Bebek Ekle

Diğer Konular

Gut hastaliğinda diyet tedavisi

Gut Hastaliğinda Diyet Tedavisi

Bu hafta size özel bir hastalık olan gut hastalığından bahsetmek istiyorum. Unutmayın kronik hastalıklara yakalanmamak için çocukluk çağında kazandırılacak beslenme alışkanlığı önem kazanmaktadır.

Gut hastalığı pürin metabolizması bozukluğu sonucunda gelişen kalıtsal yatkınlığı olan bir hastalıktır. Pürin vücutta ürik aside yıkılan azotlu bileşiklerdendir. Normalde idrarda bulunur. Kandaki miktarı 2-6 mg/dl’dir. Gutta kandaki ürik asit düzeyi yükselmiştir ve erimeyen sodyum ürat tuzları diz ve ayak baş parmağı eklemlerinde ve yumuşak dokularda yerleşir ve eklem dokularının yıpranmasına neden olur. Hastalığın şiddeti ağrılarla belirlenir. Gut daha çok 40 yaş üzeri erişkinlerde, şişman bireylerde ve alkol alanlarda görülür.

Diyet tedavisi ilkeleri:

     1) Pürinden zengin besinlerin miktarı azaltılır. Et, balık, tavuk akut ataklarda yenilmez, ancak atak geçtikten sonra az miktarlarda ( 2 adet yumurta büyüklüğünde) tüketilebilinir. Süt, yumurta, peynir pürinden sınırlı diyetlerde en iyi protein kaynağıdır.

     2)Yağ, böbreklerden ürik asit atımını azaltır ve ürik asidin vücutta birikmesini arttırır. Bu nedenle yağ alımı sınırlandırılmalıdır. Az yağlı hatta yağsız süt, peynir, et tüketimine özen gösterilmelidir.

     3)İdrarda ürik asit kristalinin oluşmaması için sebze ve meyve tüketiminin artırılması önerilir.

     4)Alkollü içecekler ürik asit metabolizmasında ürik asidin yükselmesine neden olur ve kesinlikle tüketilmemesi önerilir.

     5-)Bol miktarda su, çay ve kahve içilebilir.

Gut hastası bireylerin çoğu kiloludur ve zayıflama birincil planda gelir. Ancak hızlı kilo verimi kandaki ürik asit düzeyini arttırır ve akut atak geçirmesine neden olur. Bu nedenle uzun sürede kilo verimi sağlanmalıdır.

SERBEST BESİNLER: Yağı azaltılmış süt, peynir, yoğurt, kahve, çay, ıhlamur, beyaz ekmek, mısır ekmek, az yağlı sütten yapılmış muhallebi, sütlaç, yumurta, sıvı yağlar, patates, makarna, pirinç, erişte, bütün çorba çeşitleri, baharatlar, tere, roka, maydanoz, sirke, patlamış ve haşlanmış mısır, sebzelerin bazıları, meyveler.

YASAKLAR: SINIRLI MİKTARDA YENİLEBİLECEK BESİNLER: Yağlı bütün besinler, alkol, yağlı et suları, sakatatlar ( karaciğer, beyin, böbrek, dalak, dil), sucuk, salam, sosis, balıklardan sardalya, ançuez, av hayvanlarının ati (kaz, ördek vb...), kepekli ürünler, kuru yemişler.

SINIRLI MİKTARDA YENİLEBİLECEK BESİNLER: Ispanak, bezelye, karnıbahar, mantar, kuru fasülye, nohut, mercimek, bulgur. Eğer akut atak yoksa sınırlı miktarda tüketilecek besinlerden günde sadece biri seçilip 4 yemek kaşığı olarak veya daha öncedende bahsettiğim 2 köfte kadar yağsız et tüketebilir.

Diyet Reçetesi:

Kahvaltı:
2 dilim ekmek
1 adet yumurta
1 su bardağı yağsız süt
2 kibrit kutusu kadar peynir.
2 tatlı kaşığı bal-reçel-pekmez-marmelattan biri.
Domates, salatalık, yeşil biber.

Ara :
1 adet meyve

Öğle -Akşam:
1 tabak sebze yemeği
3 dilim ekmek
1 kase az yağlı yoğurt
1 adet meyve
Salata (az yağlı)
 
İkindi :
2 meyve

Yatarken :
1 su bardağı yağsız süt ve 1 adet meyve
Bu diyetin yanında sınırlı tüketilmesi gereken besinlerden birini seçiniz.

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...