"/>
Bebek Ekle

Yarık Damaklı Bebekler 2

Yarık damak deformasyonları embriyolojik dönemde çeşitli nedenlerden bebeğin damak yapısının birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu nedenler ise genetikten, radyasyona kadar oldukça çeşitli…  (25 Temmuz 2011 Pazartesi)

Hamileliğin 8-12. haftaları arasında damak gelişiyor. Ancak her 1.000 doğumdan birinde damakta veya dudakta gelişim bozukluğu görülebiliyor. Halk arasında tavşan dudak olarak bilinen yarık dudak ve yarık damak plastik cerrahinin bir numaralı ihtisas alanını oluşturuyor. Bir başka deyişle yarık dudak ve damaklı bebekler için estetik operasyon şart… Yarık damak için gerekli operasyonun 6-18 ay arasında yapılması uygun görülüyor.

Yarık damak, yarık dudak deformasyonu ile birlikte görülebildiği gibi, bazı bebeklerde sadece yarık damak problemi de var olabiliyor. Sadece yarık damak genelde erkek bebeklerde 1/2.500 sıklıkla görülüyor.

Bu istatistikler beni her zaman güldürmüştür. İsterse milyonda bir görülsün, o “bir” sizin çocuğunuzsa nadirliğin önemi kalmıyor.

Yarık damaklı bebeklerde sıklıkla beslenme zorluğuna (bkz. http://www.bebek.com/kose_yazarlari/lolipop_mucizeler/yarik_damakli_bebekler) bağlı gelişim yavaşlığı ve solunum yolu enfeksiyonları görülebiliyor.

Yarık damağın çeşitleri var. Kimisinde sadece sert veya yumuşak damakta, kimisinde ise küçük dil de dâhil olmak üzere tüm damak yarık olabiliyor. Küçük oğlumda sert damağında sadece fındık büyüklüğünde bir yarık olmasına rağmen özelikle ilk haftalarında önceki yazımda belirttiğim zorlukları yaşadık. Zaman ilerledikçe beslenme problemimizi büyük ölçüde aşmış olsak da, gaz ağrısını atlatabilmiş değiliz.

Yarık damaklı bebek büyütmenin zorlukları olsa da çözülebilir bir problem olması en büyük tesellim… Umarım operasyonu başarı ile atlatıp tüm zorlukları en kısa sürede ardımızda bırakabiliriz.

Sevgilerimle,
 
İrem Katalan

irem.katalan@gmail.com

Yorumlar

Bu içerik hakkında hiç yorum yapılmamış.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...