webarticle

İkiz bebek bekliyorsanız

Görüntülenme: 2572
29.07.2014 - Kategori:   İkiz Gebelikler

İkiz bebek bekleyen anne adayları hamileliğin getirdiği zorlukları ve güzellikleri iki katıyla yaşıyorlar. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Bölüm Başkanı ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ikiz gebeliklerle ilgili merak edilenleri anlatıyor.

bebek.com: Çoğul gebelik nedir ve neden oluşur, bize kısaca açıklayabilir misiniz?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Anne rahminde birden fazla gebeliğin oluşması durumu, bu durum ya bir yumurtanın iki bebek oluşturmasıyla olabilir tek yumurta ikizleri denir veya birden fazla gelişen yumurtanın ayrı ayrı spermlerle döllenmesiyle oluşan çoğul gebelikler olabilir.

bebek.com: Çoğul gebelik olasılığını arttıran nedenler nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Günümüzde yumurta arttırıcı ilaçlar kullanımı , aşılama ve tüp bebek uygulamaları çoğul gebelik oluşmasını arttırmıştır.

bebek.com: Çoğul gebelikte annenin sahip olduğu riskli durumlar nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Birden fazla oluşan gebeliklerde gebeliğe ait komplikasyonlar daha fazla görülür, ikiz gebelik daha iyi tolere edilmekle beraber tekiz gebeliğe göre daha fazla erken doğum tehdidi, tansiyon yükselmeleri bebekten bebeğe geçen dolaşım farklılıkları anne karnında bebeklerin gelişimsel bozuklukları görülebilir bu ikizden daha fazla olan çoğul gebeliklerde daha risklidir üçüz gebelikten daha fazlasını doğurmak çok risklidir erken doğan bebekler yeni doğan destek ünitelerine ihtiyaç duyacak buna bağlı komplikasyonlarda artacaktır.

bebek.com: Çoğul gebelikte bebeklerin sahip olduğu riskler nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Erken doğuma bağlı komplikasyonlar sık görülür.

bebek.com: Çoğul gebeliklerde sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirilebilmesi için ne gibi önlemler alınmalı?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Burada çoğul gebelik olarak ikiz gebelikleri sadece kabul edersek doktor kontrolünün yakından yapılması erken doğum risklerinin iyi takip edilmesi bebekleri gelişimleri takibi ve doğumun yeni doğan yoğun bakım olan bir yerde yapılması sağlanmalıdır.

bebek.com: Çoğul gebeliklerde gebelik dönemi takibi nasıl gerçekleşir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Diğer gebeliklerden çok farklı olmamakla beraber olası risk faktörlerine karsı önlem alabilecek sıklıkta ve anne desteğini sürekli sağlayarak takip gerçekleştirilir.

bebek.com: Çoğul gebeliklerde doğum şekli nasıl olmalıdır?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Bu bebeklerin anne karnında duruş şekilleri ve kilolarına anne çatısının durumuna göre vaginal ve sezaryenle doğum hekimi tarafından seçilir.

bebek.com: Çoğul gebeliklerde fetuslardan biri hamilelik döneminde ölürse yaşayan fetus(lar) için ne gibi önlemler alınmalıdır?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Diğer bebeğin ölüm nedeni tek yumurta ikiz olup olmadıkları durum değerlendirmesi bebeğin kayıp olduğu gebelik haftasına gör e takip sıklığı belirlenerek bazen de kan pıhtılaşmasını azaltıcı ilaç kullanarak yakın takip yapılmalıdır.

10 kişi beğendi. 2,20/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

İkiz gebelikte karşılaşılabilecek sorunlar

İkiz gebelikte karşılaşılabilecek sorunlar

10 kişi beğendi. 1,40/5 ortalama puan. 

İkiz gebelik ne zaman belli olur?

İkiz gebelik ne zaman belli olur?

15 kişi beğendi. 1,47/5 ortalama puan. 

İkiz gebelerde riskli haftalar

İkiz gebelerde riskli haftalar

25 kişi beğendi. 1,24/5 ortalama puan. 

İkiz gebelik

İkiz gebelik

7 kişi beğendi. 1,57/5 ortalama puan. 

İkiz Bebeklerin Annelerinden Çaldıkları 4 Madde

İkiz Bebeklerin Annelerinden Çaldıkları 4 Madde

“İkiz gebeliklerde en çok demir eksikliği görülüyor. Onu kalsiyum eksi...

20 kişi beğendi. 2,05/5 ortalama puan. 

1 2