webarticle

Doğuştan kalça çıkığı erken tanı ile kolayca tedavi ediliyor

Görüntülenme: 17622
29.07.2014 - Kategori:   Hastalıklar

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı istatistiksel bilgilere göre her yıl dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çıkıklığı görülüyor. Bunların her 4’ünden 3’ü ise kız çocuğu. Sema Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Yakup Yıldırım, kalça çıkığı noktasında merak edilenleri sizlerle paylaşıyor.

bebek.com: Kalça Çıkığı nedir?
Dr. Yakup Yıldırım: Doğuştan kalça çıkığı, çocuklarda sık görülen, erken anlaşılıp tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara yol açabilen bir sorundur. Üst bacak kemiğinin başı ile kalça eklemi arasında değişik derecelerde uyumsuzluk vardır. Bebek anne karnında gelişirken oluşan bazı problemler, kalça çıkığına neden olur. Kızlarda, ilk bebeklerde, makat gelişiyle doğan bebeklerde ve ailede kalça çıkığı öyküsü olanlarda daha sık görülmektedir.

bebek.com: Kalça çıkığı ne sıklıkla görülüyor?
Dr. Yakup Yıldırım: Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı istatistiksel bilgilere göre her yıl dünyaya gelen bin çocuktan ikisinde kalça çıkıklığı görülüyor. Bunların her 4’ünden 3’ü ise kız çocuğu. Kalıtsal özellikler de katkıda bulunan bir diğer faktör; anne babasında önceden kalça çıkığı bulunan çocuklarda bu ihtimal %25 daha fazladır. Yapılan araştırmalar kız çocuklarının erkek çocuklarına oranla 6–9 kat daha fazla DKÇ olduğunu gösterirken, annenin ilk doğan bebeğinin de risk grubunda olduğunu gösteriyor. Anne karnında ters duran bebeklerin de kalça çıkığı olma ihtimallerinin diğer bebeklere oranla daha çoktur.

bebek.com: Kundak kalça çıkığına sebep olur mu?
Dr. Yakup Yıldırım: Kundak geleneği eskisi kadar yaygın olmasa da Anadolu’da hala yaygındır. Kundak yapmayın, bir günlük uygulama bile kalça çıkığına yol açabilir.

bebek.com: Hangi durumlarda doktora başvurmak gerekir?
Dr. Yakup Yıldırım: Bebeğin bir bacağı diğerine göre kısa ise, bebek yüzükoyun yatırıldığında uyluk kısmındaki kıvrımlar karşılıklı gelmiyorsa, ailelerin hemen bir uzmana gitmesi gerekir.

bebek.com: Tanı nasıl konur?
Dr. Yakup Yıldırım: Doğumdan sonraki ilk muayenede tanı koyulabilir ancak, dikkatli muayenelere rağmen birinci yaşın sonlarına kadar doğuştan kalça çıkığı gözden kaçabilmektedir. Özellikle ilk 6 ayda erken tanı ile fark edilen DKÇ hastalarında iyileşme neredeyse %100 olur. Tanıda doktorun muayenesi çok önemlidir. Ancak muayenede kalça çıkığı tanısı koymak her zaman mümkün olmayabilir. Birinci ayın sonunda yapılacak kalça ultrasonografisi ile tanı kesinleşir, 4. aydan sonra kalça ultrasonografisinin değeri azalır ve röntgen çektirmek gerekir.

bebek.com: Tedavi nasıl planlanmaktadır?
Dr. Yakup Yıldırım: Kalça çıkığının ilk 6 ayda teşhis edilmesi durumunda özel bir cihazla (Pavlik Bandajı) basitçe tedavisi mümkünken, ilerleyen dönemlerde tedavi giderek zorlaşmaktadır. Altıncı aydan sonra ise, genel anestezi altında kalçanın kapalı olarak yerine oturtulması ve alçı tedavisi gereklidir. Doğumdan sonra birinci yılda teşhis edilen kalça çıkığında ise açık cerrahi girişimlerin yapılması gerekmektedir.

58 kişi beğendi. 1,12/5 ortalama puan. 

Bu kategoride diğer makaleler

Çocuklarda beta mikrobuna dikkat

Çocuklarda beta mikrobuna dikkat

Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda bir arada bulunan çocuklarda...

99 kişi beğendi. 1,40/5 ortalama puan. 

Anne sütü en etkili grip ilacı

Anne sütü en etkili grip ilacı

Kış mevsiminin en ağır koşullarda kendini gösterdiği şu günlerde bebek...

145 kişi beğendi. 1,10/5 ortalama puan. 

Öksürük gece uykusunu etkiliyorsa dikkat

Öksürük gece uykusunu etkiliyorsa dikkat

Yenidoğan bebekler ve 1 yaşından küçük bebeklerin sıkça karşılaştıklar...

299 kişi beğendi. 1,15/5 ortalama puan. 

Çocuklarda karın ağrısı neyin işareti?

Çocuklarda karın ağrısı neyin işareti?

Çocukluk dönemin de en sık karşılaşılan sorunlardan olan karın ağrısı ...

277 kişi beğendi. 1,13/5 ortalama puan. 

Bebeklerde gaz problemlerine dikkat

Bebeklerde gaz problemlerine dikkat

Pek çok anne-baba için bebeklerdeki gaz problemi stresli ve yorucu bir...

229 kişi beğendi. 1,28/5 ortalama puan. 

1 2 3 4 5 ... >>