webarticle

Hamilelik döneminde seks

Görüntülenme: 10767
29.07.2014 - Kategori:   Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik dönemi birçok çift için cinsel birlikteliğin dondurulduğu dönem anlamına geliyor. Bu durum ne derece doğru? Hamilelik sırasında cinsel ilişkide bulunmak sakıncalı mı yoksa değil mi? Hamilelik döneminde seks konusunda akıllara takılan soruları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na yönelttik.

bebek.com: Hamilelik sırasında cinsel ilişkide bulunmak normal mi? Hamilelikte seks kaçıncı aya kadar yapılabilir? 
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Normal bir hamilelik cinsel ilişkiyi kısıtlayan bir durum değildir. İlişki 34-36. gebelik haftasına kadar devam edebilir.

bebek.com: Bazı anne adayları hamilelik sırasında cinsel arzularının kaybolduğunu ifade ediyorlar. Bu durumu ortaya çıkaran nedenler nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Hamilelik döneminde hormonal değişimler , gebelikle değişen vücut şekli, ve annenin bebeğini koruma içgüdüsü cinsel isteksizlik yaratabilecek faktörler arasında sayılabilir.

bebek.com: Hamilelikte cinsellik sırasında orgazmın düşük yaratabileceğine dair olan inanç doğru mudur?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Gebelik sırasında yaşanan orgazm düşüğe neden olmaz. Ancak hamilelik sırasında düşüğe neden olabilecek başka sebepler olabilir. Cinsel ilişkinin hemen sonrası düşük olayı yaşanırsa bu durumun cinsel ilişki nedeniyle olduğu sanılabilir. Oysa bu diğer olası sebeplerden kaynaklanmıştır. Hamilelik döneminde ilişki biçiminde dikkatli olmak, eşe karşı daha duyarlı ve dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca ilerleyen gebelik aylarında seks pozisyonlarında kadının rahat olabilecek pozisyonlarda ilişki uygulamak ve hijyene azami ölçüde dikkat etmek gereklidir.

bebek.com: Görüntüsünden endişe duyan anne adayı bu nedenle gebelikte cinsellikten kaçabilir mi?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Evet. Eşine karşı bu görüntüsünden rahatsızlık duyup beğenilmeme endişesi ile kadın hamilelikte cinsellikten kaçınabilir.

bebek.com: Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin olumlu yanları var mı? Varsa nelerdir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Hamilelik fizyolojik bir süreçtir. Bu dönemde tıbbi bir kısıtlama ," düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, plasenta (sonun) önde gelmesi, suların gelmesi, haznede enfeksiyon vs. gibi" yoksa eşler arzu ediyorsa cinsel ilişkinin bir zararı olmadığı gibi, fizyolojik bir ihtiyacın tatmini , eşler arası duygusal beraberliğin devamı , kadının kendini eşine karşı eksik hissetmesinin önlenmesi vs. gibi psikolojik açıdan faydalı olabilir.

bebek.com: Doğum sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir?
Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Loğusalık süresi 6 haftadır. Bu sürenin bitiminden önce doğum sonrası cinsel ilişki tavsiye edilmez.

bebek.com: Cinsel ilişkiye başlama zamanı, doğumunun vajinal ya da sezaryen olmasına bağlı olarak değişir mi?
Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu Loğusalık süresi olan 6 haftadan önce tavsiye edilmez ve loğusalık süresinde oluşan bir komplikasyon bu süreyi uzatabilir. Zor travmatik bir doğum haznede derin yırtıklar oluşması ve tamiri sonunda ilişki süresi bu tür normal vajinal doğumlarda doğum sonrası cinsellik konusu gecikebilir.


100 kişi beğendi. 1,20/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Hamilelikte cinsel ilişki

Hamilelikte cinsel ilişki

151 kişi beğendi. 1,05/5 ortalama puan. 

Hamilelikte cinsel ilişki bebek için zararlı mıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki bebek için zararlı mıdır?

128 kişi beğendi. 1,06/5 ortalama puan. 

Hamilelik döneminde cinsel hayat

Hamilelik döneminde cinsel hayat

Cinsel yaşamın tabu özelliğini koruması nedeniyle gebelikte cinsel yas...

146 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Nedir doğrusu? Gebelikle beraber cinsellik sona ermeli mi, yoksa cinse...

305 kişi beğendi. 1,24/5 ortalama puan. 

Doğum sonrası seks isteği ne zaman geri gelir?

Doğum sonrası seks isteği ne zaman geri gelir?

Doğumdan sonra ‘seks isteği’ 3 ayda geliyor

169 kişi beğendi. 1,15/5 ortalama puan. 

1 2 3