Bebek Ekle

Hamilelik döneminde seks

Hamilelik döneminde seks

Hamilelik dönemi birçok çift için cinsel birlikteliğin dondurulduğu dönem anlamına geliyor. Bu bu durum ne derece doğru? Hamilelik sırasında cinsel ilişkide bulunmak sakıncalı mı yoksa değil mi? Bu konuda akıllara takılan soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na yönelttik.

bebek.com: Hamilelik sırasında cinsel ilişkide bulunmak normal mi? İlişki kaçıncı aya kadar sürdürülebilir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Normal bir hamilelik cinsel ilişkiyi kısıtlayan bir durum değildir. İlişki 34-36. gebelik haftasına kadar devam edebilir.

bebek.com: Bazı anne adayları hamilelik sırasında cinsel arzularının kaybolduğunu ifade ediyorlar. Bu durumu ortaya çıkaran nedenler nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Hamilelik döneminde hormonal değişimler , gebelikle değişen vücut şekli, ve annenin bebeğini koruma içgüdüsü cinsel isteksizlik yaratabilecek faktörler arasında sayılabilir.

bebek.com: Hamilelik sırasında orgazmın düşük yaratabileceğine dair olan inanç doğru mudur?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu
Gebelik sırasında yaşanan orgazm düşüğe neden olmaz. Ancak hamilelik sırasında düşüğe neden olabilecek başka sebepler olabilir. Cinsel ilişkinin hemen sonrası düşük olayı yaşanırsa bu durumun cinsel ilişki nedeniyle olduğu sanılabilir. Oysa bu diğer olası sebeplerden kaynaklanmıştır. Hamilelik döneminde ilişki biçiminde dikkatli olmak, eşe karşı daha duyarlı ve dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca ilerleyen gebelik aylarında ilişki pozisyonlarında kadının rahat olabilecek pozisyonlarda ilişki uygulamak ve hijyene azami ölçüde dikkat etmek gereklidir.

bebek.com: Görüntüsünden endişe duyan anne adayı bu nedenle cinsellikten kaçabilir mi?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Evet. Eşine karşı bu görüntüsünden rahatsızlık duyup beğenilmeme endişesi ile ilişkiden kaçabilir.

bebek.com: Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin olumlu yanları var mı? Varsa nelerdir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Hamilelik fizyolojik bir süreçtir. Bu dönemde tıbbi bir kısıtlama ," düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, plasenta (sonun) önde gelmesi, suların gelmesi, haznede enfeksiyon vs. gibi" yoksa eşler arzu ediyorsa cinsel beraberliğin bir zararı olmadığı gibi, fizyolojik bir ihtiyacın tatmini , eşler arası duygusal beraberliğin devamı , kadının kendini eşine karşı eksik hissetmesinin önlenmesi vs. gibi psikolojik açıdan faydalı olabilir.

bebek.com: Doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Loğusalık süresi 6 haftadır. Bu sürenin bitiminden önce tavsiye edilmez.

bebek.com: Cinsel ilişkiye başlama zamanı, doğumunun vajinal ya da sezaryen olmasına bağlı olarak değişir mi?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Loğusalık süresi olan 6 haftadan önce tavsiye edilmez ve loğusalık süresinde oluşan bir komplikasyon bu süreyi uzatabilir. Zor travmatik bir doğum haznede derin yırtıklar oluşması ve tamiri sonunda ilişki süresi bu tür normal vajinal doğumlarda gecikebilir.

Doç.Dr.Cem FIÇICIOĞLU’na teşekkürlerimizle...

Yorumlar

Nilay Yumuşak 24 Şubat 2014

11 haftalık hamileyim fakat henüz hamileliğin başından bu yana ilişkiye girmedik doktora sormakta ayrı cabası hamileliğin kaçıncı haftasından sonra ilişkiye girilebilir.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...