webarticle

Hamilelik testleri

Görüntülenme: 3485
29.07.2014 - Kategori:   Hamilelikte Testler

Adet kesilmesinden sonra gebelik olup olmadığı tespitedilebilir. Erken hamilelik döneminde gelişen plasenta tarafından yapılan HCG(human koryon gonodatropin) annenin kanında ve idrarında bulunmaktadır.Yapılan hamilelik testleride bu hormonun tayinine dayanır.

Evde yapılan hamilelik testleri
Evdeki hamilelik test cihazlarının çoğunu eczaneden reçetesiz tayin edebilirsiniz. Eğer vücudunuzda yeterince HCG varsa,test cihazlarında bulunan kimyasal maddeler idrarınızdaki HCG ile reaksiyona girecektir. Testler HCG varlığını farklı yollarla gösterir.Bazıları sıvı içerisinde bir halka oluştururken bazıları da renk değiştirirler.Eğer usulüne uygun kullanılmazlarsa çok kolay yanlış sonuçlaraulaşılabilir. Bundan dolayı cihazlardaki bütün kurallara dikkatle uyulması çok önemlidir.Evde yapılan hamilelik testleri büyük ölçüde doğru olmalarına karşın %100 değillerdir.Yalancı negatif (hamile olduğunuz halde test olmadığınızı gösteriyor) sonuçlar az da olsaoluşabilmektedir. Evde yapılan teste negatif sonuç aldığınız halde hamile kaldığınızıdüşünüyorsanız zaman kaybetmeden hemen doktorunuza başvurun.Doktorunuz daha güvenilir testleri size uygulayacaktır.

Laboratuarda idrar testi
Tıpkı evde uygulanan test gibi,bu testte idrardaki HCG yi %100 e yakın bir doğrulukla ve hamile kalındıktan sonraki 7-10 gün gibikısa bir sürede tespit eder.

Kan testi
Bu test %100 doğrulukla yapılmaktadır ve hamile kalındıktan sonraki ilk haftada pozitif sonuçverir. Bu testte serum yada kandaki HCG hormon düzeyinin artışı tespitedilir. Yalnız labratuvarda yapılan bu test en kesin sonucuverir.. Ayrıca bu test hamilelik süresinin saptanmasında da yardımcı olur. Bazı durumlarda (erken tespit istendiğinde) idrar testi ile görülmeyen hamileliği kan testi ile görürsünüz.

"Bebeğinizi beklerken sizi neler bekler" kitabından alınmıştır.

2 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Anne karnında 10 önemli teşhis

Anne karnında 10 önemli teşhis

Anneden çok az miktarda alınan yaklaşık 20 cc kandan, yeterli bebek DN...

30 kişi beğendi. 2,03/5 ortalama puan. 

Hamilelikte Amniosentez Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Amniosentez Nasıl Yapılır?

90 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Hamilelikte aft

Hamilelikte aft

80 kişi beğendi. 1,08/5 ortalama puan. 

Üçlü tarama testi

Üçlü tarama testi

Triple test yani üçlü tarama testi hamilelik esnasında bebekte olabile...

81 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Harmony testi

Harmony testi

41 kişi beğendi. 1,29/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>