Bebek Ekle

Çocuk görme ve saç kesme

Anadolu halk kültüründe çocukla ilgili bir dizi adet vardır, bunların çoğuna küçük çapta da olsa bir tören ve kutlama eşlik eder. Çocuk görme adeti de bunlar arasındadır. Bu adet hem yeni anneyi kutlama, hem de komşuluk

  Anadolu halk kültüründe çocukla ilgili bir dizi adet vardır, bunların çoğuna küçük çapta da olsa bir tören ve kutlama eşlik eder.Çocuk görme adeti de bunlar arasındadır. Bu adet hem yeni anneyi kutlama, hem de komşuluk, akrabalık ilişkilerinin yenidenpekiştirilmesi, canlandırılması amacını gütmektedir. Bu adet ‘çocuk görme’ genel adının dışında yöreden yöreye farklıadlandırmalarla günümüzde de halen uygulanmaktadır. Doğum yapan anne ile bebeğini görme zamanları da ‘doğar doğmaz’, ‘ilk üçgün içinde’, ‘kırkına kadar’ gibi farklı zaman dilimleri içerisinde gerçekleşmektedir. Genellikle doğumun ilk günlerindenbaşlayarak bir yıllık süreye kadar devam eden bu ziyaretler sırasında anneye armağan verilirken gerek anne, gerekse çocuk içinbirtakım kalıp sözler de söylenir. Bebeğe, ‘Adı ile yaşasın’, ‘Adını biz verdik yaşını Allah versin’, ‘Allah analı babalı büyütsün’,‘Yaşıyla yaşasın’, ‘Allah akıl fikir versin’ gibi sözler söylenirken, anneye de ‘ağzının tadıyla büyütesin’, ‘Allah dört gözden ayırmasın’,‘anneliğin mübarek olsun’, ‘sütün bol olsun’ gibi dileklerde bulunulur. Çocuk görme ziyareti sırasında anneye ve bebeğe çeşitliarmağanlar götürmek adettendir. Armağanların türünü ve ağırlığını anneye olan yakınlık derecesi belirler. Bunlar arasında yaygınolanları altın, altın nazarlık, bebek takımı, tulum ve oyuncaktır. 

   SAÇ KESME

   Bugün artık yaygınlığını yitirmiş olan saç kesme geleneğinin belirgin öğeleri çocuğun adaklı olması, kesilen saçın para karşılığıtartılması ve bu paranın yoksul birine verilmesidir. Adak dışında, çocuk ilk kez berbere götürüldüğünde, saçı kesme karşılığı berberedolgun bir ücret verilmekte, kesilen saçtan bir parçası alınarak anı olarak saklanmaktadır.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Bu kategorideki diğer konular

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...