webarticle

Prematüre doğanların büyürken 9 derdi var...

Görüntülenme: 29847
29.07.2014 - Kategori:   Erken Doğum

Prematüre bebekler düşük doğum ağırlıklı olarak dünyaya geliyor. Kamuoyunda “parmak çocukların yaşama azmi” haberleriyle tanınan bu bebekler, büyürken de önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor. Acıbadem Sağlık Grubu, International Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Palabıyık, prematüre bebeklerin büyümesi sırasında başlıca 9 sorunla karşılaşıldığını belirtiyor.

bebek.com: Prematüre bebeklerde en çok karşılaşılan sorunlar nelerdir?
Dr. Murat Palabıyık: Prematüre bebekler nörolojik yönden değerlendirildiklerinde görülüyor ki, her 10 bebekten 1’inde zeka ve çeşitli gelişim sorunları yaşanıyor. Prematüre bebeklerde gelişme gecikmesi, işitme ve görme sorunları, kalem tutma-yazı yazma gibi ince motor becerileri, bir eşyayı yerine koyma gibi kaba motor becerileri, serebral palsi (zeka geriliği ve bedensel gelişim sorunları), spastik diparezi yani parmak ucunda yürüme, kronik akciğer sorunları ve RSV enfeksiyonları ortaya çıkıyor.

bebek.com: Hangi bebekler prematüre kabul edilir?
Dr. Murat Palabıyık: Prematüreler, 37 haftanın altında doğan bebeklerdir. Düşük doğum ağırlığıyla dünyaya geldikleri için de çok özel bir bakım istiyorlar. Zamanından önce doğdukları için, anne karnında geçirmeleri gereken sürenin kalanını, yoğun bakımda geçirmek zorunda kalıyorlar. Prematüre bebekleri yoğun bakım sürecinden sonra, aileleriyle eve geldiklerinde de çeşitli sorunlar bekliyor. Bebek ne kadar küçük ve erken doğduysa sorunu da o kadar çok oluyor. Aileler, bebeklerinin, normal yaşıtlarının gelişimine erişip erişmeyeceğini merak ediyor. 1500 gramdan daha küçük doğum tartılı prematüre bebeklerin karşılaştıkları 9 önemli sorunu vardır.

bebek.com: Bu sorunlar ve belirtileri nelerdir?
Dr. Murat Palabıyık:
   • Gelişme Gecikmesi: Prematüre bebeklerin bazıları yaşıtlarına göre baş tutma, oturma, yürüme gibi gelişim basamaklarını daha geç dönemlerde geçebiliyor. Ailelerin sabırlı olması gerekiyor.
   • Serebral Palsi: Prematürelerde, yoğun bakım sürecinde beyin kanamasına bağlı olarak beyinin oksijensiz kalması halinde ortaya çıkıyor. Bu durum halk arasında “spastik çocuklar” olarak biliniyor. Bu bebekleri, çocuk hekimi, çocuk nörologu, çocuk gelişimi uzmanı ve fizyoterapistin izlemesi gerekiyor.
   • İşitme Kaybı: Bu bebeklerde sağırlık ortaya çıkma olasılığı daha fazla oluyor.
   • İnce Motor Becerilerde Gecikme: Kalem tutma, yazı yazma gibi faaliyetlerin yapılması zaman alıyor.
   • Kabamotor Becerilerde Gecikme: Yük taşıma, bir cismi bir yerden alıp başka bir yere koyma işlevinde gecikme oluyor.
   • Spastik Diparezi: Bebeğin ayağı at ayağı gibi aşağı doğru duruyor. Bu nedenle parmak ucunda yürüyor. Doktor kontrolleri düzenli yapılırsa ve fizyoterapi düzenli uygulanırsa, yüzde 100 iyileşebiliyor.
   • Akciğer Sorunları: 32 haftanın altında doğan, solunum cihazına bağlanmış bebeklerde, kronik akciğer hastalığı gelişebiliyor. Bazı aileler bebeklerini oksijen tüpüyle eve götürmek zorunda kalıyor.
   • RSV Virüsü Bulaşıyor: Özellikle kronik akciğer hastalığı olan bebeklerin ailelerinin evde hijyene çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü yetişkinlerde bulunan, burun akıntısı, hapşırık ve öksürüğe neden olan RSV virüsleri, bebeklere bulaşıyor. Bebek bu yüzden zatürree olabiliyor. İlk bir yaşına kadar çok iyi hijyen sağlanması gerekiyor. El yıkama en etkili korunma yöntemi.
   • Göz Sorunları Yaşanıyor: Uzun süre yüksek oksijen alan prematüre bebeklerde, ‘prematüre retinopatisi’ gelişiyor. Doğrudan körlüğe yol açıyor. Erken tanı ve gerektiğinde lazer uygulaması ile bebek körlükten kurtuluyor.

bebek.com: Bu sorunlarla karşılaşan ailelere tavsiyeleriniz nelerdir?
Dr. Murat Palabıyık: Bütün bu sorunlar karşısında umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Çünkü günümüzde gelişmiş tıbbi bakım sayesinde bu sorunların ortaya çıkma olasılığı hızla azalıyor. Bu zorlu süreçte, hekim ve ailenin, adeta akraba gibi sıkı iletişim halinde olmaları gerekiyor. Çocuk hekimi, çocuk nörologu, fizyoterapist, konuşma terapisti, çocuk gelişim uzmanı, gerektiğinde diğer uzman hekimler arasındaki iletişim ve eşgüdümün sağlanmasında da en önemli kişiler; soğukkanlı sabırlı ve kararlı bir anne-baba. Bütün yorgunlukların sonucunda da en büyük ödül, tamamen sağlığına kavuşmuş, hayatın değerini diğer yaşıtlarından çok daha iyi bilen çocuk oluyor.

83 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Prematüre bebeklere hassas bakım klavuzu!

Prematüre bebeklere hassas bakım klavuzu!

Prematüre bebekler sağlık sorunları ile dünyaya geliyor fakat bu sorun...

100 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Erken Doğum ve Nedenleri

Erken Doğum ve Nedenleri

Erken doğumun zorunlu olduğu durumlarda iyi yenidoğan bakım ünitelerin...

92 kişi beğendi. 1,26/5 ortalama puan. 

Erken doğan bebeklerin hastalık riski yüksek

Erken doğan bebeklerin hastalık riski yüksek

İngiliz doktorların araştırması birkaç hafta erken doğan bebeklerin, g...

93 kişi beğendi. 1,27/5 ortalama puan. 

Erken doğan bebeklerde körlük riskine dikkat!

Erken doğan bebeklerde körlük riskine dikkat!

Stresli yaşam, düzensiz beslenme, tüp bebek yöntemleri gibi pek çok çe...

58 kişi beğendi. 1,17/5 ortalama puan. 

Diyet içeceklerin zararları ve erken doğuma sebebiyet vermesi

Diyet içeceklerin zararları ve erken doğuma sebebiyet vermesi

Anne adayları diyet içecekleri tüketirken iki defa düşünmeli. Yapılan ...

48 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

1 2 3 4