Bebek Ekle

Doğum günü telaşları…

Son iki haftamız biraz hastalıklar biraz da doğum günü telaşımız ile geçti. (25 Mart 2010 Perşembe)

Son iki haftamız biraz hastalıklar biraz da doğum günü telaşımız ile geçti.

Minik prensesimiz 4 yaşında oluverdi. Doğum günü heyecanımıza gölge düşmesin diye bir hafta öncesinde antibiyotikler vitaminler ve evde istirahat ile durumu atlattık ve her şey yolunda gitti neyse ki.

Gerçi anneler bilir, zaten hep böyle olmaz mı? Büyük hevesle yapılan plan programları çocuklar hiç sektirmez. Tam tatile çıkılacak hasta olurlar, kırk yılda bir anne baba dışarı çıkacak ateşlenirler, ya da güzel bir günü bir bakarsınız hastanenin acilinde noktalamışsınız. Biz çocuklu anneler ilk bir sene de işi çözer ve temkinli olmayı öğreniriz. Bir yere mi davet edildik, son ana kadar opsiyonumuzu ister, bir aksilik olmazsa gideceğimizi bilir, bildiririz.

Neyse ki bu doğum günü organizasyonlarımız tadında geçti. Bir okulda, bir de dışarıda iki partiden tatlı bir yorgunluk kaldı geriye. Doğum günü organizasyonu demişken, her sene Mart ayı geldiğinde parti için alternatiflere, doğum günü yapılabilecek mekânlara bakıyorum. Parti yapılabilecek çok güzel mekânlar var ama işletmecilerden, parti, oyun evi sahiplerinden de açıkçası ücretlendirmeler ve seçenekler konusunda biraz daha özveri bekliyoruz.

Doğum günü paketlerini incelerken 250 ila 650 TL arasında fiyatlar çıktı karşıma. Nişan ya da düğün değil minik bir doğum günü için hem de sadece 2 saatlik bir organizasyona göre bazıları bana oldukça fazla geldi.

Neden dışarıda bir organizasyon dersek annelerin haklı sebepleri var. Biz ilk iki sene bu organizasyonu evde yaptık ancak evi parti ortamına dönüştürmek, süslemeler, temalı parti setleri, hazırlanan yiyecekler, anneler için hayli yorucu olabiliyor. Ayrıca çocukları dar bir alanda toplamak, oynamalarını ve kaynaşmalarını beklemek onlar için de zorlu olabiliyor ve bir süre sonra parti bir ağlama seremonisine dönüşüveriyor. Dışarıda çocukları oyalamak bu anlamda da daha kolay…

Yine de evde doğum günü kutlamak isteyenler için parti malzemeleri, parti paketleri satan çok eğlenceli dükkânlar ve web siteleri var. Yiyecekler konusunda da dışarıdan sipariş edilebilecek tepsi börekleri, hazır ya da kendinizin hazırlayacağı bir pastanın yanına belki birkaç kanepe ya da kurabiye hazırlamak, kâğıt bardak, tabak kullanmak parti öncesi ve sonrası için ev sahiplerine pratik fikirler olabilir. Dışarıdan animatör kiralayabileceğimiz şirketler var, belki bir prenses ya da ürkütücü olmayan bir palyaço sayesinde çocuklar keyifli birkaç saat geçirebilirler.

Dışarıda ise, başta da belirttiğim gibi, çeşitli mekanlar ve seçenekler mevcut, 10 ila 25 çocuk arası paketler, çocuklara menü, süslemeler, pasta, büyüklere sınırsız içecek, animatör gibi servisler içeren paketler mevcut. Ancak beni en çok üzen şey, çocuklara yönelik hizmet veren pek çok yerin parti organizasyonları konusunda esneklikleri olmaması, partiyi özelleştirmenize kendi isteklerinize göre şekillendirmenize pekte olanak vermemesi. Kişi sayısı, animatör ya da pasta seçimi gibi konularda tek tip seçenekler sunulup, bizim paketimiz böyle maalesef değiştiremiyoruz gibi cevaplar almak biraz planlarınızı sekteye uğratabiliyor.

Ben Burger King restoranlarının doğum günü organizasyonları konusundaki çalışmalarını çok takdir ediyorum ve bir kere daha teşekkür ediyorum. Öncelikle her bütçeye uygun hazırladıkları üç adet doğum günü paketleri var, ister animatörlü, ister pastalı, ya da çocuklara menülü, hediyeli oldukça çok seçenekli ve ince düşünülmüş paketler bunlar. Çalışanların güler yüzlülüğü ve ilgisi de cabası. 25 ila 275 TL arası değişen fiyatlarından herkes kendine uygun olanını seçerek çocuklara eğlenceli birkaç saat geçirebilecekleri bir parti ayarlayabilirler. Böylece evde hazırlanan bir partiden çok daha az yorucu ve maddi manevi daha uygun bir parti hizmeti alınabiliyor. Umarım bu tür zengin seçenekli doğum günü paketleri bu sektörde hizmet veren pek çok şirkete örnek olur diyorum. En önemlisi daha çok anne-çocuk dostu cafe’ler, restoranlar, oyun-parti evleri görmek istiyoruz çevremizde.

Doğum günleri çocuklar için olduğu kadar özellikle de anneler için çok anlamlı ve duygu yüklü günler. Çocuğunuz kaç yaşına gelirse gelsin, o gün minik bebeğinizi kucağınıza aldığınız günü tekrar yaşıyorsunuz içinizde bir yerlerde. İster kalabalık, ister minik bir parti, ister evinizde, ister dışarıda, o gün yeterince anlamlı ve güzel. Benim için belki de hep minik kalacak güzel prensesimin, bana anneliği öğreten, gezegenime hayat veren biricik kızımın doğum gününü de tekrar kutluyorum buradan… İyi ki doğmuş meleklerimiz ve bizler de iyi ki anne olmuşuz!!

Yorumlar

Senem Tahmaz 26 Mart 2010

Nice yıllara küçük prenses :) Sağlık ve mutluluk dolu uzun bir ömür diliyorum. Sevgilerimle...

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...