Bebek Ekle

Diğer Konular

Oyun gurupları bulaşıcı hastalık kaygılarınızı azaltır

Oyun Gurupları Bulaşıcı Hastalık Kaygılarınızı Azaltır

Sıcakların hepimizi zorladığı şu günlerde havaların serinlemesiyle, soğumasıyla başlayacak olan hastalıklardan bahsetmek pek hoş olmayacaktır sanırım. Yine de bu yazımızı mevsimsel ve bulaşıcı hastalıkların oyun guruplarında ne sıklıkla ve ne yoğunlukta yaşandığına ayırdık.
Bir çok anne-baba ve hatta bir çok doktor çocukların hastalıklarla yuva-okul ortamında tanıştıklarını düşünmektedir. Ev ortamının koruyucu sınırlarından çıkar çıkmaz çocuklarının hasta olmasından yakınan ebeveynleri hep duyarız.
Oyun gurupları bu türden hastalık kaygılarını en aza indiren yerlerdir aslında. Şöyle ki; hemen her yazımızda tekrarladığımız gibi oyun gurupları bir çocuk bakım hizmeti değildir. Haftanın belirli günlerinde belirli saatlerde gerçekleşen bir uygulamadır. Oyun guruplarına katılan çocukların hepsinin yanlarında annesi, anneannesi, bakıcısı bulunmakta ve zaten oyun gurubuna da ona bakan kişiyle katılmaktadır.
Oyun gurubuna katılan çocuklar anne ve babaları işteyken bir tam günü yuvada geçirmek zorunda olan çocuklar değildir. Küçük bile olsa hastalıklarını evlerinde dinlenerek geçirirler. Hasta çocuk evden dışarı çıkarılmaz. Bu da ebeveynlerin bu konuda ne kadar duyarlı olduklarını ortaya çıkarmaktadır.
Bulaşıcı hastalıkları nerede aldığımız belli değildir. Büyük alışveriş merkezleri, Fast Food restoranları, sinema-tiyatro ve çocuk oyun alanlarının hepsi bir oyun gurubunun taşıyabileceği riski fazlasıyla taşımaktadır. Anne ve baba hasta olmasalar bile hastalığın taşıyıcıları olabilmektedirler.
Ateşli hastalıklar, aşırı öksürük, nezle durumunda çocuğunuzu oyun gurubuna katılmaya zorlamak hem onu daha fazla yoracak, kötülemsine yol açacak hem de diğer çocukları hastalık riskiyle karşı karşıya bırakacaktır. Bilinçli anneler çocuklarının sağlığı söz konusu olduğunda risk almazlar.
Oyun gurubunun toplandığı ortamın fiziksel koşullarının (temizlik, hijyen, yeterli ışık ve oksijen) çocuklar için uygun ve yeterli olduğu durumda oyun gurupları evinizle aynı güven duygusunu yaratacaktır. Çocuklarınızın terleme, alerji gibi sağlık özellikleri varsa bu birebir ilgiyle çözümlenmelidir.
Bütün çocukların sağlıklı ve güvenli ortamlarda oyun oynama hakları vardır. Bizlerin görevi onlar için bu koşulları sağlamak ve sunmaktır.

Zeynep Altın
Figen Zanbak
PLAYTIME 0-3 Yas Anne Çocuk Oyun Gurupları
www.yeniadimlar.net/playtime.htm
Telefon:216 45607841

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...