu da en azından gözlemlerinizle bilirsiniz. Kimisi neredeyse yürüyemeyecek kadar şişmanlarken, kimininse son aylara kadar ‘çekirdek yutmuş’ kadar ince görünür. Bu durumun temel nedeni beslenme şekli de olsa da hamilelik sırasında beslenmenin çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Anne adayının hamilelik öncesi kilosu ve boyu, yaşı, bebek sayısı, iştahı, metabolik bir hastalığının (diyabet, fenilketonüri vb) olup olmadığı, sosyo-ekonomik ve kültürel özellikleri, günlük fiziksel aktivitesi kilo alımı için önemli faktörler.

bebek.com: Bir anne adayının hamilelikte fazla kilo alıp almadığı nasıl anlaşılır?
Dr. Murat Berksoy: Bir anne adayının hamileyken fazla kilo alıp almadığını anlaması için vücut kilo endeksini ölçmesi yeterli. Vücut Kitle İndeksi; vücut ağırlığının, boyun karesine bölünmesiyle hesaplanıyor. Örneğin: kilosu 70, boyu 1.60 olan bir kişinin, vücut kitle endeksini, 70/ 1.60x1.60 şeklinde ölçmek mümkün. Eğer bu, hesaplamadan çıkan değer, 22 ise ideal, 18-25 arasında ise normal kilo, 25-30 arasındaysa fazla kilolu, 30’un üzerindeyse obez anlamına geliyor. Vücut Kitle İndeksi 26’nın üzerinde çıkan anne adaylarının şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve dolaşım bozuklukları açısından risk altında olduğu biliniyor.

bebek.com: Hamilelikte dengeli beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Dr. Murat Berksoy: Hamileyken, önerilen tüm temel besin maddelerinden her birinden yeterli ve düzenli olarak almak en ideal beslenme şekli. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller olarak tanımlanan temel gıdalardan dengeli bir şekilde almak hamilelik sürecinden dikkat edilecek özelliklerden biri. Ne var ki, pek çoğumuzun da bildiği gibi hamilelik döneminde besin değeri düşük gıdalara olan ilgi artar. Aşerme olarak da adlandırılan durumda, anne adaylarının sürekli yemek istediklerinin başında şekerli ve yağlı besinler gelir. Oysa şekerli ve yağlı gıdaların, besleyici özelliği düşük, kalori oranı yüksektir. Vücut bu gıdaları kolayca depo edebildiğinden şişmanlamanıza neden olur. ‘Vücudun onlara da ihtiyacı var’ cümlesi doğru ancak bu ihtiyacı karşılamanız için pasta, börek, şekerleme yemeniz gerekmiyor. Protein ve vitamin-mineral içerikli gıdaların içinde de yeterli oranda şeker ve yağ bulunduğunu bilmelisiniz. Örneğin, genel olarak 1 gram yağ 9 kalori, 1 gram protein ise 4 kalori verir. Bu nedenle yağ yönünden zengin besinleri; yağlı et ve peynirleri, tereyağı sofranızdan uzak tutmanızda yarar var. Ayrıca gizli yağ içeren kızarmış patates, pasta, hamur işi gibi besinler de uzak durmanız gerekenlerden. Bilmelisiniz ki, fazla alınan yağ ve şekerin ne size ne de bebeğinizin sağlığına hiçbir olumlu katkısı yok. Hamilelik boyunca özellikle vitamin ve mineral içeren sebze ve meyveleri, kalsiyum içeren peynir süt gibi besinleri tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Dengeli ve düzenli beslenen bir anne adayının, vitamin ve mineral içeren meyve ve sebzeleri bol miktarda alması halinde, takviye amacıyla vitamin hapı kullanımına gerek kalmıyor. Beslenmede her zaman için doğal kaynakları yapay olana tercih etmek önem taşıyor. Yani hazır satılan meyve suları yerine taze meyveleri, sucuk salam sosis gibi işlenmiş etler yerine işlenmemiş taze etleri, vitamin haplarına bağlı kalmak yerine doğal vitamin ve mineralleri içeren taze sebze ve meyveleri, yapay tatlandırıcılar yerine şekeri tercih etmek gerekiyor.

bebek.com: Hamilelikte diyet yapan anneler var. Bunun sakıncaları nedir?
Dr. Murat Berksoy: Hamilelik sırasında fazla kilo alan anne adaylarının ilk aklına gelen diyet oluyor. Eğer başvurulan uzman aksi bir öneride bulunmadığı zaman, günlük 2 bin kalorinin altına düşülen bir diyeti uygulamamak gerekiyor. Esnek bir diyet programıyla, özellikle kilo alımına yol açan besin değeri düşük yiyeceklerden uzak durmaya çalışmak en doğru davranış.
Kilo vermek için yapılacak ağır egzersizlerin de kasık ve karın ağrılarına hatta erken doğum ağrıları denen rahim kasılmalarına yol açabileceğini unutmamak gerekiyor.

bebek.com: Şişmanlığın hamilelik sürecine olumsuz etkileri nelerdir?
Dr. Murat Berksoy: Hamilelikte fazla kilo alımı, anne ve bebek sağlığını riske sokuyor. Bu riskleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:
-Yüksek tansiyon riskinin artışı
-Hamilelik sırasında şeker hastalığı riskinin artışı
-Hamilelik sürecinde idrar yolu enfeksiyonu riskinin artışı
-Bebekte doğumsal şekil bozukluğu riskinin artışı
-Fazla kilolu bebek doğurma riskinin artışı
-Sezaryenle doğum riskinin artışı
-Prematür (düşük doğum ağırlıklı) bebek doğurma riskinin ve bebek ölüm riskinin artışı
-Doğum süresinin artışı ve doğum sonrası kanama miktarının artışı
-Doğum sonrasında ciltte dikiş yerlerinde rahim ağzında yara enfeksiyonu, rahim zarında iltihap ve idrar yollarında enfeksiyon riskinin artışı

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bu kategoride diğer makaleler

Siz büyümeyin, bebeğiniz büyüsün

Siz büyümeyin, bebeğiniz büyüsün

Sağlıklı bir doğum için hamilelik boyunca en fazla 10 kilo alınması ge...

55 kişi beğendi. 1,55/5 ortalama puan. 

Sebze pürelerinden çorba yapılır mı?

Sebze pürelerinden çorba yapılır mı?

65 kişi beğendi. 1,32/5 ortalama puan. 

Hamilelikte ay ay beslenme

Hamilelikte ay ay beslenme

Günlük enerji ihtiyacı hamilelikle beraber artar. Fakat bu durum ölçüs...

63 kişi beğendi. 1,38/5 ortalama puan. 

Hamilelikte Omega3

Hamilelikte Omega3

49 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Hamilelikte nasıl beslenmeli?

Hamilelikte nasıl beslenmeli?

29 kişi beğendi. 1,38/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>