Bebek Ekle

Öğle uykuları ne zaman kesilmeli?

Pek çok anne babanın ortak merakıdır: “Çocuklar kaç yaşına kadar öğle uykusu uyumalılar? Öğlen uykularını ne zaman bırakmalılar?” Uyku uzmanlarına soracak olursak maalesef bu sorumuzun tek bir cevabı yok, çocuktan çocuğa değişen bir durum.  (08 Şubat 2013 Cuma)

Sadece çocuğun yaşı değil, daha pek çok koşulu göz önünde bulundurduktan sonra verilmesi gereken bir karar.

Uzmanlara göre gün içinde uyunan bu kısa uykuların, başka bir deyiş ile “şekerlemelerin” çocukların fiziksel ve ruhsal gelişmeleri üzerinde büyük etkileri var. Bu uykular çocukların aşırı yorgun, bitkin hissetmelerini engelliyor. Aşırı yorgunluk da bazen çocukların gece uykularını olumsuz etkileyerek derin uykuya dalamamaya neden olabiliyor. Çocuklara faydalarının yanı sıra, öğle uykularının en iyi yanlarından biri de bence anneye dinlenmek ya da yapması gereken işleri yapabilmek için fırsat veriyor olması. 
 
The New York Times gazetesinde yayınlanan bir makaleye göre Colorado Üniversitesi uyku bilim uzmanı Dr. Monique LeBourgeois bu konuda bir grup çocuk üzerinde araştırmalar gerçekleştirmiş ve küçük çocukların uyku saatlerini kısıtlayarak bazı deneyler gerçekleştirip durumlarını analiz etmiş. Araştırmalarda LeBourgeois, öğle uykusu uyumayan, uykusunu yeterince alamayan çocukların dünyalarında olup biten gündelik zorluklarla başa çıkmakta sorunlar yaşadıklarını, daha negatif, agresif olduklarını gözlemlemiş. Ayrıca, yapılan araştırmalara göre yetersiz uyku, çocuklarda duygusal bozukluklara, dikkat ve konsantrasyon bozukluklarına ya da anksiyeteye neden olabiliyor.
 
Tabii ki bu araştırmalar bütün çocukların mutlaka öğle uykusu uyuması gerektiği anlamına gelmiyor. Uzmanlar her çocuğun her yaşta uykuya gereksiniminin değiştiğini, uyku sürelerinin farklılaşabildiğini söylüyor. Bazı çocuklar bütün uyku ihtiyaçlarını gece uykuları ile karşılayabiliyorken bazıları da gün içinde uyudukları kısa uykular ile bu süreyi tamamlıyorlar. Örneğin 6 aya kadar olan bebekler 24 saatin 14 ila 16 saatini uykuda geçiriyorlar, 6 aydan sonra genellikle geceleri 11 saat, gündüzleri ise aralıklarla toplam 3-4 saat uyku uyuyorlar. Yeni yürümeye başlayan çocukların öğle uykuları ile birlikte günde toplam 12-14 saat uyku uyuması gerekiyor. 3-5 yaş arası dönemde ise çocuklar gecede 10-12 saat uyuyorlar ve bunun 1 öğle uykusu ile desteklenmesi gerekiyor. Yapılan gözlemlerde çocukların %80’i 5 yaşından sonra öğle uykularını bırakıyor; ama %20si öğle uykularına devam edebiliyor. Çocuğunuzun öğle uykularını bırakmak istemesi aynı zamanda nörolojik olgunlaşmanın bir işareti de olabilir... Uzmanlar çocukların uyanık kalma yeteneğini beynin olgunlaşmaya başlamasının bir işareti olarak görüyorlar.
 
Uzmanların önerisi gündüz uykularının dikkatli ayarlanması yönünde... Gündüz uykuları, gece uyuma düzenini etkilememeli. Uyku uzmanları sağlıklı kalabilmek adına biz yetişkinlerin bile gece uykumuzu 22.00 – 06.00 saatleri arasında gerçekleştirmemizi, en az 8 saat karanlık ortamda kesintisiz uyumamızı öneriyorlar. Bu nedenle, çocukların gece uyuyacakları uyku gelişimleri açısından oldukça önemli… Çocuğunuzun yaşına göre günde kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu bilmeli, gündüz uykularının süresine ve sıklığına siz karar vermelisiniz.  Ancak öğle uykularını kaldırmaya karar verirken çocukların gece yatış saatini erkene çekmenin önemini de unutmamak lazım. 
 
Çocuğumuzun yeterince uyuyup uyumadığını anlamak için kendimize sormamız gereken birkaç basit soru var:
 
Çocuğum gün içinde uykulu görünüyor mu?
Çocuğum akşamüzerleri sinirli oluyor mu? Hırçınlaşıyor mu?
Sabahları çocuğumu uyandırmak için uzun süre mücadele ediyor muyum?
Çocuğum dikkatsiz, sabırsız ya da agresif tavırlar gösteriyor mu?
Çocuğum okuldaki ya da evdeki aktivitelere/oyunlara odaklanmakta güçlük çekiyor mu?
 
Uzmanlara göre, eğer bu sorulardan en az bir tanesine bile “evet” diyorsak çocuğumuzun uyku düzenini gözden geçirmeliyiz. Uyku düzeninin bir rutine bindirilmesi birkaç hafta zamanımızı alabilir ancak bu konuda problemler yaşıyorsak doktorumuza danışmamız faydalı olabilir.

Yorumlar

Bu içerik hakkında hiç yorum yapılmamış.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...