webarticle

Gebelikte yoga

Görüntülenme: 2053
29.07.2014 - Kategori:   Hamilelikte Egzersiz

Gebeliğin 3. ayından itibaren yogaya başlanabilir.  Doğum süresince devam edilebilir.  Doğumdan sonra da vücudun eski haline dönmesinde son derece faydalı bir paramedikal yöntemdir. Yoga mutlaka bilinçli olarak  ve  eğitmenlerin önerileri ve öğretileri ile yapılmalıdır. Gebelikte zorlamalı hareketlerden kaçınılacak şekilde modifiye edilmiş program uygulanır.

Yogada uygulanan temel duruş teknikleri  gebeyi anne olmaya ve doğuma hazırlar. Duruş , postür bozukluklarını  düzeltir. Nefes egsersizleri ile akciğer kapasitesi attırılır, özellikle normal doğum anında bu alıştırmaların büyük faydası olur. Solunum ve dolaşım sistemi güçlenir. Fiziksel kondisyon korunur. Yoga sayesinde gebelikteki  bulantıların azaldığı saptanmıştır. Karın kasları daha güçlü olur, kramplar azalır. Kegel egzersizleri olarak tanımlanan perine kaslarının kasılıp gevşetilmesi  yoga ile çok daha etkili olur, bu sayede perine kasları güçlenir. Sırt , bel kasları daha gelişerek gebeliğin neden olduğu ağrılar çok azalır. Bacaklar daha güçlenir . Siyatik sinirine olan bası azalır. Yoga ile annede mutluluk hormon salgısı artar. Böylece  anne adayı bedensel ve ruhsal gerginliklerden uzak olur. Psikolojik travmalara karşı daha güçlü olur. Yoga herkeste olduğu gibi gebede de hoşgörü duygusunu arttırır.  Anne adayındaki bu olumlu gelişmeler anne karnındaki bebeği de olumlu etkiler. Anne adayı doğumdan sonra bebeği çok daha rahat kabullenir ve ona olan sevgisini , bağlılığını doya doya yaşar, yaşatır.

Gebelikte yoga yaparken uzun süreli sırt üstü yatmak, anne adayında tansiyonun düşmesine ve fetüsün oksijenizasyonunun bozulmasına neden olur, sırt üstü duruşlar kısa tutulmalıdır. Arkaya esnemeler,  öne bükülmeler zorlamalı olmamalıdır.  Aşırı gerilmekten daima kaçınılmalıdır. Tüm hareketlerde kalış süresi  kısa tutulmalıdır.  Hareketler sırasında top, duvar, sandalye ve bunun gibi aksesuar malzemeler kullanılmamalı,  hareketler çok yumuşak yapılmalıdır.

Yoga sadece bir spor aktivitesi olarak görülmemeli, iç yolculuğun bir parçası olarak değerlendirilmelidir. Bu şekilde huzurlu bir doğum gerçekleştirilebilir.

1 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Anne adayları için pilates zamanı

Anne adayları için pilates zamanı

Hamilelik döneminde yapılan pilatesin hem fiziksel hem de ruhsal pek ç...

10 kişi beğendi. 1,30/5 ortalama puan. 

Hamilelikte Spor

Hamilelikte Spor

16 kişi beğendi. 1,50/5 ortalama puan. 

Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir

Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir

67 kişi beğendi. 1,16/5 ortalama puan. 

Hamilelikte egzersiz

Hamilelikte egzersiz

37 kişi beğendi. 1,22/5 ortalama puan. 

Hamilelik yogası

Hamilelik yogası

47 kişi beğendi. 1,26/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>