Bebek Ekle

Onun koruyucu ailesi olur musunuz?

Evlat edinmek için prosedürler gereği uzun bir süre beklemek gerekebiliyor. Ancak bir çocuğu ailenize dahil etmeniz için bir yol daha var; Koruyucu Aile olmak. Sevgi ve ilgiye hasret bir çocuğa sahip çıkamanın tek yolu evlat edinmek değil. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna başvurup bir çocuğun koruyucu ailesi

   Evlat edinmek için prosedürler gereği uzun bir süre beklemek gerekebiliyor. Ancak bir çocuğu ailenize dahil etmeniz için bir yoldaha var; Koruyucu Aile olmak. Sevgi ve ilgiye hasret bir çocuğa sahip çıkamanın tek yolu evlat edinmek değil. Sosyal Hizmetler ÇocukEsirgeme Kurumuna başvurup bir çocuğun koruyucu ailesi olabilirsiniz. Evli veya bekar, çocuklu ya da çocuksuz olup, TürkiyeCumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de sürekli ikamet ediyor olmak koruyucu aile olmak için aranan şartlar. 

   Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddiihtiyaçlarını sağlayacak sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Her anne baba çocuğunu ya da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmekve onların her türlü ihtiyacını elinden geldiğince karşılamak ister. Ancak yaşam her zaman düşünülenler gibi olmayabilir. Bazı ailelerzihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunlar veya ekonomik yetersizlikler, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerinidevam ettiremiyor ve çocuklarına bakamaz hale geliyor. Böyle durumlarda aileler çocuklarını yuva ya da yurtlara bırakmak zorundakalabiliyor. Çeşitli nedenlerle öz ailesi tarafından bakılamayan çocukların kısa veya uzun süreli olarak bakımlarını üstlenen aile ya dakişilerin yanında, devlet denetiminde yetiştirilmeleri olarak tanımlanan bu hizmeti veren aile ya da kişilere Koruyucu Aile deniyor. 

   Batı ülkelerinde yaygın olan koruyucu aile sistemi ülkemizde ne yazık ki çok yaygın değil. Öncelikle bu sistem çok fazlabilinmiyor ve evlat edinmeyle karıştırılıyor. Devlet Bakanlığı bu konuyla ilgili olarak ‘Öteki Elini Sen Tut’ adlı bir kampanya başlattı. Özailesi tarafından bakılamayan çocukların aile ortamında bulunmasını sağlayan Koruyucu Aile sistemine dahil olan halen 482 ailebulunuyor. Durumunun koruyucu aile bakımına uygun olduğu, sosyal hizmet uzmanlarınca belirlenmiş, kız ya da erkek, sağlıklı ya daözürlü, tek ya da kardeş olan, korunmaya muhtaç çocuklara koruyucu aile olunabilir. Koruyucu aile yanına en fazla üç çocuk aynı andayerleştirilebiliyor. 

Yorumlar

Esra Tomaçgil 22 Mart 2012

merhabalar ; öncelikle sitenizi inceledim ve çok beğendim.bunun için teşekkürlerimi sunuyorum size...bu konuyla ilgilenmemin sebebi öncelikle bebekleri ve çocukları çok seviyor olmamı belirterek bir arkadaşımın bilinçlendirmesi sonucu koruyucu aile hakkında bilgi edinmeye başladım.Çiçeği burnunda evli birisi olarak ve çalıştığım içinde kendimi biraz daha geliştirmek isteyişimden eşimle çocuk yapmayı konuşup ertelememizin daha doğru olacagına karar verdik.çocukları çok sevdiğim için bu konuda eşimin üstüne gitmek istemedim doğru bir karardan sonra yapılmasını daha mantıklı buluyorum.Arkadaşımın ufak bir bilgisi bana ışık oldu bu konuda karuyucu aile olmak abla olmak sevgi olmak istiyorum ve bununla ilgili sizden tüm yüreğimle yardım bekliyorum.ilginize çok teşekkür ederim.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...