Bebek Ekle

Bebeklerin ilk sancısı: diş çıkarma dönemi

Bebeklerin İlk Sancısı: Diş Çıkarma Dönemi

Diş çıkarma süreci hem bebekler hem de anne – babalar açısından zor geçiyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Cihan Berkarda, bebeklerin diş çıkarma döneminde yaşadığı sorunları ve bu dönemde anne-babaya düşen görevleri anlatıyor.

bebek.com: Sağlıklı bebeklerde hangi aydan itibaren diş çıkmaya başlar?
Dişhekimi Onur Öztürk: Sağlıklı bebeklerin dişleri ortalama 6-7 aylıkken çıkmaya başlar.Diş çıkartma 3-4 aylıkken de çıkabildiği gibi, 12-16 ayı da bulabilir. Bu kalıtım ile anne ve babadan geçebilen bir özelliktir. Dişlerin tamamlanması genellikle 27-29 aya kadar sürer.

bebek.com: Diş çıkarma belirtileri nelerdir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Diş çıkarma belirtileri ve şiddeti bebekten bebeğe değişmekle birlikte diş çıkartırken; ishal , ateş, huzursuzluk, uykusuzluk, ağızda tükrük üretiminin artması, kulaklarını çekiştirme , beslenmeyi istememe, kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Diş çıkartma belirtileri yukarıda sayılanların bir veya birkaçı ile birlikte diş etlerinde kabarma–şişme ve sonrasında dişin uç vererek görünmesidir.

bebek.com: Anne babalar, bebeğin bu dönemi rahat geçirmesi için neler yapabilir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Bebeğin bu dönemi rahat geçirebilmeleri için aileler şunları yapabilirler:
      ●Bebeğinize çiğneyecek bir şeyler verin. Bebeğin çiğneyerek diş etlerini kaşıyabileceği , özellikle soğuk (soğuk bir muz veya havuç, lastik bir diş halkası v.s) şeyler verilebilir. Bebeğinize çiğnemesi için bir şey verdiğiniz zaman akciğerlerine kaçırmaması için mutlaka yanında bulunun ve oturur pozisyonda olmasını sağlayın.
      ●Bebeğinizin diş etlerine temiz ve soğuk bezle masaj yapın.
      ●Diş etlerini hafifçe uyuşturmak için doktor önerisiyle verilen diş jellerinden beslenme önceleri diş etlerine sürün.
bebek.com: Diş kaşıyıcı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Diş kaşıyıcı seçerken ürünün plastik ve boyalı olmamasına dikkat etmek gerekir.

bebek.com: Bu dönemde ortaya çıkan ağrıyı giderecek ilaçlar var mıdır?
Dişhekimi Onur Öztürk: Diğer önlemlerle beraber bebeğinizin çok sıkıntısı varsa parasetamol işinizi kolaylaştıracaktır. Dozu için doktorunuza danışın.

bebek.com: Hangi durumda doktora başvurmak gerekir?
Dişhekimi Onur Öztürk: Bebeğinizin ateşi 38C derece ve üstündeyse ve/veya ishali varsa, beraberinde diş de çıkartıyor olsa doktorunuza danışın. İshal, ateş gibi belirtiler diş çıkartma ile aynı anda başlamış farklı bir hastalığın belirtileri olabilir. Bebekler diş çıkartırken hastalıklara daha yatkın olurlar ve iyileşmeleri daha sorunlu olabilir.

Yorumlar

Sedef Özcan 17 Şubat 2012

selam benim kızım 6 yaşında ve en arkadaki alttan 2 tane azı dişleri patladı bu normal mi

Ömre Ayaztuna 04 Haziran 2014

Merhaba benm kizim suan 9 bucuk aylik ve 8 disi var 4 ust 4 alt olmak uzere 4 aylikken basladik dis cikarmaya. Fakat son bukac gcedir yine huysuz rahat uykusu yok yine dismi cikariyoruz acaba tesekkurler

Hanife Kaya Kurt 20 Şubat 2015

merhaba ben,m kızım şuan tam 7 aylık bir hafta sonra 8. ayı bitecek 9 dan gün alacak. sanırım diş çıkarıyo ve cok rahatsız yaklaşık on gündür durduk yere ağlıyo cok içim acıyo ne yaptıysam fayda vermedi havuç, muz, dişlik, jeller yok yok yok değerli annelerden yardım bekliyorum bana daha başka ne önerirsiniz lütfen yardım edin şimdiden cok teşekkürler :)

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...