Bebek Ekle

Bebek anne karnında ters duruyorsa...

Bebek anne karnında hep hareket halindedir. Anne karnındaki amniyon sıvısı bebeğe rahat hareket edebilme imkanı sunmaktadır. Rahat hareket eden bebek doğuma yaklaştıkça son şeklini almaya başlayacaktır.  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, "Genellikle beklenen durum bebeğin başının aşağı tarafta olmasıdır. Bazen bebek bu pozisyonu almaz " diyerek bu durumda yaşananları anlatıyor.

Bebek rahimde nasıl durur?

Bebek anne karnında hep hareket halindedir. Anne karnındaki amniyon sıvısı bebeğe rahat hareket edebilme imkanı sunmaktadır. Rahat hareket eden bebek doğuma yaklaştıkça son şeklini almaya başlayacaktır. Genellikle beklenen durum bebeğin başının aşağı tarafta olmasıdır. Bazen bebek bu pozisyonu almaz ve bu tarz durumlara bebeğin makattan geleceği şeklinde ifade edilir. Bu durumda bebek başı yukarıda popo kısmı aşağıda olmaktadır.

Peki, bebeğin geliş şeklinin önemi nedir?

Baş organların arasında en değerli beyini barındırmaktadır. Bebeğin başının önce geliyor olması yaratan tarafından buna göre ayarlanmış ve başın zarar görmemesi üzerine bir denge oluşturulmuştur. Normal doğumda bebeğin başı önce çıkıyor olmalıdır. Aksi takdirde önce bacakların çıkması demek henüz tam açılma olmamışken bebeğin gelmesi demektir. Yani bacaklar daha tam rahim ağzı açılmadan çıkabilecek incelikte olacaktır. Sonrasında gelecek olan baş kısmı rahimden geçerken zorlama yapacak ve zedelenme ihtimali olabilecektir. Tüm bu nedenlerden dolayı makattan olan durumda normal doğum tercih edilmemektedir.

Anne karnında bebeğin ters durmasının sebebi nedir?

Asıl önemli olan ultrason görüntülerinde 36. Hafta ve sonrasıdır. Artık bebek son şeklini almaya başlayacaktır. Yapılacak takipler ile bebeğin son şeklini alması beklenecektir. Bu bebeklerin ters durmalarındaki etken hamilelik yaşı, rahimde meydana gelen şekil bozuklukları, bebekten kaynaklanan anormal durumlar ve en çok sebep olarak da çoğul olan gebeliklerdir. Bundaki sebeplerden bazıları da; amniyon sıvısı dengesizliği konuşulabilir. Bu sıvının normalinden az veya fazla olması da bebeğin anne karnında baş aşağı alması gereken şekli almama sebebi olarak görülebilir. Bir diğer neden de; daha önce çok fazla gebelik yaşanmış ve rahmin normale göre daha gevşek olması eklenebilir.

Anne karnında ters şekilde duran bebekler için doğumdan önce dışarıdan müdahale edilebilinir mi?

Bebek anne karnında ters ise doktor bunu düzeltme girişiminde bulunabilir. Yalnız bu durumun incelikleri vardır. Doktorun bu anlamda tecrübeli olması, annenin aşırı şişman olmaması gerekir. Ve tüm bu koşulların uygun olmasına rağmen bu risklidir. Uygulama esnasında bebek ve anne zarar görebilir. Bebeğin kemiklerinde kırılmalar olabilir. Bebek ve annenin iç organları bu durumda zarar görebilir. Bu konunun başarılı olma ihtimali ancak % 50 dir. Ve her şeye rağmen acil durum karşısında yine sezaryen ile doğum yapılacak ortamın hazır halde tutuluyor olması gerekmektedir. Doktorlar genellikle bu durumların toplamında sezaryen tercih edecektir. Popo tarafı aşağıda olan bebekler için normal olan doğum yöntemi risktir. Bebek yeterince oksijen alamama durumundan dolayı bebeğin çevrilmesi çok da iyi bir tercih değildir.
Bu durumlar için önceden doktor bebeğin son şeklini almasını bekleyecektir. Ve bebek makat gelişi olarak ön görülmüş ise sezaryen tarihi belirlenecektir.

Yorumlar

Hatice Üstünbaş 06 Ocak 2015

Merhaba..35haftalik hamileyim.ve bebeğim hala ters duruyor..hafta geçtikçe oranla azaliyormus dönme ihtimali...bunun için yapmam gereken birsey var mi?

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...