Hamilelik testleri

Görüntülenme: 765
29.07.2014 - Kategori:   Hamilelikte Testler

Adet kesilmesinden sonra gebelik olup olmadığı tespitedilebilir. Erken hamilelik döneminde gelişen plasenta tarafından yapılan HCG(human koryon gonodatropin) annenin kanında ve idrarında bulunmaktadır.Yapılan hamilelik testleride bu hormonun tayinine dayanır.

Evde yapılan hamilelik testleri
Evdeki hamilelik test cihazlarının çoğunu eczaneden reçetesiz tayin edebilirsiniz. Eğer vücudunuzda yeterince HCG varsa,test cihazlarında bulunan kimyasal maddeler idrarınızdaki HCG ile reaksiyona girecektir. Testler HCG varlığını farklı yollarla gösterir.Bazıları sıvı içerisinde bir halka oluştururken bazıları da renk değiştirirler.Eğer usulüne uygun kullanılmazlarsa çok kolay yanlış sonuçlaraulaşılabilir. Bundan dolayı cihazlardaki bütün kurallara dikkatle uyulması çok önemlidir.Evde yapılan hamilelik testleri büyük ölçüde doğru olmalarına karşın %100 değillerdir.Yalancı negatif (hamile olduğunuz halde test olmadığınızı gösteriyor) sonuçlar az da olsaoluşabilmektedir. Evde yapılan teste negatif sonuç aldığınız halde hamile kaldığınızıdüşünüyorsanız zaman kaybetmeden hemen doktorunuza başvurun.Doktorunuz daha güvenilir testleri size uygulayacaktır.

Laboratuarda idrar testi
Tıpkı evde uygulanan test gibi,bu testte idrardaki HCG yi %100 e yakın bir doğrulukla ve hamile kalındıktan sonraki 7-10 gün gibikısa bir sürede tespit eder.

Kan testi
Bu test %100 doğrulukla yapılmaktadır ve hamile kalındıktan sonraki ilk haftada pozitif sonuçverir. Bu testte serum yada kandaki HCG hormon düzeyinin artışı tespitedilir. Yalnız labratuvarda yapılan bu test en kesin sonucuverir.. Ayrıca bu test hamilelik süresinin saptanmasında da yardımcı olur. Bazı durumlarda (erken tespit istendiğinde) idrar testi ile görülmeyen hamileliği kan testi ile görürsünüz.

"Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler" kitabından alınmıştır.

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bu kategoride diğer makaleler

Bebeğinizle doğmadan tanışın

Bebeğinizle doğmadan tanışın

Detaylı fetal ultrasonografi, bebeğin dış ve iç anatomisinin değerlend...

6 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Fetal Mr sayesinde bebeğinizle aranıza hiçbir şey giremez

Fetal Mr sayesinde bebeğinizle aranıza hiçbir şey giremez

Hamilelikte karşılaşılan sorunları daha net ve açıklayıcı bir biçimde ...

2 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Gebelikte anomalilerin tespiti

Gebelikte anomalilerin tespiti

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr...

4 kişi beğendi. 2,00/5 ortalama puan.