Bebek Ekle

Diğer Konular

“american girl” çılgınlığı

“American girl” çılgınlığı

Meğer, Amerika’da yaşayan ilkokul çağındaki kızların çoğu bir “American girl” oyuncak bebeğe sahip olma hayaliyle yanıp tutuşuyorlarmış da, haberim yokmuş!

Manken vücutlu güzel yüzlü Barbie’nin pabucu çoktan dama atılmış.

Yeni nesil arasında “Rebecca, Samantha, Molly veya Kaya” edinmek pek modaymış.

Geçtiğimiz haftasonu Los Angeles’ta 3.cü caddede yer alan “The Grove” adlı alışveriş merkezindeydik.

Dikkatimi, alışveriş merkezinde dolanan nostaljik trolley, birbirinden lezzetli yiyecekleri (hatta lahmacun yapan bir yer bile var) tadabileceğiniz “Farmers Market” veya Las Vegas Bellagio Otelin önündeki su şovunun minyatürü olan şov çekeceğine, kucaklarında oyuncak bebek taşıyarak birbirlerine hava atmaya çalışan minik kızlar çekti!

Arkadaşımın kızına, “ Bu bebekler nedir?” diye sorduğumda, “American Girl… Birazdan o dükkana gideceğiz İpek, bizimle gel istersen” dedi.

Teklifi elbette geri çevirmedim…

İki katlı, dekorasyonunda kırmızı tonun hakim olduğu bu mağaza oldukça ilgimi çekti.

Neden mi?

Çünkü içinde oyuncak bebek hastanesi var!

Diyelim ki kızınızın American girl bebeğinin gözü çıktı, kolu koptu ya da bacağı ezildi.

Oyuncağı kaptığınız gibi “American girl hastanesi”ne getirip bırakıyorsunuz. Onlar bebeği tamir edip, size geri postalıyorlar. Duyduğum kadarıyla, bebeğin hastane kıyafeti hediye olarak geliyormuş.

Güzel hizmet değil mi?

Dükkanın giriş katında bulunan “oyuncak bebek kuaför”ünün önündeki kuyruğu görünce açıkcası çok şaşırdım…

Varsayalım, kızınız oyuncak bebeğinin saç kesiminden sıkıldı ve bebeğinin yeni bir imaja ihtiyacı olduğunu düşünüyor. O zaman, ne duruyorsunuz; getirin American Girl bebeğini dükkandaki berbere, bebeği baştan yaratsın.

Çocuk bu, sağı sollu belli olmaz…Gün gelir, “Bana benzeyen bir bebeğim olsun” diye tutturur.

Böyle bir durumla karşılarsanız, hiç paniklemeden en yakın American girl mağazasına gidin.

Veriyorsunuz tatlı kızınızın bir fotoğrafını görevlilere, kızınıza benzeyen bir bebek evinize teslim ediliyor…

Ayrıca bebeğiyle bir örnek giyinmek isteyen minik hanımları unutmamışlar; her bebeğin kıyafeti 3-15 yaş arasında bulunabiliyor.

İkinci katta yer alan kafe, anne-kız çay partilerine, doğum günlerine ev sahipliği yapıyormuş ve laf aramızda kızlar arasında doğumgünü partisini bu dükkanda düzenlemek oldukça popülermiş…

Mağazayı gezerken insan kendini müzede hissediyor çünkü 10 ana karekter bebeğin yaşam kesitleri camekan içinde sergilenmiş. Bebeğin eşyaları, kıyafetleri, kullandığı malzemeler özenle sunulmuş.

Her bebeğin bir hikayesi var…

Örneğin Kaya 1764 yılında yaşıyor ve Kızılderili… Addy ise 1864 yılında, ailesi kölelikle mücadele eden Afrika- Amerikalı bir kızı temsil ediyor… Jossefine ise 1824 yılında yaşayan bir Meksikalı... Rebecca, 1914 yılında Rus-Yahudi kökenli bir ailenin New York’ta yaşayan kızını temsil ediyor... Julie, 1974 yılında San Fransisco’da yaşayan Hippie bir kız…

Bu bebekler aslında yıllar bazında Amerikan kadınını temsil ediyor ve hayatlarını anlatıyor.

Her bebeğin hikaye kitapları var ve hikayeler Amerikan tarihini yansıtıyor.

İkinci dünya savaşında, iç savaş yıllarında, büyük buhran döneminde, veya koloni zamanında yaşayanları temsil eden bebeklerin hikayeleri o dönemlere ışık tutuyor.

Çocuklar farkında olmadan yaşadıkları ülkenin tarihini, oynamaktan keyif aldıkları oyuncak bebeklerinin hikayelerinden öğreniyorlar.

Kimi bebeğin filmi, kiminin ise dükkanın içinde yer alan tiyatro salonunda belli günlerde sergilenen oyunu var.

Mağazayı gezdikten sonra anladım ki, Amerika’da yaşayan ve değişik etnik kökene sahip olan kız çocukları, bu bebeklerde kendilerinden bir parça bulabiliyorlar. Sanırım bu yüzden American girl bebeklerini çok seviyorlar…

Yaşıt çocukların dönem dönem bir oyuncağa veya kıyafete olan düşkünlüğü ve onu elde etme hırsı kafama takılıyor. En kısa zamanda bir uzmana ulaşıp, bu furyayı enine boyuna konuşacağım. Onu da bir başka yazıya saklıyorum…
“Kızıma karne hediyesi bir American girl bebeği edineyim” derseniz; Chicago, New York, Los Angeles, Boston, Atlanta, Dallas ve Minneapolis şehirlerindeki dükkanlarını ziyaret etmeniz yeterli. "Yok, ben dükkana gitmeye üşenirim" diyenlerdenseniz de, www.americangirl.com adresini ziyaret etmenizi tavsiye ederim…

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...