webarticle

Kan grubu uyuşmazlığı nedir?

Görüntülenme: 3114
29.07.2014 - Kategori:   Hastalıklar

RH UYUŞMAZLIĞI ( Rh Hemolitik Hastalık)

 

   Yenidoğan sarılığı en sık anne ve cenin arasındaki kan grubu uyuşmazlığına bağlı olarak gelişir. Rh uyuşmazlığına bağlı hemolitik hastalıkbunlar arasında en önemlisidir.

   Her insan kalıtsal olarak ya Rh pozitif (Rh etmeni baskın) ya da negatiftir(Rh etmeni yoktur). Tüm gebelere erken gebelik dönemindekangrubu ve Rh etmeni tayini yapılır.  Anne Rh(+) ise (% 85 öyledir) ya da hem eşi hem kendisi Rh (-) ise sorun yoktur. Ama anne Rh(-), eşi Rh (+) ise gebe kadın Rhuyuşmazlığı sorunlarına adaydır. Gebeliği dikkatle, tıbbi gözetim altında izlenmelidir.  
Şu koşulların varlığında Rh uyuşmazlığına bağlı hastalık gelişir ;

  • Rh (-) anne ve Rh (+) cenin
  • Cenin alyuvarlarının anne dolaşımına geçmesi
  • Annenin cenin alyuvarları üzerindeki D antijenine karşı duyarlılık geliştirmesi ve anti-D antikorlarının yapımı
  • Bu antikorların plasenta yolu ile cenin dolaşımına geçmesi

   İlk gebelikte bebek için hemen hemen hiç tehlike yoktur. Sorun, Rh etmenini babasından kalıtımla almış bebeğin doğumu(düşük ya da kürtaj sırasında) sırasında başlar. Bu Rh(+) kanın, Rh(-) annenin dolaşımına girmesiyle olur. Annenin bağışıklık sistemi bu “yabancı”maddeye karşı antikor oluşturur. Bu antikorlar bir başka Rh (+) bebeğe gebe kalana dek zararsızdır. Böyle bir durumda antikorlarplasentayı, geçerek bebeğin alyuvarlarına(kırmızı kan hücrelerine) saldırır ve bebekte, annenin antikor düzeyi düşükse hafif, anneninantikor düzeyi yüksekse ciddi kansızlığa yol açarlar. İlk gebelikte bu antikorlar çok nadir durumlarda oluşur, bunun için plasentadanbebeğin kanının geriye doğru annenin kan dolaşımına girmesi gerekir. 

   Sezeryan ve plasentanın elle çıkarılması durumlarında plasental kanama daha sık ve daha fazla olduğundan Rh uyuşmazlığı daha kolaygelişir.

   İlk gebelikte Rh uyuşmazlığı görülmüşse hemen daima geçirilmiş düşük, rüptüre dış gebelik veya yanlış kan transfüzyonuna bağlıönceden duyarlanma ile ilgilidir.

   Günümüzde Rh uyuşmazlığında bebeği korumanın yolu , Rh antikorları oluşumunu önlemektir. 28. haftada kanında antikor olmayan Rh(-) anneye bir doz Rh immünglobülin verilir. Bebek Rh (+) ise , ikinci doz doğumdan 72 saat sonra verilir. Bu doz aşı düşük, kürtaj,amniyosentez ya da gebelikte kanama olursa da yapılır. 

   Testler gebe kadında daha önceden Rh antikorları geliştiğini gösteriyorsa bebeğin kan grubunu belirlemek için amniyosentez yapılabilir.Bebek Rh (+) ise, yani anneyle uyuşmuyorsa annedeki antikor düzeyleri düzenli olarak ölçülür. Düzeyleri tehlikeli ölçüde yükselirse,bebeğin durumunu değerlendirmek için testler yapılır. Bebeğin durumu tehlikedeyse , Rh (-) kan nakli gerekebilir. Rh uyuşmazlığıciddiyse ki nadirdir, bebek rahim içindeyken kan nakli yapılır. Çoğunlukla doğumdan hemen sonraya dek beklenebilir. Hafif olgulardaantikor düzeyleri düşüktür ve kan nakli gerekmez. Ama hekimin doğumdan sonra gerekli olma olasılığına karşı hazırlıklı olması gerekir. 

   Rh immünoglobülin kullanımı Rh uyuşmazlığı olan gebeliklerde kan nakli gerekliliğini %1’in altına düşürmüştür.

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bu kategoride diğer makaleler

Çocuklarda beta mikrobuna dikkat

Çocuklarda beta mikrobuna dikkat

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda bir arada bulunan çocuklarda...

98 kişi beğendi. 1,41/5 ortalama puan. 

Anne sütü en etkili grip ilacı

Anne sütü en etkili grip ilacı

Kış mevsiminin en ağır koşullarda kendini gösterdiği şu günlerde bebek...

143 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Öksürük gece uykusunu etkiliyorsa dikkat

Öksürük gece uykusunu etkiliyorsa dikkat

Yenidoğan bebekler ve 1 yaşından küçük bebeklerin sıkça karşılaştıklar...

296 kişi beğendi. 1,15/5 ortalama puan. 

Çocuklarda karın ağrısı neyin işareti?

Çocuklarda karın ağrısı neyin işareti?

Çocukluk dönemin de en sık karşılaşılan sorunlardan olan karın ağrısı ...

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Bebeklerde gaz problemlerine dikkat

Bebeklerde gaz problemlerine dikkat

Pek çok anne-baba için bebeklerdeki gaz problemi stresli ve yorucu bir...

227 kişi beğendi. 1,29/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>