mobilearticle

Hamileliğin son döneminde sizi neler bekliyor?

Görüntülenme: 63558
29.07.2014 - Kategori:   Hafta Hafta Gebelik

Gebelik anne her adayı için heyecan ve keyif verici bir dönem. Bebeğin hareket ettiğinin hissedilmesi, bebek için hayaller kurmak, alışveriş yapmak anne adayını mutlu kılıyor. Ancak madalyonun bir de öteki yüzü var. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu “Gebeliğin son dönemleri yaklaştıkça heyecan ile birlikte bir takım rahatsızlıklar da artar.” diyerek anne adaylarını uyarıyor.

Uykusuzluk
Uyuyamamak oldukça rahatsızlık verici bir durum. Yatak içinde saatlerce dönüp duran ancak rahat bir uykuya hasret kalan anne adayları azımsanamayacak sayıda. Bazı gebeler bu durumdan oldukça rahatsızlık duyuyor ve günlük hayatları olumsuz yönde etkileniyor. Bazılarında ise uykusuzluk ya da düzenli olmayan uykular çok etkili olmaz ve üretkenliklerine devam edebilirler. Rahat ve verimli bir uyku uyuyabilmek için gündüz fazla ağır olmayan egzersizler yapmak, akşam saatlerinde ve uykudan önce kafein içeren sıvıları almamak, yatmadan önce streslerden uzaklaşarak gevşemeye çalışmak ve en eski yöntemlerden biri olan ılık bir bardak süt içmek yararlı. Aklınızda olsun!

Sırt Ağrısı
Gebelik süresince hem bel kavsinin içe doğru dönmesi, hem vücudun ağırlık merkezinin değişmesi nedeni ile postür adı verilen duruş değişiyor. Salgılanan hormonların etkisi ile eklemlerdeki gevşemeler de eklenince el ve sırt ağrıları özellikle gebeliğin son dönemlerinde dayanılmaz olabiliyor. Bu gibi durumlarda masaj en etkili yöntem. Ilık kompresler ya da ılık duş, stretching ağrıları azaltıyor..

Kramplar
Gece yatmadan önce yapılan jimnastik kramplara iyi gelebiliyor. Ayrıca kalsiyum ve potasyum içeren vitaminler sorunun giderilmesinde yardımcı oluyor.

Nefes almada güçlük
Bebek ve dolayısı ile rahim büyüdükçe soluk alıp vermeyi sağlayan kas olan diyafram kasını sıkıştırıyor ve bu kasın hareketi için kısıtlı bir alan kalıyor. Bu nedenle soluk alıp vermede güçlük ve nefes darlığı yaşanıyor. Nefes darlığı ile başa çıkmanın en kolay yolu oturur ya da yarı oturur pozisyonda uyumak. 2 ya da 3 yastık kullanılması şikayetleri azaltıyor.

Mide yanması
Mide yanması, hazımsızlık ve gaz... Gebeliğin her döneminde kadını rahatsız eden problemler. Çok fazla yememek, azar azar ancak sık öğünler almak, yemekten sonra hemen uzanmayıp yürüyüşe çıkmak engellemek için yapılabilecek aktiviteler. Bazı durumlarda ise ballı süt mide yanmasına iyi geliyor. Bu şikayetlerin nedeni gebelikte salgılanan hormonlara bağlı olarak mide boşalmasının gecikmesi, barsak hareketlerinin yavaşlaması ve mide içeriğinin yemek borusuna kaçması. Yanma hissinin fazla olduğu durumlarda doktor önerisi ile belirli ilaçlar kullanılabilirsiniz.

Kasılmalar
Doğum demek kasılma yani kontraksiyon demektir. Düzenli olmayan ve hafif kasılmalar gebeliğin son dönemlerinde sıkça karşılaşılan bir durum. Bu kasılmaları çok ciddiye almamak gerekiyor. Hastaneye gitmeyi gerektirmeyen kontraksiyonların nedeni rahmin gerilmesi. Biraz istirahat ya da ılık bir banyo çoğu zaman anne adayına iyi geliyor. Ancak kasılmaların sıklığı ve şiddeti giderek artıyor ise ya da her zamanki hafif kontraksiyonlardan farklılık gösteriyor ise doktorunuzla temasa geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Sık idrara çıkma
Gebelerin hemen hepsi bu duruma önceden aşinadır. Çünkü gebeliğin erken dönemlerinde büyüyen rahimin baskısı nedeni ile mesane kapasitesi azalıyor ve sık idrara çıkma ihtiyacı doğuyor. Gebeliğin son dönemlerinde ise bebeğin aşağıya doğru inmesi ile mesane üzerinde yeniden bir baskı oluşuyor. Tamamen normal bir durumdur ve doğumun yaklaştığının bir işareti!

Baskı hissi
Bebeğin aşağıya doğru indiğinin yani pelvise girdiğinin bir başka belirtisi de sürekli olan basınç hissi. Yatağa uzanmak ile bir miktar azalan bu hissin en iyi tedavisi yüzmek ya da boy hizasında bir havuzda dinlenmek! Ancak günümüz şartlarında ve her mevsimde olanaksız olan bu yaklaşım sadece yaz anneleri için güzel bir alternatif olarak kalıyor.

Tekmeler
Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adayına heyecan ve sevinç veren bebek hareketleri ve tekmeler son dönemlerde acı verici hale gelebiliyor. Bebeğin içinde yüzdüğü sıvı ve dolayısı ile bebeğe kalan boş alan azaldığından, hareketler direk olarak hissedilebiliyor. Zaman zaman kaburgalara kadar vuran ağrılı bebek hareketleri olabiliyor. Bu ağrılar için yapacak bir şey yok! Ancak elinizi karnınıza koyup bebeğinizle konuşarak canınızı acıtmamasını isteyebilirsiniz :))

Denge problemleri
Gebelik büyüdükçe vücudun denge merkezi yer değiştireceğinden, dengeyi sağlamak güçleşebiliyor. Anne adayları sık sık düşme tehlikesi ile baş başa kalıyor. Bu açıdan çok dikkatli olmak gerekiyor. Merdivenlerden inerken trabzanlara tutunmak, yine benzer şekilde duş yaparken tutunacak bir yer bulmak ve hatta ideal olarak evde kimse yokken duşa girmemek ve duş esnasında banyo kapısını açık bırakmak alınması gereken tedbirler. Düşmek istenmeyen bir olay olsa da zaman zaman kaçınılmaz. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesi ve sıvısı onu bu tür zararlı etkenlerden koruyor ancak yine de düşme esnasında karın üstüne düşmemeye çalışın.

419 kişi beğendi. 1,09/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

41. Hafta Gebelik

41. Hafta Gebelik

Ve artık 41. haftadasınız. Bu demek oluyor ki bebeğiniz içeride kalmay...

15 kişi beğendi. 1,73/5 ortalama puan. 

Hamileliğinizin  ilk haftası

Hamileliğinizin ilk haftası

217 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 40. haftası

Hamileliğin 40. haftası

195 kişi beğendi. 1,15/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. haftası

151 kişi beğendi. 1,14/5 ortalama puan. 

Hamileliğin 38. haftası

Hamileliğin 38. haftası

92 kişi beğendi. 1,14/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>