webarticle

Hamileler için yaz tatili önerileri

Görüntülenme: 1296
29.07.2014 - Kategori:   Seyahat

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Taşer Güney, rahat bir yaz dönemi geçirmek için gebelere önerilerde bulunuyor.

Sıcaklar anne adaylarını nasıl etkiliyor?

Gebelikte oluşan fizyolojik değişiklikler, anne adaylarını çevre koşullarına daha duyarlı hale getirmektedir. Bu dönemde vücut ısısı artar. Özellikle hamileliğin ilk aylarında olan anne adaylarında halsizlik şikayeti, terleme ile oluşan sıvı kaybına bağlı olarak daha belirgin olabilir. Gebeliğin son aylarındaki anne adayları için sıcak yaz ayları daha zorlu geçecektir. Vücutlarında oluşan değişime ve alınan kilolara bağlı olarak solunum sayısında artış, nefes darlığı, efor kapasitesinde azalma ve sıcağa tahammülsüzlük daha sık görülür. Bu durumda bol su (yaklaşık 2.5 lt/gün) tüketilmesi ve özellikle sıcak öğle saatlerinde dışarıya çıkılmaması önerilir. Bu aylarda günün sıcak saatlerinin klimalı ortamlarda geçirilmesi daha konforlu bir ortam yaratabilir. Sıvı alımındaki yetersizlik, tansiyon düşüklüğüne neden olabildiği gibi; kabızlık, idrar yolu sorunları ve bebeğin amniyotik sıvı miktarında azalmaya da yol açabilir.

Ne tarz kıyafetler giyilmesini önerirsiniz?

Giysi olarak mutlaka sentetik olmayan kumaşlardan yapılan ve ısıyı yansıtan açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. Gebelikte vücut ısısının yükselmesi ve efor kapasitesinin azalması terlemeyi artırır. Pamuklu, cilde nefes aldıran kıyafet seçimi, anne adaylarını cilt mantarları ve genital mantardan koruyacaktır. Terlemeye bağlı ciltte oluşabilecek sorunları sık duş alma ve doktor önerisiyle kullanılan kremlerle gidermek mümkündür.

Gebeler seyahat edebilir mi?

Yaz aylarında en sık sorulan soruların başında gelmektedir. Gebelikte özellikle ilk on haftaya kadar düşük riski %10 civarındadır. Bu nedenle, gebeliğin ilk haftalarında ve 34. gebelik haftasından sonra uzun ve yorucu olabilecek seyahatler önerilmez. Bu süreler dışında sorunsuz takip edilen bir gebenin seyahatinde genellikle bir sakınca yoktur. Ancak uzun kara yolculuklarında mutlaka sık mola verilmelidir. Uzun süre hareketsiz kalınca bacaklarda ödem gelişebilir ve damarlarda pıhtı oluşumu riski artar. Uzun karayolu seyahatlerinde varis çorabı kullanımı riski azaltacaktır. Araba yolculuğunda gebelerin mutlaka emniyet kemeri takması gereklidir. Gebelikte 24. haftadan sonra araba kullanılması önerilmez. Gebelerin uçak ile seyahatinde sakınca yoktur. Ancak özellikle gebelik takibini yapan doktordan onay alınması ve uçuş iznini ifade eden bir raporu anne adayının yanında bulundurması gerekir. 34. gebelik haftasından sonra uçuş izni olsa da bazı hava yolu şirketleri gebeleri uçağa kabul etmemektedir. Uzun uçuşlarda uçakta dolaşmalı ve mümkünse varis çorabı giyilmelidir.

Gebelik döneminde havuz ve denize girmek sakıncalı mıdır?

Gebelikte havuza girilebilir ancak havuzların mutlaka temiz ve bakımlı olmasına dikkat edilmelidir. Havuz temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler ciltten emilir. Bu nedenle havuzda kalış süresi uzun olmamalı ve çıkınca mutlaka duş alınmalıdır. Islak mayo ile durmak genital florada bulunan mantarların enfeksiyona yol açmasına neden olur ve akıntı, kaşıntı görülür. Bu, hamilelerde en sık görülen enfeksiyon çeşididir. Denizde hamile bir kadın yalnız yüzmemelidir. Gebelikte artan magnezyum ihtiyacı bacaklarda kramplara neden olabilir. Bu nedenle derinde özellikle yalnız yüzmek tehlikeli olabilir.  Yüzmek için sıcak saatler tercih edilmemelidir.
Hamilelerde vücuttaki hormonal değişim nedeniyle ışığa duyarlılık artar. Cilt rengi koyulaşır, yeni benler oluşabilir. Özellikle yüzde çiller artar ve “gebelik maskesi” denilen lekeler olabilir. Bu nedenle güneş ışığından korunmalı, en az 25 faktörlü koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

Bu içeriği henüz kimse beğenmedi. 

Bu kategoride diğer makaleler

Mutlu Gelecek Atölyesi Ormanda, çocukları doğa ile buluşturuyor

Mutlu Gelecek Atölyesi Ormanda, çocukları doğa ile buluşturuyor

Mutlu Gelecek Atölyesi, üretim atölyeleri kapsamında her ay Orman Gezi...

1 kişi beğendi. 5,00/5 ortalama puan. 

Çocuğunuzla seyahate çıkmadan bilmeniz gerekenler

Çocuğunuzla seyahate çıkmadan bilmeniz gerekenler

Birçok ebeveynin korkulu rüyası olan çocukla seyahate çıkma fikri aslı...

10 kişi beğendi. 1,80/5 ortalama puan. 

Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri rehberi

Anne adaylarına sağlıklı tatil önerileri rehberi

Hamilelik döneminde tatil, anne adaylarının en çok endişe ettiği konul...

25 kişi beğendi. 1,96/5 ortalama puan. 

Bebeğinizle tatil

Bebeğinizle tatil

Yaz demek çoğumuz için dört gözle beklediğimiz tatil demek. Liv Hos...

19 kişi beğendi. 2,32/5 ortalama puan. 

Hamileyken tatile çıkmak sakıncalı mı?

Hamileyken tatile çıkmak sakıncalı mı?

Hamileliği normal ve sorunsuz süren anne adaylarının tatile çıkmasında...

9 kişi beğendi. 1,56/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>