Bebek Ekle

İstatistiklerle çoklu doğum

Üçüz, dördüz, beşiz; doğal olarak çok ender görülür. İstatistikler ikizlere rastlanma sıklığının 80 doğumda bir olduğunu bildirirken ikizlere oranla üçüz olma olasılığı 87’de bire, üçüzlere göre dördüz olma ihtimali de aynı orana ulaşıyor.

   Üçüz, dördüz, beşiz; doğal olarak çok ender görülür. İstatistikler ikizlere rastlanma sıklığının 80 doğumda bir olduğunu bildirirken ikizlere oranla üçüz olma olasılığı 87’de bire, üçüzlere göre dördüz olma ihtimali de aynı orana ulaşıyor. Araştırmalar beşiz olmaihtimalinin ise sekiz milyon hamilelikte bir doğum olduğunu gösteriyor. İstatistiklerden çıkan bir başka sonuç da çoklu doğumlardabebek sayısı arttıkca ölüm riski de artıyor. 

   Hamilelik süreleri de bebek sayısına göre ters orantı gösteriyor. Çocuk sayısı arttıkça süre kısalıyor. Tek bebek doğumundahamilelik süresi ortalama 282 gün olurken ikiz hamilelikte bu süre 261 gün, üçüz hamilelikte 246 gün, dördüz hamilelikte ise 236 günolarak gerçekleşiyor. Sayı arttıkça çocukların doğum ağırlığı da azalıyor. Tek çocuk doğumunda, ortalama doğum ağırlığı 3377 gramolurken, ikiz çocuklarda bu ağırlık 2395 gram, üçüzlerde 1818 gram, dördüzlerde 1395 gram olarak gerçekleşiyor. Çoklu doğumlarcinsiyetlerine göre incelediğinde ise istatistikler bebek sayısı arttıkça kız çocuk oranının da arttığını gösteriyor. Tek çocukdoğumlarında 100 erkek bebeğe karşı 94 kız çocuk dünyaya gelirken dördüz çocuklarda bu oran 100 erkek çocuğa 156 kız çocukolarak değişiyor.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...