Bebek Ekle

Gebelikte yoga

Gebelik 40 haftalık uzun ve zahmetli olabilen bir süreçtir. Bu dönemde anne adayının fiziksel olarak rahatlığı yanında ruhsal açıdan da dingin olması son derece önemlidir. Yoganın  kelime anlamı birleşmek  olup, gebelikte ruhun, zihnin ve vücudun birleşmesi amacıyla kullanılır.

Gebeliğin 3. ayından itibaren yogaya başlanabilir.  Doğum süresince devam edilebilir.  Doğumdan sonra da vücudun eski haline dönmesinde son derece faydalı bir paramedikal yöntemdir. Yoga mutlaka bilinçli olarak  ve  eğitmenlerin önerileri ve öğretileri ile yapılmalıdır. Gebelikte zorlamalı hareketlerden kaçınılacak şekilde modifiye edilmiş program uygulanır.

Yogada uygulanan temel duruş teknikleri  gebeyi anne olmaya ve doğuma hazırlar. Duruş , postür bozukluklarını  düzeltir. Nefes egsersizleri ile akciğer kapasitesi attırılır, özellikle normal doğum anında bu alıştırmaların büyük faydası olur. Solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Fiziksel kondisyon korunur. Yoga sayesinde gebelikteki  bulantıların azaldığı saptanmıştır. Karın kasları daha güçlü olur, kramplar azalır. Kegel egzersizleri olarak tanımlanan perine kaslarının kasılıp gevşetilmesi  yoga ile çok daha etkili olur, bu sayede perine kasları güçlenir. Sırt , bel kasları daha gelişerek gebeliğin neden olduğu ağrılar çok azalır. Bacaklar daha güçlenir . Siyatik sinirine olan bası azalır. Yoga ile annede mutluluk hormon salgısı artar. Böylece  anne adayı bedensel ve ruhsal gerginliklerden uzak olur. Psikolojik travmalara karşı daha güçlü olur. Yoga herkeste olduğu gibi gebede de hoşgörü duygusunu arttırır.  Anne adayındaki bu olumlu gelişmeler anne karnındaki bebeği de olumlu etkiler. Anne adayı doğumdan sonra bebeği çok daha rahat kabullenir ve ona olan sevgisini , bağlılığını doya doya yaşar, yaşatır.

Gebelikte yoga yaparken uzun süreli sırt üstü yatmak, anne adayında tansiyonun düşmesine ve fetüsün oksijenizasyonunun bozulmasına neden olur, sırt üstü duruşlar kısa tutulmalıdır. Arkaya esnemeler,  öne bükülmeler zorlamalı olmamalıdır.  Aşırı gerilmekten daima kaçınılmalıdır. Tüm hareketlerde kalış süresi  kısa tutulmalıdır.  Hareketler sırasında top, duvar, sandalye ve bunun gibi aksesuar malzemeler kullanılmamalı,  hareketler çok yumuşak yapılmalıdır.

Yoga sadece bir spor aktivitesi olarak görülmemeli, iç yolculuğun bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Bu şekilde huzurlu bir doğum gerçekleştirilebilir.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...