webarticle

Müzik bebeğin de ruhunun gıdası!

Görüntülenme: 3319
29.07.2014 - Kategori:   Bebek

Annenin duygularının en hassas olduğu dönem hamilelik sürecidir. Annedeki duygusal değişikliklerin çokluğu, depresyon, kaygı bozuklukları, aşırı stres, huzursuzluk vb. durumlar anne karnındaki bebeği de etkiler. Kısacası annedeki psikolojik sorunları bebekten ayrı düşünmek mümkün değildir. İşte müzik tam da bu sırada devreye girer. Nasıl mı? Uzmanlara göre müzik dinlemek hamilelerin yaşadığı stres, endişe vb. durumların etkisini azaltıyor.

Bebeğe faydaları

Müzik, insanları duygusal yönden geliştirdiği için insanı daima iyiye, doğruya, güzele ve çalışmaya iter. Bebekler üzerindeki etkisi ise yadsınamayacak kadar çok.  Neler mi? İşte bazı yararları:

•    Bebek beyninin gelişimine olumlu etkileri vardır.
•    Bebeğin hırçın hareketler yerine daha naif davranışlar sergilemesini sağlar.
•    Şarkıya göre bebekler hareket eder. Bu hareket, kas gelişimini olumlu yönde etkiler. Kulak ve dil gelişimi hızlanır.
•    Bebeğin kalp atışlarını düzene sokar.

Peki, ne dinlemeli? Uzmanlar tarafından genellikle klasik müzik önerilir. Kimileri kesinlikle Mozart dinlemelisin der, kimileri ise Beethoven’ı önerir.

Annenin kalp atışı en iyi müziktir

Klasik müziğin tercih edilmesinin de çeşitli nedenleri vardır. Anne karnındaki bebek kulak yapısının rahim içindeyken çok fazla gelişmemesi ve rahim duvarının kalın sesleri geçirmemesi nedeniyle tiz sesleri kalın seslere göre daha iyi algılar. Bir bebeğin anne karnındayken işitebildiği en yoğun ses, dakikada 70-100 kere atan kalbin atış sesidir. Bu açıdan klasik müzik tercih edilir.

Ancak uluslararası alanda yapılan araştırmalara annenin kendi sevdiği müziği dinlemesinin klasik müzikten daha etkili olduğunu söylüyor. Uzmanlar nedenini şöyle açıklıyor: Anne kendi sevdiği müziği dinlediğinde bütün olumsuz duygularından arınır ve mutluluk hormonu salgılar. Mutluluk hormonu da bebeğin amniyon sıvısına karışır. Böylelikle bebek annesinin mutluluğunu hisseder ve annenin o anki duygusuna ortak olur.”

Bebeğin asıl iç içe olduğu ses annenin kalp sesleridir. Bu yüzden bebek doğar doğmaz annenin göğsüne konur ki, alıştığı yerden uzakta olmadığını anlasın, hissetsin. Bebekler annesinin kalp atışları sayesinde uykuya dalarlar, oynarlar ve dinlenirler. Anne sesi de bebeğe huzur verici müzik seslerindendir.

Doğduktan sonra da dinletin

Bebek anne karnındayken dinlenilen müzik bebek doğduktan sonra ağlamaya başladığı, huysuzluk yaptığı anlarda da dinletildiğinde bebek sakinleşir. Elbette bu dinletme şekli,  “hadi otur müzik dinle” ya da “kulağına kulaklıkları takıp dinletmek” şeklinde değildir.  Mesela bebeğiniz oyun oynarken o sırada arka planda o müziği hafif bir ses tonuyla çalabilirsiniz. O an bebeğinizi izlediğinizde bebeğinizin daha sessiz sedasız, kendini oyuna kaptırıp oynar.

Bu konuda ilginç bir çalışma var. Bu çalışmaya göre bir marketin her reyonunda farklı bir müzik çalar. Hamileliği sırasında sürekli aynı marketin aynı reyonuna giden annenin karnındaki bebek o sesi algılar. Bebek doğduktan sonra bebeğin aynı marketin farklı reyonlarında huysuzluk yaptığı, ama o reyonda bebeğin sakinleştiği görülür.

Derleyen: Ege Ebcin
e.ebcin@ebebek.com

3 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Bebek anne karnında nasıl hava alır?

Bebek anne karnında nasıl hava alır?

398 kişi beğendi. 1,22/5 ortalama puan. 

Bebeğinizin gelişine hazır mısınız?

Bebeğinizin gelişine hazır mısınız?

366 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin en eğlenceli yolu

Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmenin en eğlenceli yolu

424 kişi beğendi. 1,19/5 ortalama puan. 

Bebeğinizi biberon ile beslerken bilmeniz gerekenler

Bebeğinizi biberon ile beslerken bilmeniz gerekenler

275 kişi beğendi. 1,11/5 ortalama puan. 

Bebeğiniz için alışveriş listesi

Bebeğiniz için alışveriş listesi

163 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>