webarticle

Embriyo dondurma nedir?

Görüntülenme: 3297
29.07.2014 - Kategori:   Tüp Bebek

İnsan gametlerinin ve embriyolarının dondurulmasının tüp bebek pratiğinde büyük önemi vardır. Tüp bebek uygulamalarında çoğul gebelik riskini en aza indirmek için genel yaklaşım en fazla 3 embriyo transfer etmektir. Bu durumda akla gelen ilk soru elde edilen fazla embriyoların ne şekilde değerlendirileceğidir. Bu şekilde elde edilen fazla embryoların dondurulması hastaya hem ekonomik hem de psikolojik bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca dondurulan embriyolar transfer edileceği zaman hasta herhangi bir tedaviye gereksinim duymamaktadır. Embriyo dondurma işlemi tüp bebek uygulamalarında başarı şansını arttıran bir işlem olarak da değerlendirilebilir.

Embriyo dondurma ve çözme işlemi, embriyolar kimyasal maddelerle (kriyoprotektan) dengelendikten sonra soğutulması ve -196 santigrad derecede sıvı nitrojen içinde depolanması, çözüldükten sonra da krioprotektan ortamından uzaklaştırılarak ileri gelişimi sağlamak için özel kültür ortamlarının içine alınmasıdır. Her iki işlemde çok dikkatli yapılmalıdır. Hücre yapısının korunabilmesi için hücrelerin düşük hızda su kaybetmeleri buna bağlı olarak da yavaş soğutma yöntemi ile dondurulmaları sağlanmalıdır. Soğutma sırasında medium içindeki saf su katılaşır ve sonuçta hücreye göre daha yoğun bir hal alır. Ancak yavaş soğutma yöntemi ile ufak hacimler soğutulduğunda bu kez aşırı soğuma oluşur ve solüsyon donma sıcaklığının altına kadar soğutulduğu halde buz kristalleri oluşur. Bu işlem çok ani olur ise embriyolar zarar görür. Zarar görmeyi engellemek için seeding adı verilen bir teknik ile buz kristalleri çok yavaş oluşturulur.

Rutin tüp bebek ve mikroenjeksiyon uygulamalarında embriyo dondurma ile gebelik oranları %15-25 arasında değişmektedir. Aynı siklusda gebelik elde edilmiş ve kalan embriyolar dondurulmuş ise bu kez gebelik oranı %40 kadar olmaktadır. Çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar Türkiye''de 1997 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile 3 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir.

Dondurma işleminin etkisini bir örnekle açıklayalım. Bir kadından aynı adet döneminde 6 adet embryo elde edildiğini ve bunların 3 tanesinin transfer edildiğini, kalan 3 tanesinin de dondurulduğunu farz edelim. Transfer edilen embriyolar ile tekiz gebelik elde edilmiş olsun. Bu bebek 40 hafta sonra doğacaktır. Bebek 3 yaşına geldiğinde anne ve babası ikinci bir çocuğa karar verdiğinde bu kez önceden dondurulmuş embriyolar kullanılarak yeniden tekiz gebelik elde edildiğini düşünün. Bu durumda aslında aynı batında elde edilen embriyolardan değişik dönemlerde çocuk sahibi olunabilmektedir.

2 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Saç teliyle gebelik teşhisi

Saç teliyle gebelik teşhisi

Tüp bebek tedavisi gören bir anne adayından alınacak üç santimlik saç ...

26 kişi beğendi. 1,58/5 ortalama puan. 

Oruç tutanlar tüp bebek tedavisi görebilir mi?

Oruç tutanlar tüp bebek tedavisi görebilir mi?

Tüp bebek tedavisi Ramazan ayına denk gelen çiftlerin en çok merak ett...

44 kişi beğendi. 1,18/5 ortalama puan. 

Başarısız tüp bebek sebepleri nelerdir?

Başarısız tüp bebek sebepleri nelerdir?

Tüp bebekte yaşanan ilk başarısızlık son derece doğaldır. Tüp bebek te...

42 kişi beğendi. 1,19/5 ortalama puan. 

Çocuk Sahibi Olmak Artık Çok Kolay!

Çocuk Sahibi Olmak Artık Çok Kolay!

Günümüzde her 100 çiftten ortalama 15’inin çocuk sahibi olamaması tüp ...

81 kişi beğendi. 1,33/5 ortalama puan. 

Tüp Bebek

Tüp Bebek

İnsan yumurtasının vücut dışında döllenmesi ilk kez 1973'te başarılabi...

49 kişi beğendi. 1,00/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>