Bebek Ekle

Bebeğinizin gaz problemine çözümler

Yeni anne ve baba olanların en çok şikayet ettiği konuların başında bebeğinin gaz sorunu geliyor. Minik bebeklerinin problemine çare bulamamak onları üzüyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Ekiz Yörükalp, bu sorunun nedenlerini ve çözümlerini sizlerle paylaşıyor.  

Yeni anne ve baba olanların en çok şikayet ettiği konuların başında bebeğinin gaz sorunu geliyor. Minik bebeklerinin problemine çare bulamamak onları üzüyor. Biz de bu sorunun nedenleri ve çözümleri konusunda Amerikan Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Ekiz Yörükalp ile söyleştik.

bebek.com:Bebeklerde gaz problemi neden olur?
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp :Bazen kolik diye de adlandırılan durum, bebeklerin yaklaşık %20 sinde, 3 hafta-4 ay arasında görülen ağlama nöbetlerine denir. Esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak, bazı şekerlerin sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.

bebek.com: Anne sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp :Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.

bebek.com: Kaç aylık olana kadar bebekler gaz probleminden şikayetçidir?
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp :Bebeklerin gaz problemleri genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.

bebek.com: Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp :Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

 • Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt, kafein içeren içecekler. Ayrıca, inek sütü içeren yiyecekleri de (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) azaltmak gerekir.

 •  Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.

 • Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.

 • Bazen emzik vermek işe yarayabilir.

 • Beslenme sırasında, her 5-10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.

 • Gaz sancıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.

 • Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.

 • Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.

 • Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen papatya, rezene çayları, ıhlamur işe yarar.

bebek.com: Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir? Doktora götürmek gerekir mi?
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp :Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı zaman, doktora götürüp tüm tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir problemi olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu biraz yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, biraz bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

bebek.com: Gaza karşı ilaç vermek doğru mudur?
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp :Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Ancak ilacın yararlılığı konusunda yapılmış, karşıt görüşlere sahip çalışmalar vardır.Bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu nedenle ilaç vermeden önce mutlaka doktoru ile görüşmek gereklidir.

Yorumlar

Ilgaz Kocaoğlan 02 Şubat 2011

Elif hanım haklısınız ancak iki yazıda da farklı uzman görüşleri yer alıyor. Siz de taktir edersiniz ki her doktorun benzer durumlara bakış açıları farklı olabiliyor. Sanırım bu konuda da uzmanlar ikiye bölünmüş durumda, sizi yanıltan bu sorularınızın cevabını doktorunuzdan alabilir ya da deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dilek Demir Yılmaz 22 Mart 2011

bebeğim sabaha kadar hiç durmadan ağlıyordu doktor doktor geziyorduk ama hiçbir faydası olmadı. bir eczacı arkadaşın tavsiyesi üzerine colinox adlı bir ilaç aldım hep geçirmese de çok faydası oldu. denemenizi tavsiye ederim.

Özge Kancan 10 Eylül 2011

benim kızımda iki aylık oldu şu gazdan kurtulalım artık bencede ya ufffff

Diğer Yorumlar: « Geri 1 2 3 4 5 6 7 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...